EGE GÜNDEM GAZETESİ

TÜRKİYE HEM İÇERİDE, HEM DIŞARIDA SAVAŞ VERİYOR

TÜRKİYE HEM İÇERİDE, HEM DIŞARIDA SAVAŞ VERİYOR
14.565 views
05 Mart 2020 - 11:33

                Uzun zamandır izliyorum! Ulusal gündemimiz, uluslararası sonuçlar doğuruyor. Türkiye zorlu virajlardan dönüyor. Her ne kadar canlarımız yanıyor olsa da bende herkes gibi kaostan düzen çıkmnasını bekleyenlerdenim.

                Bana sürekli yaşanan hadiselerle ilgili fikrimi soruyorlar. Bende bulunduğum her ortamda dilim döndüğünce anlatıyorum. Bu günkü konumuz Orta doğuda yaşanan karmaşadan çok Balıkesir’de yaşanan karmaşa… Balıkesir’de son zamanlarda (daha da) belirginleşen bir şebeke var.

Peki kim bu şebeke, amaçları neler, konumları-durumları neler?

                Bu yazıyı yazdıktan sonra muhtemelen sükunet içerisinde izlenimlerim rafa kalkacak bir çok yerde önüme engel olarak çıkacaktır.

                Şebekenin krokisini yan tarafta görebilirsiniz. En üstte eski bir siyasi var. Bu isim dolaylı yollarla iletişime girsede, direkt olarak Balıkesir Büyükşehir Belediyesini kontrolü altında tutuyor. Bu kontrol neticesinde hemen altında bulunan devlet kurumları ile organize şekilde çalışılarak;  esnaf odalarını, dernekleri, belediyeleri, iş adamlarını, siyasileri, vatandaşları kontrol altına alıyorlar.

Tavşana kaç, Tazıya tut

                Mekanizma şu şekilde işliyor; En tepedeki isim altındaki ilk iki kademeye dolaylı yoldan haber gönderiyor. Bu iki kademe ellerine ulaşan isimlere devlet imkanlarını kullanarak baskı kuruyorlar. Neticede devletin anlamsız baskısı sonucu şaşıran vatandaşa, yeni oluşmakta olan partinin yetkili isimleri ulaşıyor. Bu iletişim bazen aracılar ile olurken, bazen direkt olarak muhatap olunuyor.

                Şemanın tepesindeki isim, devletin kurumlarının baskısı sonucu bunalan, çıkış yolu arayan vatandaşa ulaşıp konuşmaya başlıyor. Vatandaşı;  “bunlar iyice yoldan çıktı, azıttılar, sonları yakın vb…” konuşmalar ile kendi taraflarına çekiyorlar. Tabi bu arada hatırlı kişiler aranarak darboğazda olan vatandaşımızın işleri geçici olarak çözüme kavuşuyor.

                Tabi bu yaşananlardan sonra çoğu vatandaş “tavşana kaç, tazıya tut” denildiğini anlamıyor. Bu yaşananlar neticesinde vatandaşımızın kafası karışıyor. Kendinizi bir iş adamının yerine koyun; Hükümet, devlet kurumlarını üzerinize salmış, ekonominin darboğazdan geçtiği bu süre zarfında bir çok kurum üzerinize çullanmış alacaklarını isterken, çaldığınız kapılar bir bir yüzünüze kapanıyor. Çünkü iktidar partisinde işi çözebilecek vasıflı hiç kimse yok. Sonra bir anda biri çıkıyor, sizi bu darboğazdan kurtarıp, kucak açıyor.

                Doğal olarak vatandaşın kafası karışıyor. Kurumların yaptıklarını hükümetin yani iktidarın kasıtlı yaptığını düşünüyor. Çünkü basit bir şekilde çözülebilecek bir iş yüzünden aylardır işleri sekteye uğruyordu. Tabi  bu durumda çoğu vatandaş oynan oyunu göremiyor, önünü göremeyen vatandaşımız çıkış yolu olarak önüne çıkan ışığı takip etmekte buluyor.

“İktidar partisinde vasıflı kimse yok! dedin.” alınmasınlar.

                O konuya da şöyle açıklık getireyim; Bildiğiniz üzere Balıkesir Büyükşehir Belediyesi meclisinde tam bir denge mevcut. Bu dengeyi Demokrat partililer bazen kendi ilçelerinin, bazen kendi şahsi çıkarlarının neticesine göre kullanıyorlar. Geçtiğimiz günlerde Demokrat Parti Havran Büyükşehir Meclis üyesi, Demokrat Partiden istifa etti. İktidar partisine mensup hiçbir milletvekilinin, il, ilçe teşkilatının bu insana gidip, partiye davet ettiğini görmedim, duymadım. Belki büyükşehir yekilileri ağız ucuyla davet etmiştir. Bu davet neticesinde; büyükşehir meclis üyesinin talep ve arzuları olduysa, hemen olumsuz bir tavır ile büyükşehir meclis üyesi yeni kurulan partinin şevkatli kollarına itilmiştir. 

Not 1; “Bu taktiği geçtiğimiz yıllarda Fetönün yoğun bir şekilde kullandığını görmüştük”

Not 2; “isim ve kurumları açıklamadım, fukaraların hayatına heyecan getireyim istedim.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1