Balıkesir Haber Girişi: 26.05.2021 - 12:47, Güncelleme: 26.05.2021 - 12:47

"VATANDAŞ KURU SOĞAN’A MUHTAÇ BIRAKILDI "

 

"VATANDAŞ KURU SOĞAN’A MUHTAÇ BIRAKILDI "

Balıkesir Karesi Ziraat Odası Başkanı, 19.Dönem Milletvekili Tarım-Orman ve Köy İşleri Komisyon Başkanı Sami Sözat; “Yüce Allah’ın her türlü nimetleriyle donattığı bu verimli Topraklar üzerinde yaşayan Türk milleti ve çiftisi sonunda; Patates üreten çiftçisi de Milleti ’de bir kuru ekmek le – kuru soğan’a muhtaç hale getirildi. Bu cennet vatanda varlık içinde darlık çekiyoruz ! Üretici ve Tüketici şikâyetçi bir terslik var!”
Balıkesir Karesi Ziraat Odası Başkanı, 19.Dönem Milletvekili Tarım-Orman ve Köy  İşleri Komisyon Başkanı Sami Sözat; “Yüce Allah’ın her türlü nimetleriyle donattığı bu verimli Topraklar üzerinde yaşayan Türk milleti ve çiftisi sonunda; Patates  üreten  çiftçisi de Milleti ’de bir kuru ekmek le – kuru soğan’a muhtaç hale getirildi. Bu cennet vatanda varlık içinde darlık çekiyoruz ! Üretici ve Tüketici şikâyetçi bir terslik var!” NE GARİP ÜLKE OLDUK !           Yönetim hatalarından dolayı uygulanan yanlış politikalardan; Ekim zamanında Mazota,Gübreye ve Tohuma İlaca zam yapıldı. Hasat öncesi sıfır gümrük ithalat serbest depolar dolu. Hasatta ürün fiyatları dip yapıyor. Üretici zararda sonrası;   3,5 MILYON DÖNÜM ARAZİ EKİLMİYOR    Tarlalar ekilmiyor! Boş Kalıyor! Halen 3-3,5 Milyon Hektar arazi boş ekilmiyor. Haliyle üretim düşüyor zararda olan üretici borçlarını ödeyemiyor. Son 18 Yılda borçlar devasa boyutlara geldi ! 2002 yılında 2,5 milyar borcu olan çiftçinin 2021 yılında borcu 180 milyar liraya ulaşıyor. İcra Dosyaları 3 misli artıyor! Tarımdan kaçışlar başlıyor. Tarımı yapacak toprağı işleyecek genç nüfus kalmadı. Halen 55 – 65 yaş arası üretim yapıyor. Sonra oda terk edecek tarımı ! Üretim azlığından çareyi İTHALAT ta arayan zihniyetin Tarımı getirdiği son durum bu ! Nüfusun hızla arttığı bir ortamda daha çok üretim yapılması gerekirken İthalatçı olmak Gıda güvenliğini büyük sıkıntıya sokacağı gerçeğini göz arda edemeyiz ! ÇARE; Üretim – Üretim – Üretim  param var İTHAL ederim DEĞİL’dir. Milli ve sürdürülebilir bir TARIM politikasına ihtiyaç vardır; Bu politika Ekim zamanında MAZOT’a Zam. Tarlaya 1 damla su akıtmadan PEŞİN sulama parası almak asla olmamalı. Bu yanlıştan acilen dönülmelidir. Çiftçinin ödeme periyodu hasat sonrasıdır. Ürününü hasat etmeden borcunu nasıl ödeyecek? Ödemesi mümkün mü ? Siz Çiftçiyi ; Dolarların üzerinde mi uyuyor zannediyorsunuz. Doğrusu dolarla yapılan borç senetlerinin üzerinde oturduğudur. çiftçi borçlu-Haciz kapıda iken nasıl uyuyacak? Ey benim elleri nasırlı kalbi vatan sevgisiyle dolu üretici-çiftçi kardeşim her ne kadar hakkını helal etmesen bile bizler yine’de  İnadını üretimden vazgeçmeyelim dedi.  
Balıkesir Karesi Ziraat Odası Başkanı, 19.Dönem Milletvekili Tarım-Orman ve Köy İşleri Komisyon Başkanı Sami Sözat; “Yüce Allah’ın her türlü nimetleriyle donattığı bu verimli Topraklar üzerinde yaşayan Türk milleti ve çiftisi sonunda; Patates üreten çiftçisi de Milleti ’de bir kuru ekmek le – kuru soğan’a muhtaç hale getirildi. Bu cennet vatanda varlık içinde darlık çekiyoruz ! Üretici ve Tüketici şikâyetçi bir terslik var!”

