EGE GÜNDEM GAZETESİ

Tüm:  “Yerel Basının Kökleri Karesi’ye Dayanır”

Tüm:  “Yerel Basının Kökleri Karesi’ye Dayanır”
99 views
01 Haziran 2016 - 10:44

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, yerel basının sorunlarını TBMM gündemine taşıdı.

Basından sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un yanıtlaması istemi ile yazılı soru önergesi veren Tüm  yerel basının yegane gelir kaynağının ilan bedelleri olduğunu söyleyerek, “ilan alma koşulları mevcut ekonomik şartlarda neredeyse imkansız hale gelmektedir”dedi. Kimi gazete ve gazetecilerin siyasi otorite tarafından korunduğunu dile getiren Tüm, bu durumun oluşan rekabeti daha da haksız hale getirdiğini belirtti.
CHP’li Milletvekili Mehmet Tüm yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “09.06.2004 tarih ve 5187 sayılı Basın Kanununun 3. Maddesine göre, “Basın özgürdür. Bu özgürlük; bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama ve eser yaratma haklarını içerir.” denmektedir.  Türkiye Cumhuriyeti Anayasası‘nın 28. maddesine göre: “Basın hürdür, sansür edilemez…” ifadesinin yer almasına karşın Basın Üzerindeki Baskı ve sansür her geçen gün artarak devam etmektedir. İktidar Eleştiriye tahammül göstermek yerine, eleştiri yapanları, çeşitli ithamlarla baskı altına almakta sindirmektedir. Geçmişte ortaya atılan Besleme Basın terimi yerine şimdi de zamanın ruhuna uyarak yandaş medya yaratma arzusundadır. Demokrasinin en temel organlarından birisi, 4.kuvvet olarak bilinen özgür basındır. Yerel demokrasinin gelişmesinde en büyük etkenlerden birisi Yerel Basının varlığı ve özgürce yayın yapmasına bağlıdır.  Son yıllarda gelişen elektronik medya haberciliği, sosyal ağların gelişmişliği, özellikte Yerel Gazetelerimizi zor durumda bırakmaktadır. Bu durum Yerel  Basının kendi olanakları ile yaşamını devam ettirmesini olanaksız hale getirmiştir. Yerel Basın Kamu ilanlarına muhtaç hale gelmiştir. Basın İlan Kurumu ve Yerel Mülki idareler tarafından verilen ilanlar, siyasi otoritenin, Yerel Basın üzerindeki etki alanını artırmıştır. Balıkesir İlimiz yerel basın açısından önemli yayın organlarına ve tarihi bir birikime sahiptir. İlk gazetenin 5 Mart 1886 Çarşamba günü “Karesi” adıyla yayınlandığı ilimizde Ulusal Kurtuluş Savaşı sırasında ,Yerel Basın Önemli roller oynamış, katkı vermiştir. Bu gün çok sayıda yerel Gazetemiz yayınlanmaktadır. İlan bedelleri ile yaşamını sürdürmeye çalışan Gazetelerimiz, sık sık denetlenmekte ve ekonomik olarak sıkıntılar çekmektedirler. İlan alma koşulları, Mevcut ekonomik şartlarda nerdeyse imkânsız hale gelmektedir. Zorunlu personel giderleri, vergi ve sigorta primleri, artan maliyetler gazetelerimizi kapanma noktasına getirmiştir. Tüm bunlara karşın, kimi gazete ve gazetecilerin, siyasi otorite tarafından korunması ve desteklenmesi, oluşan rekabeti daha da haksız hale getirmiştir.” Dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm’ün soru önergesi;

1-) Balıkesir İlimizde yerel yayın yapan gazete ve dergi sayısı ne kadardır? Bunlardan ne kadarı İlan alma kriterlerini yerine getirmektedir?

2-) Balıkesir İli yerel Basınında yayın yapan Gazetelerden son 10 yıl içerisinde, kaç tanesi, sahip değiştirmiştir? Gazete sahiplerinden ne kadarı Gazeteci kökenli , yani Basın Kartı Sahibidir?

3-) Son 1 yıl içerisinde Baskın İlan Kurumu tarafından Balıkesir yerel basını nezdinde Denetim yapılmış mıdır? Bu denetimler ne için yapılmaktadır? Denetimler sonucu İlanı kesilen Gazete var mıdır? Bunlar hangileridir?

4-Balıkesir İli genelinde 2015 yılı itibariyle verilen ilan bedeli ne kadardır? Bunun gazetelere göre dağılımı nedir?

5-) Yerel Basını Özgürleştirme adına, ekonomik önlemler almayı düşünüyor musunuz? Yerel Basının Maliyetlerini düşürmek için vergi sigorta indirimi yapacak mısınız?

6- Kamu adına çalışan Yerel Gazetecilerimizin özlük hakları konusunda herhangi bir çalışmanız var mıdır? Emeklilikleri, yıpranma payları hakkında bir düzenleme yapacak mısınız? Primini ödeyemeyen bağımsız çalışan gazetecilerin en azından belirli bir süre primleri, kamu tarafından ödenemez mi?

7-) Yerel , Genel Tüm basını kapsayacak şekilde  yeni bir basın veya medya  yasası hazırlamayı düşünüyor musunuz?

😎 Özellikle internet medyası diye bilinen elektronik medya ile ilgili düzenleme yapacak mısınız? Yerel Basında çıkan haberler hiçbir telif hakkı ödenmeden, diğer organlara servis edilmektedir. Bununla ilgili bir çalışmanız var mıdır?

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1