EGE GÜNDEM GAZETESİ

Tarihi Bina Kent Müzesi Olarak Hayat Bulacak!

Tarihi Bina Kent Müzesi Olarak Hayat Bulacak!
482 views
09 Eylül 2020 - 19:51

1905 yılında Marmaralı Pantelis ailesinden olan Kaptan Vasilis, Zannis ve Dimitris tarafından toplanan paralarla Rum Kız Okulu olarak inşa edilen, bir dönem Jandarma Karakolu ve bir süre de Hükümet Konağı olarak hizmet veren ve tamamı taş olan Marmara Merkez de bulunan bu yapının kent müzesine dönüştürülmesi için restorasyon çalışmaları başladı.
Adalarımızda Kültür Turizminin canlanması açısından önemli bir paya sahip olacak olan bu müzede kurucuları Avni-Jale Özken çifti olan Çınarlı Kültür Varlıklarını Yaşatma Derneğinin envanterine ve belediyemiz envanterine kayıtlı etnografik ve arkeolojik eserler sergilenecektir.
Tarihi binalar, mekânlar ve özellikle müzeler sosyal öğrenme koşullarının en elverişli olduğu alanlardır.
Taşınır kültür ve tabiat varlıkları ile taşınmaz kültür varlıklarımızın belirlenerek korunması, değerlendirilmesi ve yaşatılarak gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla tarihi binanın müze olarak kullanıma açılması Adalarımıza katma değer sağlayacağı önemli bir gelişmedir.
Kültür turizmi olgusu, farklı uluslara, dinlere ve çeşitli etnik yapılara ait tarihsel ögelerin görülüp tanınmasını sağlamaktadır. Tarihi binanın müze olarak kullanılmasıyla birlikte Adalarımızda kültür turizmi canlanacak, bölgede çıkarılan kıymetli eserler sergilenecektir. İçerisinde bir toplantı salonun olması da planlanan yapının ön ve arka bahçeleri de aslına uygun restore edilerek vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır.
Farklılıkları zenginlik olarak gören bir anlayışla tarihe, kültüre, sanata, ortak değerlere ve geçmişi günümüze taşıyan eserlere sahip çıkmalı ve bu bilinci yeni nesillere aktarmalıyız. Bu topraklarda varolan her dönemden kalma mimarilere üzerine kattıklarımızla gelecek nesillere aktarmayı kendimize görev addediyoruz.
Adalarımız için önemli bir değer olacak bu tarihi yapının restorasyonuna katkı sağlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’a ve içerisinde yer alacak eserlerin bağışında bulunan Çınarlı Kültür Varlıklarını Yaşatma Derneği Başkanı Avni Özken’e teşekkür ederiz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1