Balıkesir Karesi Ziraat Odası Başkanı, 19.Dönem Milletvekili Tarım-Orman ve Köy  İşleri Komisyon Başkanı Sami Sözat; “Yüce Allah’ın her türlü nimetleriyle donattığı bu verimli Topraklar üzerinde yaşayan Türk milleti ve çiftisi sonunda; Patates  üreten  çiftçisi de Milleti ’de bir kuru ekmek le – kuru soğan’a muhtaç hale getirildi. Bu cennet vatanda varlık içinde darlık çekiyoruz ! Üretici ve Tüketici şikâyetçi bir terslik var!”

NE GARİP ÜLKE OLDUK !

          Yönetim hatalarından dolayı uygulanan yanlış politikalardan;

Ekim zamanında Mazota,Gübreye ve Tohuma İlaca zam yapıldı.

Hasat öncesi sıfır gümrük ithalat serbest depolar dolu. Hasatta ürün fiyatları dip yapıyor. Üretici zararda sonrası;

 

3,5 MILYON DÖNÜM ARAZİ EKİLMİYOR 

 

Tarlalar ekilmiyor! Boş Kalıyor! Halen 3-3,5 Milyon Hektar arazi boş ekilmiyor. Haliyle üretim düşüyor zararda olan üretici borçlarını ödeyemiyor. Son 18 Yılda borçlar devasa boyutlara geldi !

2002 yılında 2,5 milyar borcu olan çiftçinin 2021 yılında borcu 180 milyar liraya ulaşıyor.

İcra Dosyaları 3 misli artıyor! Tarımdan kaçışlar başlıyor. Tarımı yapacak toprağı işleyecek genç nüfus kalmadı. Halen 55 – 65 yaş arası üretim yapıyor. Sonra oda terk edecek tarımı ! Üretim azlığından çareyi İTHALAT ta arayan zihniyetin Tarımı getirdiği son durum bu !

Nüfusun hızla arttığı bir ortamda daha çok üretim yapılması gerekirken İthalatçı olmak Gıda güvenliğini büyük sıkıntıya sokacağı gerçeğini göz arda edemeyiz !

ÇARE; Üretim – Üretim – Üretim  param var İTHAL ederim DEĞİL’dir.

Milli ve sürdürülebilir bir TARIM politikasına ihtiyaç vardır; Bu politika Ekim zamanında MAZOT’a Zam. Tarlaya 1 damla su akıtmadan PEŞİN sulama parası almak asla olmamalı. Bu yanlıştan acilen dönülmelidir. Çiftçinin ödeme periyodu hasat sonrasıdır. Ürününü hasat etmeden borcunu nasıl ödeyecek? Ödemesi mümkün mü ? Siz Çiftçiyi ; Dolarların üzerinde mi uyuyor zannediyorsunuz. Doğrusu dolarla yapılan borç senetlerinin üzerinde oturduğudur. çiftçi borçlu-Haciz kapıda iken nasıl uyuyacak? Ey benim elleri nasırlı kalbi vatan sevgisiyle dolu üretici-çiftçi kardeşim her ne kadar hakkını helal etmesen bile bizler yine’de  İnadını üretimden vazgeçmeyelim dedi.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve egegundem.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.