EGE GÜNDEM GAZETESİ

Türk ekonomisini çökertmek isteyenlerin oyunları en çok kuyumcuları vurdu

Türk ekonomisini çökertmek isteyenlerin oyunları en çok kuyumcuları vurdu
78 views
19 Kasım 2018 - 13:00

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, kuyumcular eskisi kadar satış yapamadıklarından dert yanarak yeni çiftlerin ağır takılar yerine artık alyans ve birkaç yüzük almayı tercih etmeleri ve düğünlerde çeyrek altın yerine de gram altınların revaçta olması nedeniyle ekonomik anlamda ciddi bir darboğazda oldukları belirtiyorlar.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
Uluslararası piyasalarda gelişen olaylar yüzünden döviz, altın ve değerli metallerdeki yükselmelerin Türkiye’ye olumsuz yönde tesir ettiğini kaydeden ilçenin tanınmış kuyumcularından Osman Özdoğan, döviz ve altının yükselmesinin, ülkenin kötü duruma düşmesi için çabalayan çevreleri mutlu ettiğini savundu.
Aynı zamanda Ayvalık Ticaret Odası Başkan Yardımcılığı görevini de başarıyla yürüten Osman Özdoğan, “Türkiye’yi ekonomik anlamda çökertmek isteyenlerin sistematik bir şekilde yaptıkları türlü oyunlar sonrasında dövizde meydana gelen dalgalanmalar nedeniyle kuyumculuk sektörü çok ciddi bir krizin içerisine girmiştir. Dünya’daki gelişmeler, diğer ülkelerde de döviz ve altının artışına neden oldu, ama bizde daha hızlı oldu. Nedeni ise sıcak paranın dışarı çıkması ve başka ülkelerden gelecek yatırımcıların Türkiye’ye yaklaşmamaları, yatırımcıların gelmesine de küresel dünyanın sermayedarlarının engel olmaya çalışmalarıdır” dedi.
Özellikle Ayvalık’ta kuyumcuların en önemli sorunlarından birinin bir dernek çatısı altında bir araya gelinememesi olduğunu vurgulayan Özdoğan, “Tabi bu durumun ortak bir fiyat politikasının da ortaya çıkmasındaki en büyük engellerden biri olduğunu düşünüyorum. Bizim alım-satımlarımız aynı fiyatlarla olmadığı için de kuyumcular arasında farklı fiyat kombinasyonları olabiliyor. Biz ise vatandaşlarımızın kesesine en uygun fiyatlarla ürün satmak istiyoruz. Ama günümüzde dövizin de dalgalanması nedeniyle kuyum fiyatları son derece inişli çıkışlı bir seyir izliyor. Müşterimize bir fiyat verdiğimizde, ertesi gün aynı fiyatı veremiyoruz. Her gün değişen fiyatlar bizim de dolaylı olarak müşterilerimizin de belini büküyor. Herkes de tedirgin bir bekleyiş hakim durumda.” ifadelerini kullandı.

DÜĞÜNLERDE TAKI TAKMANIN ŞEKLİ DEĞİŞTİ
Türkiye genelinde olduğu gibi Ayvalık’ta da düğünlerde takı takma alışkanlıkların değiştiğine işaret eden Osman Özdoğan, “Düğünlerde; 30-40 gramlık setlerden oluşan kuyum ürünlerini almayı planlayan müşterilerimiz, artık 10 gram-15 gramlık mini setlere dönüştürdüler. Tabi arz-talep dengesine bakan toptancılar da aynı paralelde çalışmaya başladılar. Kuyumculuk sektöründe her ürün küçülüyor. Küçüldükçe de bizim kâr marjımız minimum seviyeye iniyor. İnşallah bu zorlu dönemeci hep birlikte en az zararla atlatırız” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1