EGE GÜNDEM GAZETESİ

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Elimizdeki değerlerin kıymetini bilmiyoruz”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Elimizdeki değerlerin kıymetini bilmiyoruz”
223 views
28 Ekim 2019 - 22:08

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bu yıl 15.si düzenlenen Ayvalık Uluslar arası zeytin Hasat Festivali’ne katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Bakanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, ilçedeki iş adamlarıyla bir araya geldi.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bu yıl 15.si düzenlenen Ayvalık Uluslar arası zeytin Hasat Festivali’ne katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Bakanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, ilçedeki iş adamlarıyla bir araya geldi.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
Ayvalık’ta, ilçe merkezinde kurulan zeytin pazarındaki zeytin ve zeytinyağı stantlarını beraberinde; Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Mustafa Büyükçıvgın ve ATO Meclis Başkanı Mehmet Sıray’ın yanı sıra çok sayıda sektör temsilcisiyle gezen Hisarcıklıoğlu, daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı Cunda Uygulama Oteli toplantı salonunda Ayvalıklı iş adamlarıyla buluştu.
Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan’ın da hazır bulunduğu ve işadamlarının taleplerinin de değerlendirildiği toplantıda konuşan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, zeytinin Allah’ın insanoğluna bahşettiği en önemli gıda maddelerinden biri olduğunu söyledi.

“ZEYTİNYAĞINI YENİ KEŞFETMEYE BAŞLADIK”
Zeytin ağacının bin yıl yaşadığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Zeytini ye, zeytini tüket, Allah’da ‘Sana hastalıksız, sağlıklı uzun ömür vereyim’ diyor. Zeytin bunun en somut göstergesi. Ama biz maalesef, millet olarak zeytinin kıymetini biliyoruz. Zeytinyağını bile yeni keşfetmeye başladık. Buna da üzülüyorum” dedi.
Çocukluk döneminde, toplumda zeytinyağının insan sağlığına zararlı olduğuna ilişkin olumsuz ve bilinçli yapılan spekülasyonların bulunduğunu kaydeden Rıfat Hisarcıkloğlu, “Peki buna karşın bize ne önerdiler; Mısır özü yağı… Mısır özü yağını televizyondan hatırlıyorum. Mısırözü yağını yiyorsun, sanki havalanmış gibi gidiyorsun. O dönemler Ayçiçek yağını da ithal ediyorduk. Yabancı ülkelerin bu baskılarıyla kendi özümüz olan zeytinyağından uzaklaştık. ‘Her türlü hastalığın sebebi zeytinyağı’ dedik. Zeytinyağından uzaklaştık. Ötekini de ucuz diye, ithal ederek tükettik. Ama bugün sağolsun bazı profesörlerimizin de sayesinde zeytinyağının kıymetini anlamaya başladık” ifadelerini kullandı.

“KİŞİ BAŞI ZEYTİNYAĞI TÜKETİMİNDE, ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI ÜRETEN ÜLKELER ARASINDA EN SONUNCUYUZ”
Günümüzde halen daha Palm yağının ülkemize ithal ürün olarak geldiğini hatırlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Hem de yüzde 100 ithal. Hiç yetiştirdiğimiz de yok. Bugün tükettiğimiz pek çok gıdada palm yağı var. Tamamen kansorejen. Ama kendi yağımız olan zeytinyağı en sağlıklı yağdır. Ama buna rağmen kişi başı zeytinyağı tüketiminde, zeytin ve zeytinyağı üreten ülkeler arasında en sonuncuyuz” hatırlatmasında bulundu.
Türkiye genelinde pek çok eytin hasatı etkinliklerin yapılmasının mimarının Ayvalık ve Ayvalıklılar olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Zeytin hasatı şenliği aslında Ayvalıklıların. Ben geçmişten bu yana bu organizasyonun yapılmasını sağlayan başta ticaret odası başkanlarımıza, kaymakamlarımıza ve belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Ayvalık’ın farkı burada ortaya çıktı. Birçok yerde zeytin hasatı şenliği yapılmıyordu. Şimdi onlarda başladı. Ayvalık bu işin öncüsü oldu. Doğru olan da bu festivali Ayvalıklının yapması gerekiyordu. Öylede oluyor” ifadelerini kullandı.
Türkiye’de sağlıklı üç gıda maddesinin bulunduğunu savuna Rıfat Hisarcıklıoğlu, “Allah birde en sağlıklı üç tane gıdayı yine bize vermiş, bu millete… Yine kıymetini bilmiyoruz. Birincisi zeytin, ikincisi üzüm, üçüncüsü fındık. Bunların üçü de en önemli gıda malzemeleri. Bütün doktorlara gittiğiniz zaman. Bu üçünü sayar size. Öyle bir şey ki bu üç gıdayı tükettiğinizde neredeyse hiçbir hastalığa yakalanmayacak gibi olursunuz. Ama belirttiğim gibi bizler, bunların hiçbirinin değerini bilemedik. Ne ticarileştirebildik ne de başka bir şey yapabildik.”şeklinde konuştu.

