EGE GÜNDEM GAZETESİ

Türkiye’nin En Büyük Uygulama Oteli Bacasız Fabrika

Türkiye’nin En Büyük Uygulama Oteli Bacasız Fabrika
245 views
17 Mayıs 2016 - 10:27

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Mili Eğitim Bakanlığı bağlı Cunda Mesleki Anadolu Teknik Meslek Lisesi bünyesindeki Cunda Uygulama Oteli 5 yıldızlı hizmet anlayışı, modern görünümüyle kendi branşında Türkiye’de tek olmanın avantajını sürdürüyor. Türkiye’nin turizm sektörüne kalifiye eleman ve yetişkin ustalar kazandırmasıyla da dikkatleri üzerinde toplayan Uygulama Oteli, son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki dev seminer organizasyonlarına da ev sahipliği yaparak, bu alanda adeta çığır açmasıyla da sektördeki rakipsizliğini koruyor.

Mezun olan öğrencilerinin ülkenin önemli turizm merkezlerindeki 5 yıldızlı otellerden iş teklifi alması nedeniyle bu lisenin öğrencilerinin mezun olduklarında işsizlik sorunu yaşamadığı vurgulanırken, otelin coğrafi konumunun Türkiye’nin oksijen deposu olarak nitelendirilen Kazdağları’nın hemen karşısında bulunması sebebiyle agro-turizm tutkunlarının gözdesi haline gelmeye başladığı bildiriliyor.
Ayvalık ilçesinde, Ticaret Meslek ve Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinin öğrencileri, 176 oda ve 420 yatak kapasiteli, 5 yıldız kalitesinde hizmet verilen Cunda Adası’ndaki Ayvalık Uygulama Oteli’nde çalışarak pratik yapıyor, sektöre hazırlanıyor, mezun olduklarında da işsizlik sorunu yaşamadan lüks otellerde işe giriyor.
Lisenin; Turizm ve Otelcilik Bölümünün, Türkiye’de turizm sektöründe yetişmiş ara eleman ihtiyacına cevap vermeye çalıştığı ifade edilirken, her yıl ortalama 120 öğrencinin mezun olduğu ve önemli bölümünün önemli turizm merkezlerinde iş bulduğu, okuldan mezun olan öğrencilerin tercih edilmesinde ise verilen kaliteli eğitimin etkili olduğu kaydediliyor.
Otelin inşaatının ödenek yetersizliği nedeniyle bekletilmesinin ardından 10 yıl önce Milli Eğitim Bakanlığının yoğun çalışmaları sonucu karşılaşılan sorunlar çözülerek yaklaşık 3 yıl önce faaliyete geçmesiyle, özellikle kış aylarında Türkiye’nin dört bir yanındaki okullardan öğretmen ve idarecilerin katılımlarıyla gerçekleşen seminerlerle ilçe turizmine oldukça önemli gelir sağladığı belirtiliyor.

ÖĞRENCİLER MEMNUN
Otelde eğitim gören öğrenciler ise kaliteli eğitim görmekten duydukları memnuniyeti ifade ederek, gelecekte ülke turizminin yetişkin birer kalifiye elemanı ve olup, bu sayede çok kolay iş bulabilecekleri için son derece mutlu olduklarının altını çiziyorlar.
Otelde uygulama derslerini gördüklerini kaydeden öğrencilerden Seda Atmaca, “Sürekli uygulama yapıyoruz. Giriş-çıkış işlemleri, rezervasyon alımları, gibi. Genellikle otelde seminerler oluyor. 176 odamız var. Bu yüzden de oldukça yoğun oluyoruz. Hedefim iyi bir resepsiyonist olmak. Öğretmenlerimizin katkılarıyla iyi bir eğitim alarak, inşallah amacıma ulaşacağıma inanıyorum” dedi.
Uygulama Oteli’nin Ön Büro Usta Öğreticilerinden Damla Kotan da, Turizm Otelcilik Bölümü’nün Ön Büro Departmanı’nın oldukça yoğun çalıştığını kaydederek, “Ön Büro’daki öğrencilerimiz öncelikle işleyişi öğrendikleri için ufukları açılıyor ve işe bakış açıları değişiyor. Buda verdiğimiz eğitimlerle, gösterdiğimiz uygulamalarla 5 yıldızlı otel standartlarında çalışacak kapasiteye geliyorlar. Buradan mezun olduklarında rahatlıkla hem görsel olarak hem de eğitim açısından öğrencilerimiz o seviyeye ulaşıyorlar” ifadelerini kullandı.
Okulda, Pastalık branşında eğitim gören öğrencilerden Selenay Pekmez, pastacılığın daha eğlenceli ve pratik olması nedeniyle bu bölümü seçtiğini kaydederek, “Okuldan mezun olduktan sonra Gastronomi Bölümü’nü okumayı düşünüyorum. Burada usta öğreticilerimiz ve öğretmenlerimiz sayesinde daha fazla bilgiye sahip oluyoruz. Gelecekte üniversite ve meslek hayatımda iyi yerlere ulaşmayı hedefliyorum” dedi.
Pastacılık Bölümü öğrencisi İsmail Baran Küçük ise gelecekte bir pastane açarak kendi yaptığı kaliteli ürünleri müşterilerine sunabilmek olduğunu belirterek, “Burada devamlı mutfaktayız. Otel hemen yakınımızda. Burada son derece kaliteli eğitimler görüyoruz. Bence bu tür okulların olması gelecekte daha kaliteli kalifiye personelin turizm işletmelerinde yerlerini almasına olanak sağlıyor” diye konuştu.

