EGE GÜNDEM GAZETESİ

Tüm,Avşa Adasındaki Çarpık Yapılaşmayı Tbmm ‘Ye Taşıdı

Tüm,Avşa Adasındaki Çarpık Yapılaşmayı Tbmm ‘Ye Taşıdı
96 views
10 Mayıs 2016 - 10:41

CHP Balıkesir Milletvekili ve P.M Üyesi Mehmet TÜM, “Avşa adası kıyı şeridinde olan bir yerleşim yerimizdir. Bir taraftan 3621 Sayılı yasa gerekçe gösterilerek, mevcut yapılar yılılırken, diğer taraftan,Kıyı şeridinde deniz doldurularak yeni yapılar inşa edilmektedir. Halka açık Karadut Plaj alanı bunlardan biridir. Bu yapılaşmalar hangi gerekçelerle yapılmaktadır, Halkımız bunu merak etmektedir.” Dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Güldemet SARI’ nın cevaplandırması istemi ile konuyu TBMM’ye taşıyan Mehmet TÜM, önergesinde şu görüşlere yer verdi.

“Bilindiği üzere Kıyılardaki yapılaşma, 1.7.1992 tarih ve 3830 sayılı Kanun ile değişik 4.4.1990 tarih ve 3621 sayılı Kıyı Kanun ve bu kanunun 5 ve 16 ncı maddeleri gereğince düzenlenen Yönetmelikle belirlenerek yasal güvenceye alınmıştır.
Balıkesir ili Marmara Adalar ilçesine bağlı Avşa Adası konumu itibariye, Kıyı şeridinde yerleşim yerleri olan bir adamızdır. Avşa adasında 3621 Sayılı yasa gerekçe gösterilerek, Kıyıda bulunan bir çok yapı yıkılmıştır. Yasa çıkmadan çok önce , bir kısmı 1921 bir kısmı 1965 yıllarında yapıldığı iddia edilen yapılar yıkılırken, bir kısım yeni yapılaşmaların olması yurttaşların tepkisine neden olmuştur. Bu yapılardan biride Zeytinli dere veya diğer adıyla Karadut Plaj alanıdır. Halka açık olan bu plajda yasadan sonra usulsüz yapılaşmaya gidildiği ve Deniz doldurularak tesisler yapıldığı iddiası yurttaşlarca dile getirilmektedir.
Bu iddia sahiplerine ilgili belediye ve kamu kurumlarınca, aydınlatıcı bilgi verilmemektedir. Bu durum kamu vicdanını rahatsız etmektedir.

Bu Bilgiler Işığında,
1- Avşa Adasında 3652 sayılı yasa kapmasında; yıkılan yapı sayısı kaçtır? Bu yapılar içinde tapulu olan bina sayısı ne kadardır? Tapular hangi yıllara aittir?

2- 3562 yasa yürürlüğe girdikten sonra Avşa Adasında Ne gibi bir uygulama yapıldı? Kıyı şeridinde yapılan Yapı sayısı ne kadardır? Bunlardan Kamuya ait olanlar hangileridir.?

3- Karadut plajı diye bilenen bölgede yeni yapılaşma olmuş mudur? Burada Herhangi bir adla, sosyal tesis vb. Yapılaşma var mıdır? Var ise yapının malikleri kimlerdir? Kiralanmış mıdır? Kiracıları kimlerdir? Hangi koşullarda kiralanmışlardır?

4- Kıyı yasası kapsamında Deniz dolgusu yapılmış mıdır? Ne zaman yapılmıştır? Doldurulma gerekçesi nedir?

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1