EGE GÜNDEM GAZETESİ

“ÜRETİCİ 1,5 LİRA DESTEK BEKLİYOR”

“ÜRETİCİ 1,5 LİRA DESTEK BEKLİYOR”
89 views
15 Kasım 2018 - 11:28

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Suriye’den 50 bin ton zeytinyağının yasadışı yollarla getirildiğini belirterek, “Allah aşkına bu iktidarın zeytin ve zeytinyağı üreticisinden istediği nedir? Batırmak istiyorsa batırma noktasına getirdiler” dedi.
Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın zeytin ve zeytinyağı üreticisinin sorunlarını gündeme taşımaya devam ediyor. Üreticinin zor durumda olduğunu sık sık dile getiren Ahmet Akın, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Afrin’den 50 bin ton zeytinyağının kaçak yollarla Türkiye’ye getirilmesine tepki gösterdi. “Gümrüğümüz, sınır güvenliğimiz 50 bin ton zeytinyağının kaçak olarak girmesine nasıl izin veriyor?” diye soran Ahmet Akın, gereken önlemlerin alınmasını istedi. Akın, TBMM’de şunları söyledi:
“Bu yıl yağlık zeytin miktarında geçen yıla göre yüzde 35 düşüş var. Bu da zeytinyağı üretiminin geçen yıla göre yüzde 27 azalmasına neden oldu. Üretim maliyetleri tam yüzde 50’nin üzerinde artarken ürün fiyatı artmıyor. Üreticimiz de zararda, devletten doğal olarak destek bekliyor. Devlet desteği 80 kuruş ama çok yetersiz, en az 1,5 lira olmalı ve bunu defalarca dile getirdik. Rafine yağın fiyatı şu anda 8, sızma yağ 14 lira düzeyinde. Fiyatlar üç yıl öncesinin de gerisine inmiş durumda. Tüccar yağ almıyor, Marmarabirlik alımı durdurdu, TARİŞ de işçi çıkartıyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de Afrin’den 50 bin ton zeytinyağı kaçak yollarla ülkemize giriyor. Allah aşkına bu iktidarın zeytin üreticisinden istediği nedir? Batırmak istiyorsa batırma noktasına getirdi. Bunun önlemini derhâl alması gerekiyor. Gümrüğümüz, sınır güvenliğimiz 50 bin ton zeytinyağının kaçak olarak girmesine nasıl izin veriyor? Balıkesir’deki üreticimizin feryadını duyun.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1