EGE GÜNDEM GAZETESİ

TOPRAK YÜRÜYÜŞÜNDE ŞEVKET DEDE ANILDI

TOPRAK YÜRÜYÜŞÜNDE ŞEVKET DEDE ANILDI
247 views
03 Aralık 2019 - 0:56

Burhaniye Tema gönüllüsü Özgür Aras tarafından düzenlenen Şevket Metin’i anma ve doğa yürüyüşü yapıldı.

Burhaniye Tema gönüllüsü Özgür Aras tarafından düzenlenen Şevket Metin’i anma ve doğa yürüyüşü yapıldı. Burhaniye’de sabah saatlerinde Kuvai-i Milliye anıtı önünde toplanan doğa severler, yürüyerek farkındalık yaratmak için Taylıeli mahallesine gitti. Burhaniye’nin toprak dedesi olarak bilinen Şevket Metin’i de anma etkinliğinin yapılması yürüyüşe katılanların da duaların ile katılması neden oldu. Şevket Dede’nin Burhaniye’de bir çok kendi eliyle ağaçlandırma çalışmaları yaptığını söyleyen Burhaniye Tema Gönüllüsü Özgür Aras, “Türkiye’de her yıl 642 milyon ton toprak erozyona uğruyor. 154 milyon ton toprak ise her yıl erozyonla bir daha kullanılmamak üzere kayboluyor. 1 santimetre toprak 12 yıl gibi çok kısa bir zamanda erozyonla yok oluyor. Ancak toprağın bir santimetresinin oluşması için 300 ile 1000 yıl arasında bir zaman gerekiyor. Bu denli değerli olan ve zor oluşan toprağın korunması için önlem alınması bir zorunluluk halini alıyor. Toprağın erozyona karşı korunmasında ağaçların ve bitkilerin büyük rolü bulunuyor. Üzerindeki bitki örtüsü tahrip olmuş ve eğimin yüksek olduğu alanlar erozyonun en çok görüldüğü arazilerdir. Türkiye’de toprak bozulumu sebeplerinin başında hala erozyon geliyor. Erozyonla toprağın en verimli kısmı olan üst toprak taşınıyor. Toprağın verimliliği, biyolojik çeşitliliği, su tutma ve karbon depolama kapasitesi azalıyor. Bu nedenle bugünkü ve gelecek kuşakların gıda ve su ihtiyacının karşılanması, iklim değişikliğiyle mücadele edilmesi için erozyon kontrol çalışmalarının büyük önemi bulunuyor. Topraklarımızı örten bitki örtüsünün artırılması açısından ağaçlandırma çalışmaları, mera ıslah çalışmaları ve tarım arazilerinde koruyucu toprak tedbirlerinin alınması gerekiyor. Eğimli arazilerde toprağı ve suyu yerinde tutan teraslama, tarımsal arazilerde eş yükselti eğrilerine paralel sürüm, daha az toprak işleme ve şeritvari ekim çalışmaları yapılması erozyona karşı toprağın korunması için büyük önem taşıyor” dedi.
ŞEVKET METİN ANILDI
Köy Enstitüleri Sağlık Bölümü mezunu olan Şevket Metin renkli kişiliği ve çalışkanlığının yanı sıra , Burhaniye Ticaret Odası başkanlığı, Hastane Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanlığı ve 18 yıl Tema Burhaniye Gönüllü Temsilciliği yapmış herkes tarafından sevilen bir büyüğümüzdü. Burhaniye’mizin toprak dedesi olarak kabul ettiği Kendi elleriyle binlerce ağaç yetiştiren, 3 çocuk ve 4 torun sahibi olan Şevket Metin’i saygıyla ve rahmetle anıyoruz.
Erozyonla mücadelede farkındalık için düzenlediğimiz toprak yürüyüşü ve Burhaniye’nin toprak dedesi Şevket Metin’i anma etkinliğinde bizleri yalnız bırakmayan Hasan Metin ve ailesine, TEMA gönüllülerine, meclis üyelerimize Mahalle muhtarlarımıza ve Belediye Başkanımız Ali Kemal Devecilere teşekkür ederiz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1