EGE GÜNDEM GAZETESİ

Zeytinyağında Zam Yok

Zeytinyağında Zam Yok
68 views
05 Ekim 2016 - 12:09

Zeytin ve zeytinyağı üretiminde ülkede önde gelen ve yaklaşık 12 milyon zeytin ağacının bulunduğu, Ayvalık, Gömeç, Burhaniye, Havran ve Edremit ilçelerini içine alan Edremit Körfezi’nde yeni mahsul zeytinyağının litresi 18-20 liradan zamsız şekilde satışa sunuldu.
Bu yıl 25 bin ton zeytinyağı rekoltesinin tahmin edildiği Edremit Körfezi’nde zeytin hasadına başlandı. Bu yıl zeytin rekoltesinde ‘var yılı’ olması nedeniyle bereketli bir sezon geçiren üreticiler, ürünlerini toplayarak, önemli bölümünü zeytinyağı fabrikalarına teslim ediyor, bir kısmını da zeytin ve zeytin ürünleri için kendine bırakıyor. Geçen sezon litresi 30 lirayı aşan zeytinyağının, bu dönemin ilk mahsul zeytinlerinden sıkılanları, tüketiciye en düşük 18 liradan ulaşmaya başladı.
Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu Başkanı Mehmet Hakkı Semerci, Ege Gündem Gazetesine değerlendirmede bulundu ve bu yıl vatandaşların zamsız şekilde bol bol zeytinyağı tüketebileceklerini söyledi. Zeytin ağaçlarındaki verimliliğin, üreticilerin yüzlerini güldürdüğünü ve bu durumun tüketicilere olumlu yansıması olacağını belirten Semerci, zeytinyağı fiyatlarında az da olsa düşüş yaşanacağını müjdeleyerek, “Edremit Körfezi zeytinin anavatanıdır. Yukarı Mezopotamya’dan, Ferekeliler’in aldıkları fidanlar en çok buraları sevmiştir. Körfezimiz, çok güzel ve kaliteli zeytinyağları üretmektedir. Bölgemiz, natürel sızma zeytinyağlarında dünya çapında ödüllere ve üne sahiptir. Hasadın başladığı şu günlerde erken hasat zeytinyağları ve yeni mahsul yeşil çizik zeytinlerimiz semt pazarlarında, köylü pazarlarında ve bazı satış mağazalarında satılmaya başlandı. 2016-2017 zeytin sezonu bu yıl iyi geçecek. Sofralık olarak ham zeytinin halka satışı ise 10 liradır. Bu sene, müthiş güzel ve bol ürün bekliyoruz. İstiyoruz ki, Türkiye’deki her birey zeytinyağı kullansın. Çocuklarımız daha sağlıklı olsun. Zeytinyağı, bilindiği gibi sağlık iksiridir. Fiyatların hiç yükselmeyeceğini düşünüyorum. Geçtiğimiz senenin fiyatları bu yıl da aynı ve hatta biraz altında bile olabilecek. Bu sağlık iksirini, bu ilacı bütün ülkemiz insanları bol bol kullansın” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1