EGE GÜNDEM GAZETESİ

Z Kütüphanesi Havran’da Hizmete Açıldı

Z Kütüphanesi Havran’da Hizmete Açıldı
139 views
29 Mart 2016 - 7:57

Kütüphaneler Haftası dolayısıyla  Havran İlçesinde  Şehit Eyüp Karataş Ortaokulu’na Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından kazandırılan 7 bilgisayar 1 yazıcı ve 1000 kitaptan oluşan Z-Kütüphanenin açılışı protokol mensupları gerçekleşti.

Açılışa Garnizon Komutanı Volkan Öz, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Havran İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Söbüoğlu, Şube Müdürü Rasim Girgin  firma yetkilisi Gültekin  Çetin Okul Müdürleri  ve çeşitli daire amirleri katıldılar. kütüphane sorumlu öğretmeni Ayşegül OZALP tarafından yapılan açılış konuşmasından sonra öğrenciler tarafından çeşitli masal karakterleri ile hazırlanıp sunulan  “Kitaplar Dile Gelse” adlı drama gösterisi büyük beğeni topladı.Kütüphane konulu şiirlerin okunmasından sonra programın ardından lokma ikramı yapıldı.

12494696_10154074195205536_5125644294521381940_n

Havran Şehit Eyüp Karataş Ortaokulu Müdürü Sezer Turan İnan yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“İlk ve orta öğretim okullarında ders programlarını desteklemek, ögrencilerin bireysel okuma gereksinimlerine yanıt vermek, okuma alışkanlığı kazandırmak, kitapları ve kütüphaneyi kullanmayı öğretmek amacı ile meydana getirilen okul kütüphaneleri, eğitim sisteminin vazgeçilmez unsurunu oluşturmaktadır. İlkokul ve ortaokullarda kütüphane kullanma alışkanlığı kazanan öğrencilerin, bilgiyi araştırma, bulma, analiz etme ve kullanma konularında daha başarılı olduğu, zihinsel ve kişisel yönden kendini geliştirebildiği, bilgiye açık ve daha aktif bireyler olduğu gözlenmektedir.

DSC07702

Ne yazık ki günümüzde klasik okul kütüphaneleri, öğrencilerin kütüphaneye karşı bakış açılarını olumlu yönde etkileme konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden Milli Eğitim Bakanlığının okullara yeni model olarak önerdiği ve Türkiye’ de 76 ilde mevcut bulunan Zenginleştirilmiş Kütüphane, kitap okumayı öğrencilere ve velilere keyif verecek şekilde dizayn edilmiş ve okumayı sevdirme amaçlı bir biçimde tasarlanmıştır. Okuma kültürünün geliştirilebilmesi için bilgisayardan elektronik eğitim materyallerine, internetten zekâ oyunlarına kadar öğrencilerin ilgisini çekebilecek birçok materyal bulunmaktadır. Öğrenciler dersin dışında isterlerse kütüphanelerde oyun oynayabilmektedirler. Z-kütüphanelerde okuma saatleri, film izleme seansları, sesli masal okuma, yaratıcı okuma ve yazma gibi çok çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Hiç kuşkusuz güçlü bir okul kütüphanesi, güçlü ve bilinçli öğrencilerin yolunu açar. Bu yüzden sıcak, keyifli, renkli, yaratıcı okul kütüphanelerine gereken önem ve destek verilmelidir. Havran ilçesinde Z-kütüphaneye sahip tek okul olarak ayrıca mutluluk duyuyor ve Z-Kütüphanemizin ilçemize ve okulumuza hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1