EGE GÜNDEM GAZETESİ

Vali Yaman: “Bilgiye Hükmeden İnsan, Başarılıdır”

Vali Yaman: “Bilgiye Hükmeden İnsan, Başarılıdır”
131 views
29 Mart 2016 - 21:47

Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında en çok kitap okuyanlara ödül verildiği törende konuşan Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, günümüzde bilgiye olan ihtiyacın arttığını, bilgiye ulaşımda kütüphanelerin görevi olduğunu söyledi.

  1. Kütüphane Haftası kutlama etkinlikleri, geçtiğimiz gün Kütüphane’de düzenlenen “En Çok Kitap Okuyanlara Hediye Verilmesi Töreni” ile başladı.

Kutlama etkinlikleri, 3 Nisan’a kadar devam edecek ayrıca etkinlikler kapsamında Çarşamba günü saat 12.30 da “İnsan Okur” teması ile Valilik girişinde kitap okunacak. En çok kitap okuyan okuyuculara verilen ödül töreninde konuşan Vali Mustafa Yaman, Dünyada en güzel binaların kütüphanelere verildiğini söyledi. Günümüzde bilgiye olan ihtiyacın arttığını, bilgiye ulaşımda kütüphanelerin görevi olduğunu belirten Vali Yaman, meselelerin bilgi ile çözüldüğünü ifade etti. Vatandaşların, kütüphanelere daha çok gelmesi gerektiği mesajı veren Yaman, kütüphanelerin, halkın tamamına hitap etmesi gerektiğini anlattı. Yaman, son olarak “Bilgiye hükmeden insan başarılıdır” dedi. küreselleşme, bir tehdit, olarak değil bir artı değer olarak görülmeli diyen Kütüphane Müdürü Orhan Onocak, bakanlığın bu sene ana tema olarak “Küresel anlayış ve kütüphaneler” olarak belirlediğini hatırlattı.

12873650_10154142366267871_2100700813_o

Küresel anlayışın, küreselleşmenin gelişmesine paralel anlam kazan bir ifade olduğunu, küreselleşmenin ise kültürel açıdan bakıldığında, farklı insan toplulukları arasındaki ilişkinin ve etkileşimin artışı olarak tanımlanabileceğini ifadeden Onocak, “Türkiye, sahip olduğu özel coğrafi konumu ve köklü tarihi nedeniyle kültürler ve medeniyetler arası diyaloga ev sahipliği yapan bir ülke konumundadır. İşte bu sebepledir ki küreselleşmeden en fazla ve en hızlı etkilenen ülkelerin başında gelmektedir” dedi.

Özellikle 1980’den sonra iletişim ve donanım teknolojilerinin gelişimine paralel bu teknolojilerin Kütüphanelere girmesinin sağlandığını ve bu teknolojinin 21. asrın başında hemen hemen tüm kütüphanelerde kullanılır hale geldiğini kaydeden Onocak, “Bunu küreselleşmenin kütüphanelerimize katkısı olarak değerlendirebiliriz” diye konuştu.

Kütüphane Müdürü Orhan Onocak, Kütüphanelerin, teknolojileri kullanarak sanal ortamda bir dizi eğitimler, etkinlikler düzenlediğini, kardeş ve dost kütüphanelerin oluşmasına vesile olduğunu söyledi. Kütüphaneler sayesinde ülkeler arasında karşılıklı bilgi transferleri, kültürel zenginliklerin paylaşımının sağlandığını, yine bu kardeş-dost kütüphanelerin, İFLA Kongresi, İstanbul Tüyap Kitap fuarı, Halk Kütüphaneciliği sempozyumu gibi Uluslararası düzeyde büyük organizasyonların oluşmasına etken olduğunu anlatan Onocak, “Böylece küreselleşmenin aslında bir tehdit, bir endişe olarak değil bir artı değer olarak görülmesi sağlandı. Bunu da kütüphanelerin küresel anlayışın geliştirilmesine katkı olarak değerlendirebiliriz” dedi.  Müdür Onocak, Kütüphane binası konusunda Vali Yaman ve katılımcılara bilgi verdi.  Balıkesir merkeze, İlimize yakışır modern bir Halk Kütüphanesi yapmak için 2015 Ocak ayından itibaren bir dizi çalışmalara başladıklarını, 2016 yatırımına alınması yönünde Müdürlükten istenilen son bilgi ve belgeleri geçtiğimiz hafta Bakanlığa gönderdiklerini anlatan Onocak, konu ile ilgili herhangi bir aksilik görülmediğini, umutlarının yeni bir Kütüphane yapılması yönünde olduğunu belirtti. Onocak, “Bugünün gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi ülkemizin de bilginin değerine önem veren, bilginin taşıyıcısı konumundaki kütüphaneleri hayatın merkezine koymuş, cazip mekanlar haline dönüştürmüş müessir medeniyetler sınıfında yer alan bir ülke olmasını diliyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından, ödül törenine geçildi.

12903805_10154142366252871_41493563_o

KİTAP KURTLARI, ÖDÜLLERİNİ ALDI

Balıkesir İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü, Gaziosmanpaşa ve Pamukçu şube halk kütüphanesi ile Altıeylül, Atatürk ve Ece Amca Çocuk Kütüphanelerinden en çok kitap okuyan okuyucular törenle ödüllendirildi. İşte ödül alanların isimleri;

Ödül alanlar İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü (yetişkin) Serap Ercan- ev hanımı, Gözde Oğuz- Meslek Yüksek Okulu Pazarlama Bölümü, Hüseyin Balaktan Defterdarlık müdürlüğü raportörü.

İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü (çocuk): Melek Keskin Hasan Basri Çantay İlkokulu, Onur Gök Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi, Mehmet Bilal Yoldaş Karahallılar Ortaokulu.

Gaziosmanpaşa Şube Halk Kütüphanesi: Mesude Dede Balpaş İmam Hatip Ortaokulu, Rüveyda Çoban Gaziosmanpaşa İlkokulu, Samet Yıldırım Gaziosmanpaşa İlkokulu.

Pamukçu Şube Halk Kütüphanesi: Işıl Akbaş Pamukçu İlkokulu, İmran Akyol Altıeylül İlkokulu, Arzu Dinçer Pamukçu Çok Programlı Lisesi.

Altıeylül Çocuk Kütüphanesi: Yasin Eren Gazi İmam Hatip Ortaokulu, Emine Ece Memiş Gazi İmam Hatip Ortaokulu, Neriman Beyza Uzun Gazi İmam Hatip Ortaokulu. Atatürk Çocuk Kütüphanesi: Nazlı Ceylan Atatürk İlkokulu, Aslıhan Yazıcı Atatürk İlkokulu, Melih Güneş Atatürk İlkokulu.

Ece Amca Çocuk Kütüphanesi: Eren Kızılcık Ercan Kıvrak İlkokulu, Ceyda Özkul Ece Amca İlkokulu, Selman Güreşen Mehmet Aras Ortaokulu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1