EGE GÜNDEM GAZETESİ

“Yaşlılarımız Bize ‘Alo’ Desin Yeter”

“Yaşlılarımız Bize ‘Alo’ Desin Yeter”
135 views
15 Nisan 2016 - 10:47

 

9.Akademik Geriatri Kongresi’ne konuşmacı olarak katılan  “Hedefimiz sağlığı geliştiren, yaşlı dostu kent Karesi. Hizmetlerimizde yaşlılarımıza pozitif ayrımcılık yapıyoruz. 7/24 alo demeleri yeterli” dedi.

 

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Akademik Geriatri Derneği tarafından Antalya’da bu yıl 9’uncusu düzenlenen Akademik Geriatri Kongresi’ne konuşmacı olarak katıldı. Geriatri biliminin amacına uygun olarak farklı disiplinlerden konuşmacıların yer aldığı kongrede yaşlılıkla ilgili tıp dünyasının ilgisini çeken konuların yanı sıra geriatri alanındaki yeni gelişmeler gözden geçirildi. Düzenlenen “Şehir, Toplum ve Yaşlı” adlı panelde “Yerel Yönetimler ve Yaşlı” konusunda konuşan Başkan Yücel Yılmaz, “Bizim hedefimiz sağlığı geliştiren, yaşlı dostu kent Karesi” dedi. Başkan Yılmaz ayrıca programa katılan tek belediye olmanın haklı gururunu yaşadıklarını da sözlerine ekledi.

POZİTİF AYRIMCILIK

Türkiye’deki yaşlı nüfus yüzde 9 iken Karesi İlçesi’nde bu oranın yüzde 11’lere kadar çıktığını söyleyen Başkan Yılmaz, “Yaşlı vatandaşlarımıza pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Hizmetlerimizi onların ayaklarına kadar götürüyoruz. 300’ün üzerinde yaşlı vatandaşımızın evlerini periyodik olarak temizliyoruz. Kapılarından alıp gidecekleri yere kadar götürüyoruz. Kömür yerine doğal gaz ile ısınma imkanı sağladık. Yaşlılarımızın kabir ziyaretlerinde zorlanmamaları için golf arabamız hizmete girdi. Özetle bana veya ekibime 7/24 bir alo demeleri yeterli” açıklamasında bulundu.

9. Akademik Geriatri Kongresi1

BEREKET YAŞLININ YANINDADIR

İnsanların büyük ve yoğunluğu fazla olan şehirlerde yaşamaktan yorulduktan sonra Balıkesir gibi sakin illerde yaşamayı tercih ettiğini söyleyen Başkan Yılmaz, “Biz, Peygamber Efendimizin ‘bereket yaşlının yanındadır’ sözünden yola çıktık. Üniversite, kamu kurumları ve odalarla işbirliği yaparak şehrimizi vatandaşlarımızla barışık hale getirmek için yapabileceğimiz çalışmaları planlıyoruz. Ayrıca insanların yaşlandıktan sonra yapabilecekleri ile ilgili projeleri hayata geçiriyoruz” dedi. 3 sağlık taraması, 25 televizyon programı, 23 sağlık semineri ile 20 binden fazla kişiye ulaştıklarını kaydeden Yılmaz, ayrıca Sağlıklı Kentler Birliği Toplantısı’nın 27-28-29 Mayıs tarihlerinde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur öncülüğünde Balıkesir’de yapılacağını belirtti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1