“BİZ; ZEYTİNİ YAĞA ÇEVİRİP, MARKALAŞTIRIP, SATABİLMEYİ BECEREMİYORUZ”
Türkiye’de, fındıktan 450 bin ailenin geçimini sağladığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Ülkemizde fındıktan yılda 2 milyar dolar gelir elde ediliyor. Ama öte yanda bir adam bizim fındığı olmadık ülkelerde üretiyordu. Geldi şimdi burada, Trabzon’da üretmeye başladı. Adam bizim fındığın içine sadece kakaoyu koyarak 10 milyar dolar gelir elde ediyor. Bir firma 10 milyar dolar, dünyada fındığın yüzde 88’ini yetiştiren ülke olarak elde ettiğimiz gelir ise, sadece 2 milyar dolar. Allah bizim elimize bu kadar büyük nimet verecek, biz bu fırsatı değerlendiremeyeceğiz. Ama burada suç bizde, başkasında değil. Hepimizde. 80 milyon olarak söylüyorum. Daha Allah ne yapsın bize ya? En büyük zenginliği vermiş. Ama biz; zeytini yağa çevirip, markalaştırıp, satabilmeyi beceremiyoruz.” dedi.
Bu kısır döngünün yıllardır süre geldiğini ifade eden TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, “Zeytinyağını tenekelere bas. İtalya’ya gönder. Birde fiyatı düşürmek isterlerse, ‘makine yağını kattı içine’ derler. Türk zeytinyağını öldürecekler ya. Markalaşamayınca, birlerine mahkûm oluyorsun. Bugün dünyaya bakıyorsunuz en uzun ömürlü olanlar Akdeniz mutfağı ile beslenenlerdir. Ayvalıklılar da bu mutfağın tam ortasında tamda göbeğindeler. Literatürde Birincisi Akdeniz mutfağı, ikincisi ise Kafkas Mutfağı… Kafkas Mutfağı da kefirden dolayı bu noktaya geldi. Biz ise kefiri de yeni keşfettik. Kefir’in mucidi de biziz. Ama yeni keşfettik kefiri.” diye konuştu.

“YOĞURDUN SAHİBİ DE ARTIK BİZ DEĞİLİZ. FRANSIZLAR MAYAYI VERMESE, BİZ TÜRKİYE’DE YOĞURT YAPAMAYACAĞIZ”
Türk Milleti’nin geleneksel tadı olan yoğurdu da yabancı ülkeler kaptırdığını söyleyen Rıfat Hisarcıklıoğlu, “ Bugün bizim yoğurt, ‘Yunan yoğurdu’ diye Amerika da ve dünyada satıyorlar. Yoğurt da gitti elimizden. Yoğurdun sahibi de artık biz değiliz. Şuanda yoğurt yapabilmek için maya ithal ediyoruz. Fransızlar mayayı vermese, biz Türkiye’de yoğurt yapamayacağız. Yoğurdun ata vatanı biziz. Maya dışarında geliyor. Bu durumdayız.” açıklamasında bulundu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1