EGE GÜNDEM GAZETESİ

“Yargı Reformu bahanesiyle kadın ve çocuk haklarının gasp edilmesine müsaade etmeyeceğiz”

“Yargı Reformu bahanesiyle kadın ve çocuk haklarının gasp edilmesine müsaade etmeyeceğiz”
222 views
21 Ekim 2019 - 0:45

Türkiye genelinde 190 kadın haklarına yönelik faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu, yaptıkları ortak basın açıklamasıyla önümüzdeki süreçte açıklanması beklenilen ikinci yargı paketi kapsamında, kadın ve çocuk haklarının gasp edilmesine müsaade etmeyeceklerini ifade ettiler.

Türkiye genelinde 190 kadın haklarına yönelik faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu, yaptıkları ortak basın açıklamasıyla önümüzdeki süreçte açıklanması beklenilen ikinci yargı paketi kapsamında, kadın ve çocuk haklarının gasp edilmesine müsaade etmeyeceklerini ifade ettiler.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
Ayvalık’ta da; Bağımsız Kadın İnisiyatifi tarafından yapılan açıklamada, “İkinci Yargı Paketi’nde yer aldığı söylenen çocukların istismarcılarla evlendirilmesi durumunda cezanın ertelenmesi hükmüne itiraz ediyoruz. Bir kez daha yineliyoruz; tecavüzü aklayacak, çocukların cinsel istismarını meşrulaştıracak, çocuk yaşta, erken ve zorla evlendirmelerin önünü açacak hiçbir düzenlemeyi kabul etmiyoruz” denildi.
Açıklamada, “İkinci Yargı Paketi’nde çocukların istismarcılarla belirli şartlarda evlendirilmeleri durumunda cezanın erteleneceğine yönelik hükmün bulunduğu iddialarını basına yansıyan haberlerden dehşet içerisinde izliyoruz. Haberlere göre, İkinci Yargı Paketi’ne gireceği iddia edilen yeni düzenleme çocuk ile cinsel istismar faili arasındaki yaş farkının 10’un üzerinde olmaması ve evlendirilmeleri durumunda hükmün ertelenmesini kapsıyor. 2016’da belirttiğimiz gibi, altını çizerek bir kez daha belirtiyoruz ki, çocuk yaşta, erken ve zorla evlendirmelerin önünü açacak, çocuk istismarını meşrulaştıracak, tecavüzü affedecek hiçbir düzenlemeyi kabul etmiyoruz” ifadeleri yer aldı.

“ÇOCUK İSTİSMARI AFFI BASINA YANSIDIĞI GİBİ YARGI PAKETİNDE YER ALIYORSA DERHAL ÇIKARTILMALIDIR”
190 kadın kuruluşunun ortak açıklamasında, “Hükümet, 2016 yılında da çocuklara yönelik istismar edilen çocuklarla cinsel istismar failleriyle evlendirilmeleri halinde cezadan muaf olmalarını içeren bir önergeyi 3 AKP Milletvekilinin imzasıyla bir gece vakti apar topar Meclis Gündemine getirmişti. Dönemin Adalet Bakanı ‘Bunlar tecavüzcü değil. Bunlar cinsel istismar suçunu zorla işlemiş olan kişiler değil. Tamamen ailelerin ve küçüğün de rızasıyla yapılmış işler’ diyerek, yasaları ve Türkiye’nin taraf olduğu çocuk hakları sözleşmelerini çiğneyerek, tecavüzcülere getirilecek affı savunmuştu. Önerge, önemli toplumsal tepkilere yol açmış, kadın ve çocuk örgütleri başta olmak üzere toplumun her kesiminden ve dünyadan gelen tepkiler üzerine hükümet önergeyi geri çekmek zorunda kalmıştı. O dönem çocuklara yönelik istismarı meşrulaştırmayı ve çocuk yaşta, erken ve zorla evlendirmelerin önünü açmayı hedefleyen bu önergeye, milyonlarca kadınla birlikte karşı çıkmıştık. 2016’dan bu yana yayınladığımız sayısız bildiride belirttiğimiz üzere böyle bir düzenleme Türkiye’nin taraf olduğu çocuk hakları ve kadın hakları ile ilgili sözleşmelere ve Anayasa’ya aykırıdır, çocuk istismarcılarına af konusu tekrar tekrar gündeme getirilmemelidir. Çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarıyla mücadele etmek, çocuk yaşta zorla evlendirmeleri önleyecek düzenlemeler getirmek, kadın ve kız çocuklarının kazanılmış yasal haklarını korumak devletin sorumluluğudur. Kız çocuklarının tüm haklarını ihlal etmeye yönelik bu hükmün gündeme getirilme olasılığına karşı yetkilileri uyarıyoruz, böyle girişimler varsa derhal ve bir daha asla gündeme getirilmemek üzere vazgeçilmelidir. Çocuk istismarı affı basına yansıdığı gibi yargı paketinde yer alıyorsa derhal çıkartılmalı, çocuk ve kadın haklarının Meclis eliyle gasp edilmesinin önüne geçilmelidir. Tüm kadınları, bu meselenin takipçisi olmaya çağırıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1