EGE GÜNDEM GAZETESİ

Yunanistan İzmir Başkonsolosu Ayvalık’ta

Yunanistan İzmir Başkonsolosu Ayvalık’ta
134 views
09 Nisan 2016 - 0:00

 

Yunanistan’ın çiçeği burnunda İzmir Başkonsolosu Argira Papoulia İzmir’deki makamına ilk kez oturmak üzere Balıkesir’in Ayvalık ilçesi hudut kapısından Türkiye’ye giriş yaptı.

 

Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı’nın yanı sıra Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve daire amirleri tarafından çiçeklerle karşılanan Papoulia ‘Ata toprağım’ dediği Türkiye’de olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Mübadele yıllarında Alaçatı’da doğan anneannesi ile İzmir’de doğan dedesinin yaşadığı Ege Bölgesinde Türk-Yunan dostluğunun pekiştirilmesi için çalışmalarını sürdüreceğini kaydeden Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argira Papoulia’ya eşinin de eşlik ettiği gözlendi.

Kendi özel aracını kendisi kullanan Başkonsolos Argira Papoulia muhabirimizin tüm ısrarlarına rağmen Ege’deki göçmen sorunu ve Türkiye’nin Yunanistan’daki göçmenleri geri kabulüne ilişkin açıklamalarda bulunmaktan kaçındı.

Görev süresince Ayvalık için elinden gelen her türlü çalışmayı yapmak için ilçe yetkililerinin emrinde olduğunu vurgulayan Papoulia, Türk Yunan ilişkilerinin gelişmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun çabalarının takdire şayan olduğunu bu konuda gerçekleşen çalışmalarda Erdoğan ve Davutoğlu’nu tanıma fırsatı bulmaktan da son derece mutlu olduğunu kaydetti.

Türk-Yunan işbirliğinin önümüzdeki yıllarda daha da çok gelişeceğine inandığının altını çizen Yunanistan’ın çiçeği burnundaki İzmir Başkonsolosu Papoulia, “Görev sürem boyunca Türk-Yunan ekonomilerinin güçlendirilmesi için çeşitli projeleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

Papoulia, Ayvalık Kaymakamı  Namık Kemal Nazlı ve Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer öncülüğünde kendisini son derece sıcak karşılayan Ayvalıklı protokole teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1