EGE GÜNDEM GAZETESİ

Yeni Sistem Meb’den Önce Ayvalık’ta

Yeni Sistem Meb’den Önce Ayvalık’ta
76 views
14 Haziran 2016 - 11:24

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında Türkiye genelindeki tüm okullarda uygulamaya koyacağı ve okullarda kodlamayı erken yaşta çocuklara kazandırmak için başlatılacak dev bir proje olan bilgisayar yazılım ve kod eğitimi Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki öğrenciler şimdiden öğrenmeye başladı.

Türkiye de ilk defa Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte Dünya genelinde 6 kez yazılım ve algoritma geliştirme üzerinde birincilikleri bulunan Türk Yazılımcısı Gamze Oruç Altınok öğreticiliğinde, Cunda Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde 21 Mayıs 2016 tarihinde 45 öğrenci ile uygulanmaya başlayan ve 10 Temmuz’da sona erecek olan programın amacının; Algoritmik düşünce sistemini öğrenmiş bir nesil yetiştirmek, bugünün çocukları yarının gençlerini problem çözme odaklı düşünmelerini öğretme, teknolojiyi sadece kullanan değil üreten bir nesil yetiştirerek geleceği şekillendirmek, eğitimde ve toplumda ki teknolojiyi, üretime dayalı kullanmayı amaçladığını bildirdi.
Internet Explorer , MSN ve Microsoft ta Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapan , kâr amacı gütmeyen kuruluş ; Code.org’un CEO’su ve kurucularından olan İran asıllı Amerikalı Hadi Partovi liderliğinde 2013 yılında kurulmuştur. Dünya genelinde hizmet veren Code. Org bilişimin temel ilkelerinden olan kodlama ve programlamayı her yetişkine ve her çocuğa öğretme amacı taşıdığı kaydedildi.
Türkiye’de ilk kez Ayvalık’ta başlayan program bünyesinde çocukların; algoritmik düşünce sistemiyle beraber programlama dili Java Script’in yanı sıra birçok uygulamaları da kullanmış olacakları belirtildi.

GAMZE ORUÇ ALTINOK, “PROGRAMLAMA AYNEN MATEMATİK GİBİ HAYATIN BİR PARÇASIDIR.”
Konuyla ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan Yazılım Programcısı Gamze Oruç Altınok yaptığı açıklamada, “Çocuklarımız zannettiklerimizden çok daha zihinsel yeteneklere sahip, yeter ki teknolojiyle ilgili doğru yönlendirelim. Bence programlama matematiğin uygulama biçimlerinin en etkili yollarından birisi. Çünkü problemlere çözümler üretmek, analiz etmek, boyutlu düşünmek, sonuçlarını görmek, heyecanlanmak, hataları düzeltmek, daha iyisini yapmayı eğlenceli uygulamalarla göstermek. Yani hayata dair her şey var programlamada. Bir diğer ifade ile programlama aynen matematik gibi hayatın bir parçasıdır. En ufak bir plan yaparken dahi bir program geliştiriyoruz. Sınava hazırlanırken, yemek yaparken, arkadaşlarımızla buluşurken, ürün pazarlarken… Yapmadığımız tek şey bunları bilgisayar kodlarına dökmek. Özellikle çocukların programlama öğrenmesindeki en büyük faydalardan birisi; hayatın pratiklerine hazırlayabilecekleri alt yapıyı programlama mantığında daha eğlenceli ve hızlı sonuç verebilen bir şekilde kurgulamalarına fırsat yaratması. Java Script programlama dili ile başlayan uygulamamız daha sonra öğrencilerin geliştirmiş olduğu uygulamalarla devam edip ardından farklı programlama dillerini çocuklara yine eğlenceli bir şekilde öğreterek devam edecektir. İlerleyen zamanlarda ise; programlama ile ilgili farklı uygulamalar da yapacağız. . Bu uygulamanın Türkiye’de ilk olması ve ilk kez çocuklara yönelik Ayvalık’ta başlaması Ayvalıklı çocukların bilişim alanında bir adım önde olmasını sağlayacaktır. Bu projenin oluşumunda Her türlü imkanı sunan Ayvalık İlçe Milli Eğitim müdürü Erkan Bilen’e ve bilgisayar laboratuar ortamını bize sağlayan Cunda Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Okulu Müdürü Sadettin Sagit’e şahsım ve çocuklarımız adına çok teşekkür ederim.” diye konuştu.

