EGE GÜNDEM GAZETESİ

Zeytin rekoltesi geçen yıla göre düşük olacak

Zeytin rekoltesi geçen yıla göre düşük olacak
NECATİ ALBAŞ
NECATİ ALBAŞ( necatialbas10@gmail.com )
2.645 views
28 Eylül 2018 - 14:20

Bu bölgemizde yetişen önemli bir ürün zeytinle ilgili gelişmeleri köşeme taşımak istiyorum.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Dünyayı doyuran dünyanın lideri olacak” dedi, 2018/2019 zeytin rekoltesi tahminini 1,5 milyon ton olarak açıkladı. Bu, geçen yıla göre rekoltede yüzde 36’lık bir azalma anlamına geliyor.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, İzmir’deki Zeytincilik Araştırma Enstitüsünde 2018-2019 zeytin rekolte tahminini açıkladı.

Zeytin rekoltesi geçen yıla göre düşük olacak
Buna göre, 2018-2019 sezonunda zeytinde 1,5 milyon ton rekolte bekleniyor. Toplam zeytin dane üretimi geçen yıla göre yüzde 36 azalma ile 1 milyon 500 bin 467 ton bekleniyor. Geçen yıla göre yüzde 7,6 azalma ile 423 bin 644 tonunun sofralık zeytine, geçen yıla göre yüzde 35 azalma ile 1 milyon 76 bin 823 tonunun yağlığa ayrılacağı, bundan da ortalama 1/5.6 randıman ile geçen yıla göre yüzde 27 azalma ile 193 bin 613 ton zeytinyağı elde edileceği tahmin edildi.

“Dünyayı doyuran dünyanın lideri olacak”
“Tarımı en az bir ulusun savunma stratejisi kadar önemli görüyorum. Dünyayı doyuran dünyanın lideri olacak. Kolaylıkla da oluruz” diyen Bakan Pakdemirli, zeytinin kutsal ve barış ile uzun ömrü temsil ettiğini söyledi.

Sofralık zeytinde İspanya’dan sonra ikinci sırada, üretimde dünyada dördüncü sırada olduğumuzu hatırlatan Pakdemirli, “Bence yeterli değil. Daha hızlı büyümeliyiz. İhracatı 100 bin tonun üzerine taşımamız lazım. Birinci de olabiliriz. Ege’den başlayarak bu işi tekrar ele alıp, zeytinyağını insanlara anlatmamız lazım. İzmir dışında zeytinyağını anlayan pek yok. Son dönemde dışarıda yeme alışkanlıklarımız arttı ama hala zeytinyağından anlayan yok. Zaman zaman Yunan Adaları’na gidiyorum, hediyelik eşya almıyorum. Girit yağı alıyorum, kahvaltıda yiyorum ve mutlu oluyorum” ifadelerini kullandı.

Zeytinyağı okuryazarlığını artırmak gerektiğini belirten Bekir Pakdemirli, “Bu şekilde tüketimi artırırız. 1,5-2 kilo tüketim çok az bunu artırmamız lazım. Kaliteli bir ürünü neden bizim vatandaşımız yemesin?” dedi.

“Ambalajlı ihracata kafa yorulması lazım”
Global bir marka kurma hayalini de dile getiren Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’deki tarım ürünlerinden katma değerli global bir marka oluşturmalıyız. İtalya’nın Napoli kentinde adam domatesleri alıyor, kurutuyor ve kilosunu 25 avroya satıyor. Bu katma değeri yakalayacak bir şeyler yapmalıyız. Klasik, anadan babadan kalma yöntemleri bırakıp artık ambalajlı ihracata kafa yorulması lazım. Modern tekniklerin hepsini kullanmamız lazım.”

Tağşişle ürünlere verilen cezalarla ilgili kapsamlı bir çalışma yaptıklarını ifade eden Pakdemirli, “Artık bunu da caydırıcı hala getireceğiz. Cezaları ödenemeyecek boyuta getirirsek ve ‘ödeyemedim’ derse ‘kusura bakma yapmasaydın’ diyeceğiz. Hepimizin bunun karşısında olmamız lazım. Destekler konusuna gelince, 80 kuruş desteği artırırsak ne olur bilmiyorum ama ambalaj desteğini yükseltip ihracatı artırmamız lazım. Kalite artarsa üretici de sanayici de gayret gösterir. Egeliler olarak zeytinyağına sponsor olup, onu anlatmamız lazım. Verilen destekler de önemli ama birilerinin eline oltayı vermek değil de balık tutmayı öğretmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

UZZK Başkanı Tibet: “Zeytinyağında sıkıntı yaşanmayacak”
Toplantıda konuşan Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Ümmühan Tibet de, geçen yıldan devreden stoklarla birlikte zeytinyağı arzının 220 bin ton olacağını belirterek, sıkıntı yaşanmayacağını söyledi.

Zeytin üretimindeki düşüşün büyük oranda iklim değişikliğinden kaynaklandığını bildiren Tibet, sektördeki sorunları şöyle dile getirdi:

“Ülkemizde zeytin ve zeytinyağında taklit büyük sorun. Maalesef kayıt dışı üretim ve satışlar da sektörümüzde haksız rekabet, büyümemizin önünde ciddi bir engel. Geçen yılın değerlendirilmesine göre tüm tarımsal girdiler içerisinde zeytincilik sektörünün payı yüzde 5. Bunu çok yakın gelecekte yüzde 10’a yükseltmeyi başarabiliriz. Zeytincilik sektörü, tarımsal sektörümüz içinde yerli mal olarak ciddi bir şekilde yer almaktadır. Ülkemizin büyük kapasitesi var. Milli ürünümüzün Türk tüketicisine ulaşmasını diliyoruz. Evine zeytinyağı girmeyen binlerce aile var. Kalite kaybının önlenmesi adına lisanslı depoculuk ve vadeli işlemleri borsasına benzer sistemler kurulmalı. Üreticinin ürettiğini kalite bozulmadan muhafaza edeceği şartların oluşturulması gerekiyor.”

Üreticiye Tarımsal destekler
Tarımsal desteklerin önemine vurgu yapan Tibet, “Sektörümüze ciddi anlamda kaynak akışı var. Yatırımcılarımız yatırım yapıyor ama eğer ciddi desteklerimizle akışın devamını sağlayamazsak zeytin fidanlarımızın ekonomiye kazandırılmasında problemler yaşayabiliriz. Desteklerin etkili olması için beraber çalışma yapmak istiyoruz. Tüketimin artırılması için, markalı ambalajlı ihracat yapmamız için günümüzün koşullarına uygun desteklemelerin uygulamaya konulması uygun olacaktır. Sizin zeytinyağında dünya markası hayalini hep beraber gerçekleştirebiliriz” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1