EGE GÜNDEM GAZETESİ

Yasa Dışı Trol Avcılığı Yapanlar Yakalandı

Yasa Dışı Trol Avcılığı Yapanlar Yakalandı
90 views
06 Nisan 2016 - 10:49

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, yasak sahada şebeke yöntemiyle trol avcılığı yapan bir tekneye 35 bin 880 lira idari para cezası uygulanırken, bahse konu tekne son 2 yıl içerisinde 3’üncü kez yasa dışı trol avcılığı yaparken tespit edildiği için ruhsatı iptal ettirildi.
Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığına bağlı sahil güvenlik unsurları tarafından yasa dışı trol avcılığı ile mücadele ve caydırıcılık sağlamak amacıyla kara ve denizden yapılan denetim neticesinde; Ayvalık bölgesinde, şebeke yöntemi ile avcılık yaptığı bilinen ve defaeten yasal işlem uygulanan bir balık avlama teknesi tespit edildi. Söz konusu tekneye, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu kapsamında, yasak sahada şebeke yöntemiyle trol avcılığı yapmaktan toplam 35 bin 880 lira idari para cezası uygulandı. 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında ise, trol donanımını denize bırakarak kirliliğine neden olmaktan 202 lira idari para cezası uygulanırken aynı zamanda 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu Md. 181’e muhalefetten ‘Denizi kasten kirletmekten’ Ayvalık Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi.
Öte yandan bahse konu tekne, son iki yıl içerisinde 3’üncü kez yasa dışı trol avcılığı yaparken tespit edildiği için 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununun 36’ıncı maddesi gereği ruhsatı iptal edildi, ruhsatın verildiği Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne gerekli bildirimde bulunuldu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1