ERKAN BİLEN, “AYVALIK İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR ŞANS”
Türkiye genelindeki Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki tüm okulların önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında ilk kez tanışacakları kodlama dersini Ayvalık’tan başlamasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen ise; “Burada ilçemiz genelindeki 7-8 okuldan belirlenmiş 45 öğrenci code.org eğitim sistemini öğrenmek üzere açtığımız kursta eğitim görüyorlar. Yaklaşık 2 buçuk ay sürecek olan kursumuzun sonunda, kursiyer çocuklarımız daha farklı bir programlama dili ile ikinci bir eğitime daha tabi tutulacaklar. Türkiye’de bir ilk olan kursumuzdaki en büyük avantajımız; 6 kez üst üste dünya derecesi olan ve özellikle yazılım geliştirme ve proje konusunda iyi olan eğitmenimiz Sayın Gamze Oruç Altınok’tan bu eğitimi almış olmalarıdır. Bu bizi ayrıca mutlu ediyor. Burada çocuklarımız bu eğitimin sonunda internetin zararlı alışkanlıklarını bir tarafa bırakıp, kendi yapmış oldukları programı kullanmış olacaklar. Burada eğitim ve öğretimin daha sağlıklı ve daha doğru kullanılmasını teşvik ediyor, aynı zamanda çocuklarımızın düşünmesini özgüven aşılamasını sağlıyor. Bu program neticesinde çocuklar kendi uygulamalarını kendileri programlayabilecek. Böylelikle bunu yaparken kendi dünyalarına da bir şeyler katarak doğru kullanmalarını sağlayacaktır. Buda ailelerin internete karşı daha güvenli daha sağlıklı, huzurlu bir şekilde çocukların kullanmalarını sağlayacaktır. Bu durum Ayvalık için çok önemli bir şanstır. Umarım Türkiye’de de programlar gelecek yıl okul müfredatlarına konulduğu zaman Ayvalık’taki çocuklarımız bunu bir adım iki adım önden takip etmiş olacaklar” dedi.

“SADECE TÜKETMİYORLAR, ÜRETMEYİ ÖĞRENİYORLAR”
Öğrenci Velilerinden Erdem Erök de “Code.org dünya geneli yaygın bilgisayar şirketlerinin desteklediği dünyadaki herkesin bu eğitimi alması üzerine yönlendirilen bir eğitim. Bu eğitimde çocuklar sadece interneti, telefonu bilgisayarı kullanmayıp, program yazma üzerine eğitim alıyorlar. Böylelikle sadece tüketmiyorlar, üretmeyi öğreniyorlar. Burada interneti, televizyonu, telefonu, bilgisayarı değil; program üretmeyi öğreniyorlar. Çok önemli bir eğitim” ifadelerini kullandı.

KURSİYER ÖĞRENCİLER MEMNUN
Kursiyerlerden; Leyla Nilay Karaca ise; “Burada yazılım öğreniyorum. Kodlama yapıyorum. Formüller öğreniyorum. Bunlarla ilgili bir süre sonra uygulamalara dahil olacağız. Sonrasında da bir üst kademede eğitim göreceğiz. Bu kursa katıldıktan sonra aslında benim bilgisayar hakkında hiçbir bilgim olmadığını düşünmeye başladım. Bu yüzden de bu Code.Org’un mutlaka her öğrenci arkadaşımın öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu eğitimler; matematiksel olarak hızlı olmamı sağlıyor. Sayısal zekamı geliştirecek. Böylelikle düşündüğüm her şeyi kolay tasarlamış olacağım” dedi.
Kursiyer öğrencilerden Mert Altıntaş da; “Code.org eğitim sistemiyle beraber programlama dillerini öğrenmek için buradayım. Bu sayede analitik düşüncemi geliştirip hayal ettiğim uygulamaları yapmak için bir adım öne çıkacağım. Bu yüzden de ben şimdiden bu programı öğrenmeye başladım. Çok mutluyum. Çünkü çok zevkli ve öğretici bir sistem. Ben bunları öğrendiğim için çok şanslıyım” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1