EGE GÜNDEM GAZETESİ

Teknolojinin Virüsü ve Hedef Yaş Grubu

Teknolojinin Virüsü ve Hedef Yaş Grubu
MELİSA GÖNEN
MELİSA GÖNEN( mel8279.gonen@gmail.com )
4.937 views
15 Temmuz 2020 - 15:53

Covid-19  yeni kural ve  zorunlulukları beraberinde getirdi. Sosyal izolasyon gereğince ev içerisinde geçirilen zamanda zorunlu bir artış gerekli görüldü ve günlük rutinlerde değişime gitmek durumunda kalındı. Hayatın pek çok alan ve faaliyeti ev içerisine taşındı. Uzaktan eğitim nedeniyle teknolojinin imkanlarının yanında imkansızlıklar da gün yüzüne çıktı.        İş alanlarına göre pek çok zorlukla mücadele edilmek durumunda kalındı. Sonuç olarak erişim eşitsizliklerine rağmen hem iletişim kurmak hem de zorunlu faaliyetlerimizi gerçekleştirmek için teknoloji küresel anlamda daha da önem ve işlev kazandı.

Salgın sürecinde teknoloji ile bir şekilde yollarımız kesişse de herkes bu yolda aynı şekilde ilerleyemedi. Teknolojinin bir çıktısı olarak yeni ve klasik medya eşitsizlikleri, güvenlik açıklarını, bağımlılıkları açığa çıkardı. Teknolojinin gölgesi altında bırakarak gerçek yüzünü göstermeden en çok etkilediği grubun ise çocuk ve ergenlerden oluştuğu süreç boyunca gözlemlendi. Bu gözlemler,aile içindeki belirtilerdeki tehlike işretlerinin varlığının haklılığını kanıtlayacak çeşitli haberler ile gündeme geldi. Bu haberler hayatımıza yeni bir yön kazandıran küresel salgının aslında tüm alışkanlıklarımızı gözden geçirmeyi gerekli görme ciddiyetini kazanmamızın ve çeşitli denetim yöntemleri ile teknolojiyi kullanım biçimimizi sorgulamaya başlamamızın önünü açacak bir farkındalık fırsatını sunmuş oldu.

Saatlerin geri döndürülemez biçimde teslim edildiği sosyal medya sadece bir eğlence ve iletişim aracı olmaktan ziyade çok ciddi yıkımların da kaynağı.

   Sosyal medya binlerce içeriğe erişim sunması yönüyle oldukça popüler olan Youtube aracılığıyla farklı zihniyetlere sahip insanların evimize girmesine neden oluyor. Bu sosyal medya ağı içerisinde hikayeleştirilerek özellikle ergenler ve çocuklar için ilgi çekici hale getirdikleri videoları erişime açan Youtube kanallarının hedef yaş grubuna ulaşmasının ne kadar kolay olduğu her geçen gün açığa çıkardığı etkilerle birlikte gözlemlenebiliyor. Çocuk istismarını, çarpık ilişkileri, madde bağımlılıklarını normalleştirip özendiren videolar paylaşan kanallara hedef kitle tarafından kolayca erişim sağlanabiliyor.

  Bunun fark edilmesiyle birlikte tespit edilen güvenlik açığıyla ilgili pek çok haber yapılmış ve ilgili kanallar şikayet edilmişti. Bunun üzerine Aile Bakanlığı duruma müdahale ederken savcılık bu videolara erişim engeli getirmişti. Ancak hedef yaş grubu hala tehlikeden tamamen uzaklaştırılabilmiş değil. Sonuç olarak bu ahlaksızlığın kaynağının engellenmesini beklemenin yanında hedef kitleden olan aile üyelerimizin teknolojik araçlarla zaman geçirmesine izin verirken daha dikkatli ve denetimli olmak gereği doğuyor.

Teknoloji küresel anlamda milyonlarca katılımcının yer aldığı sosyal medya uygulamalarının paylaşım yapmasını sağlayan bir donanıma sahip. Birkaç dokunuşla bu paylaşımlara ulaşabiliyor; birkaç dokunuşla kendimize ait bilgileri milyonlarca kişinin erişimine açık hale getirebiliyoruz. Korkunç olan da bu! Kendimiz hakkında onlarca bilgiye bir şekilde erişilebiliyor ve bu bilgiler depolanıp kopyalanıyor. Bununla birlikte, yapılan her paylaşımın arka planında içselleştirilen bazı davranışlar yatıyor. Kıyaslar, iddialar aslında farklı olmak isterken benzer olmaya neden oluyor. Bu yanılgılara teslim olan gençler sosyal medya nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu nedenle denetimin olabildiğince erken bir yaşta ve istikrarlı bir şekilde aileler tarafından sağlanması gerekiyor. Sosyal medyayı, interneti, teknolojiyi güvenli hale getirmek zor bir süreç olsa da imkansız değil. Teknolojinin virüsleri olmayı tercih eden kullanıcıların videolarıyla, içerikleriyle gençlere ve çocuklara zarar vermesinin önüne koyulacak en büyük engel bilinçli ebeveynlerin varlığı olacaktır.

Melisa Gönen

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1