ÖĞRETMENLER ÖZENLE EĞİTİM VERİYOR
Cunda Uygulama Oteli’nin Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Bölümü Öğretmenlerinden Umay Kurdoğlu, “Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki otelimizde; öğrencilerimize Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanında, Ön Büro ve Kat hİzmetleri dalındaki derslerin uygulamalarını yaptırıyoruz. Teorik dersin üstüne pratik olarak burada uygulama yapan öğrenci işin mutfağını da gördüğü için çok daha başarılı oluyor. Hedefimiz; buradan mezun olan öğrencilerimizin Türkiye’nin her tarafındaki turistik işletme ve otellerde çalışabilmesini sağlayabilmek. Özellikle de sektörün yoğun olduğu güney bölgelerinde gidip buralarda çalışabilmelerini ve oralarda yükselmelerini istiyoruz. Bunun için de gayret ediyoruz. Mesela şu anda Antalya bölgesinde çalışan mezun öğrencilerimiz var. Şef konumunda olan öğrencilerimiz de var” dedi.
Güney Bölgelerinde turizmin kötü olduğunu ve önümüzdeki yaz döneminin de ekonomik anlamda umut vermediğini tahmin ettiklerini kaydeden Umay Kurdoğlu, “Ama otelimiz ağırlık olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı genel müdürlüklerin seminerleriyle çalıştığından şu anda yaz sezonu için doluluk oranımızda herhangi bir sıkıntı görünmüyor. Sezon içinde gelen rezervasyonlardan herhangi bir sekteye uğrayacağımızı zannetmiyorum. Geçen yıl Uygulama Otelimiz doluluk oranında daha yoğundu. Ama bu durum özellikle terör nedeniyle sektöre vurulan baltalanma nedeniyle değil. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün çok yoğun bir seminer gurubu bizdeydi. Geçen yıl Ocak ayında başlamışlardı. Bu yıl ise bu seminerler Nisan ayından itibaren başladı. Bu yüzden de geçen yıl ile bu yılın ilk 3 ayını kıyasladığımızda Ocak ve Şubat aylarındaki boşluk bundan kaynaklandı. Ama bunun dışında şu an için herhangi bir sıkıntımız yok. Biz Uygulama Otelimizde dışarıdan da müşteri kabul ediyoruz. Gelen her misafir, yerimiz olduğu sürece otelimizde konaklayabiliyor. Mümkün olduğunca da kaliteli bir hizmetle ağırlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.
Ayvalık’ta bulunan Cunda Uygulama Oteli bünyesinde Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı Bölüm Öğretmenlerinden Nurhan Şen ise; “Öğrencilerimiz mutfakla ilgili eğitimler alıyorlar. Mutfakta yapılacak her türlü ürünü en iyi şekilde üretip en iyi şekilde servis etmeyi öğreniyorlar. Aşçılık, şeflik, Pastacılık ve Servis dallarında eğitimler veriyoruz. Servis bölümünde içeceklerin yapımı ve servisi ile ilgili öğrencilerimize bilgiler veriyoruz. Eğitim verdikleri her branşta çok becerikli ve yetenekli öğrencilerimiz var. Mezun ettiklerimiz var. Dünya çapında katıldığı mutfak dalındaki bir yarışmada 3.’lük elde etmiş bir öğrencimiz var. Türkiye’nin dört bir yanında 5 yıldızlı otellerde çalışan mezun öğrencilerimiz var. Şu anda hepsi de çalışıyor ve işsiz kalmış mezun öğrencimiz yok. Hatta okulumuzdan mezun olan öğrenciler sadece turizm alanında değil, birçok sektörde iş bulup, çalışabiliyor. Mesela bir esnaf lokantası, ekmeğimizi yapan bir fırın, bir pastane, bir kafeterya gibi işletmelerde de mezun öğrencilerimiz iş bulabiliyorlar” ifadelerini kullandı.
OKUL İŞ GARANTİLİ
Cunda Uygulama Oteli’nin 2013 Haziran ayında faaliyete girdiğini hatırlatan Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen ise; “Burada öncelikli hedefimiz Milli Eğitim Bakanlığı’na hizmet içi eğitim merkezi kazandırmaktı ve planladığımız şekilde de oldu. Şu an bakanlığımızın her yıl, yaklaşık 30-40 seminer programı otelimizde gerçekleşiyor. Türkiye’nin 81 ilinden bu seminerlere katılımcılar geliyor. Bu katılımcılar, bu seminerler sayesinde Ayvalık’ımız başta olmak üzere çevre il ve ilçeleri de görebilme fırsatı buluyor. Tabi bu durum bizleri; Ayvalık’ın tanıtımına ve Ayvalık’ın ekonomisine katkı sağladığı için çok mutlu ediyor. Mesela bu seminerlere katılanlar buraya geldiklerinde; Ayvalık’ın meşhur zeytin, zeytinyağları başta olmak üzere hediyelik eşyalar satın alıyor. Cunda Adası’nın meze kültürünü tadabilme imkânı buluyor. Dünyaca ünlü Sarımsaklı Plajlarında denize giriyor. Ayvalık’ımızın marka olmuş değerlerinden yararlanıyorlar. Turizm alanında Ayvalık’ımızın özellikle ölü sezon dediğimiz Ocak, Şubat, Mart aylarıyla Nisan, Mayıs aylarındaki süreçte hem ekonominin canlanması, ilçe esnafının kazanması hem de öğrencilerimizin uygulamalı olarak bundan faydalanması; burada staj görüyor olması, burada sürekli kendisini geliştirme, becerilerini kazanması, öğretmenlerinin sürekli yanında olması, birebir uygulamalı olarak o eğitimi görmesini beraberinde getiriyor. Buda öğrencilerimizin çok daha kaliteli bir şekilde yetişmesini sağlıyor. Hatta şunu da rahatlıkla söyleyebiliriz ki; okulumuz aynı zamanda iş garantili bir okul. Mezun olan tüm öğrencilerimiz iş sahibi oluyor. Çünkü çok kaliteli bir eğitim veriliyor. Uygulaması 12 ay boyunca olduğu için öğrenciler çok nitelikli yetişiyor. Özellikle Ege’de Akdeniz’de 5 yıldızlı otellerden çok ciddi teklifler alıyorlar. Çocuklarımız daha 11. sınıftan itibaren iş tekliflerini almış oluyorlar” dedi.

