EGE GÜNDEM GAZETESİ

TCG Akçay Gemisi, Akçay’a Geldi

TCG Akçay Gemisi, Akçay’a Geldi
158 views
19 Mayıs 2016 - 10:50

Edremit’in turistik mahallesi Akçay’ın adını taşıyan TCG Akçay isimli Mayın Avlama Gemisi, Akçay açıklarına demirleyerek halkın ziyaretine açıldı. Kaymakam Ali Sırmalı ve Belediye Başkanı Kamil Saka, şehit aileleri ile birlikte gemiyi ziyaret etti.
Ege Denizi’nde icra edilen “Beyaz Fırtına 2016” tatbikatına katılan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde ki TCG Akçay Mayın Avlama Gemisi adının verildiği Edremit’in Akçay Mahallesi açıklarına gelerek demirledi. Gemi Komutanı Dz. Kd. Yzb Abdullah Yıldız ve Başçarkçısı Dz. Kd. Yzb. Güven Gümüş, ilk önce Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı ve Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’yı ziyaret etti. Erdek’teki Mayın Filo Komutanlığı’na bağlı M 270 numaralı TCG Akçay Mayın Avlama Gemisi, gün boyunca halkı ziyaretine açıldı.
Kaymakam Sırmalı, Belediye Başkanı Kamil Saka, 19 Piyade Tugay Komutanı Vekili P. Alb. Ender Tufan, Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ertaş, Edremit Liman Başkanı Şakir Akova, geçtiğimiz ay şehit düşen J. Uzm Çvş. Aycan Özdil ve Tnk. Uzm Çvş. Öcan Mutlu’nun ailesi ile birlikte TCG Akçay Gemisi’ne iade-i ziyarette bulundular.Gemi Komutanı Dz. Kd. Yzb Abdullah Yıldız’dan bilgi alan protokol üyeleri daha sonra geminin anı defterini imzaladılar. Kaymakam Sırmalı ve Belediye Başkanı Kamil Saka, Gemi Komutanı Dz. Kd. Yzb. Yıldız’a Akçay’ın simgesi Sarıkız ve bölgenin geçim kaynağı zeytin resimlerinin bulunduğu işlemeli tepsilerden hediye ettiler.
Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, ilçenin turistik Akçay Mahalllesi ile aynı adı taşıyan TCG Akçay Gemisi’nin ilçeye gelmesinin ve halka açılmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

DSC_7511
Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’da “Akçay Mahallemizin adını taşıyan TCG Akçay Gemisi’ni ilçemizde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Şehit ailelerimiz ile birlikte gemiyi ziyaret ederek bilgi aldık. Geminin vatandaşlarımızın ziyaretine açılmış olması da son derece önemli. TCG Akçay Gemisi’nin ilçemize gelmesinde emeği olan yetkililere teşekkür ediyorum” dedi.
Gün boyu ziyarete açık olan gemide Akçay iskelesinden teknelerle taşınan vatandaşlara gemi gezdirilerek faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1