“UYGULAMA OTELİ CİDDİ BİR İSTİHDAM ALANI”
Tüm bunların yanı sıra Cunda Uygulama Oteli’nin çok ciddi bir istihdam alanı olduğunu vurgulayan Erkan Bilen, “Yaklaşık 70-80 kişi bu otelden ekmek yiyor. Bu çalışanların ailelerini de dahil edecek olursak ortalama 450-500 kişi buradan karnını doyuruyor. Yani Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ayvalık’a bacasız bir fabrika kazandırıldı” ifadelerini kullandı.
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK UYGULAMA OTELİ
Otelin müşteri portföyünün öncelikli olarak öğretmen ve Milli Eğitim Personeli ağırlıklı olduğunu belirten Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, “Bu yüzden de otelimiz müşteri açısından boş kalmıyor. Bunun dışında da dileyen herkes otelimize müşteri olarak konaklayabiliyor. Ücretleri de çok makul. Bir kişilik konaklama 65 lira. Bugün bizim standartlarımızda lüks bir otelde gecelik konaklama 300-400 bin liradan aşağı değil. Bizim otelimizin diğer uygulama otellerinden farkı ise; bizim otelimiz Türkiye’nin en büyük Uygulama Otelidir. 176 odamız ve toplamda 420 yatak kapasitesiyle bugün bakanlığımızın sahip olduğu ülkemizdeki en büyük sosyal tesis. Son dönemlerde yapmış olduğu kaliteli çalışmalarla Milli Bakanlığı bünyesinde en çok tercih edilen ve önem sırası bakımından en başta olan otelimizin bu başarısı; hizmet kalitesi, çalışanlarımızın işini güleryüzle yapması, verilen hizmetin gerçekten standartların çok üzerinde olmasıyla bağlantılıdır. Şu anda bakanlık bünyesinde olduğumuz için bize yıldız verilmiyor. Ama yıldız verilecek olsaydı; Sauna, hamam gibi komplekslerimiz olmadığı için 5 yıldızlı olamayacaktık ama bu koşullarda kesinlikle 4 yıldızlı bir otel konumunda olacaktık” dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın seminerleri dışında, Valilikler başta olmak üzere Balıkesir genelindeki resmi ve özel kurumların çalıştayı, sempozyum, panel gibi organizasyonlarına da ev sahipliği yaptıklarını anlatan Müdür Bilen, “Otelimiz bu organizayonların hepsinden alnının akıyla çıkan bir oteldir. Ben özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’mıza çok teşekkür ediyorum. Çünkü bakanlığımız sayesinde bugün bu otel bu aşamaya geldi” dedi.

“KAZDAĞLARININ TERTEMİZ OKSİJENİ OTELİ REHABİLİTASYON MERKEZİ KONUMUNA DA GETİRİYOR”
Otelin coğrafi konumunun yarımada şeklindeki Lale Adası’nda olduğunu kaydeden Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, “3 tarafı da denizle kaplı. Özellikle rüzgar alan bir bölgede olduğu için hemen karşımızda bulunan Türkiye’nin oksijen deposu Kazdağları’nın tertemiz havasının her an soluyabilmek mümkün. Bu yüzden de otelimiz aynı zamanda özellikle astım hastaları için de bir rehabilitasyon merkezi konumundadır. Aynı zamanda da mavi bayraklı bir plaja sahiptir.” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1