EGE GÜNDEM GAZETESİ

TAPDK Başkanları BESOB’ta sorunları dinledi

TAPDK Başkanları BESOB’ta sorunları dinledi
167 views
27 Nisan 2016 - 10:54

 

Tütün ve Alkol Piyasası Denetleme Kurulu başkanları BESOB’ta düzenlenen toplantıda esnaf, bakkallar, kahveciler oda başkanlarının tütün ve alkol satışı ile ilgili sorunlarını dinledi.  BESOB’un hazırladığı sektörün sorunları ve çözüm önerileri raporu TAPDK yetkilerine Ankara’ya iletilmek üzere verildi.

 

BESOB toplantı salonunda yapılan bilgilendirme toplantısına BESOB Başkanı Fehmi Erdem ile beraber ilgili esnaf odası başkanları da hazır bulundular. TAPDK Başkanlık Müşavirleri Şükrü Can ve Ziya Uzuner oda başkanlarının sorun, tespit ve önerilerini tek tek dinleyerek notlar aldı. Susurluk, Ayvalık, Gömeç, Balya, Bandırma, Edremit, Balıkesir esnaf odası ve bakkallar odası başkanları söz alarak özellikle son zamanlarda artan kaçak tütün satışından şikayet ettiler. Devlete vergi ödeyen ve sigarayı 10 liradan satan küçük esnafın bu tür açık tütüncüler ile rekabet şansı bulunmadığını kaydeden oda başkanları TAPDK’den önlemleri arttırmasını istediler.

 

“DOĞUDA TERÖRİST NE İSE BATI’DA SAHTE İÇKİ SATAN O”

 

TAPDK Başkanı Şükrü Can “Çok açık söylüyorum Doğu’daki devlete kurşun sıkan terörist ne ise Batı’da da sahte içki satan aynıdır. Çünkü vatandaşı zehirliyorlar. Devlet sigarayı 10 liradan satıyor ise kolay ulaşılmasın, 2 paket içileceğine 1 paket içilsin diye. Ama sahte içki satan ne yapıyor yarı fiyatına satıyor, devletin caydırıcılığı kalmıyor. Yine açık tütün satan da aynı şekilde, ucuza veriyor bu sefer çocuklarımızın bu tür kötü alışkanlıklara alışması kolaylaşıyor. Bu konuda hepimiz hassas olmak zorundayız. Kolluk kuvvetleri ile işbirliği yaparak bu tür kaçak içki satışı yapılan yer gördüğümüzde hemen ihbar etmeliyiz” diye konuştu.

 

BAŞKAN ERDEM SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ RAPOR OLARAK VERDİ

 

BESOB Başkanı Fehmi Erdem tütün ve alkol satışı ile ilgili temel sorunları ve çözüm önerilerini sıralayarak bir rapor hazırladıklarını belirterek bu raporu TAPDK Müşavirlerine takdim etti. Başkan Erdem TAPDK yetkilileri ile esnaf odaları başkanlarının bu toplantısının bir ilk olduğunu ve faydalı geçtiğine inandığını belirterek kendilerinin amaçlarının esnafın haklarını korumak olduğunu belirtti.

 

BESOB’un TAPDK’a sunduğu sorunlar ve çözüm önerileri raporunda şunlar yer alıyor:

 

1- Küçük Esnaf ve sanatkar işletmelerimizin (Alkol ve Tütün satan işlşetmeler)  ruhsat sırasında ödedikleri harç ve ücretler, büyük AVM’lerle aynı tutulmaktadır.

Esnaf ve sanatkar odalarına kayıtlı işletmelerce ödenecek ruhsat ve izin harçları, büyük işletmelerin ödediği miktarların yarısı ve daha aşağısında olmalıdır. (Örnek verecek olursak; Esnaf siciline kayıt yaptıran esnaf ve sanatkarlar Ticaret sicile kayıt yaptıran tüccar yada sanayicinin ödediği harçların yarısını ödemektedirler.) zira hem işyeri metrekaresi ve hem de satış alanı olarak adil bir büyüklükte olmaması nedeniyle ödenen satış harcı miktarları da  küçük büfe ve marketlerde daha düşük olmalıdır.

2- Tütün ve alkol ürünleri perakende satışı yapan küçük işletmeler, satış harçlarını tütün ve alkol satışı için ayrı ayrı ödemektedirler.

* Tütün ve alkol ürünleri perakende satışı yapan küçük işletmeler satış miktarı ve satış kar oranları düşük olması nedeniyle ayrı ayrı ödenen satış harçları, tek satış harcına düşürülmelidir.

3- Bazı tütün ve alkol ürünleri perakende satışı yapan, büfe, bakkal ve marketlerde açık alkol satışı yapılmaktadır.

* özellikle perakende satış yapan bazı büfe, bakkal ve marketlerde, açık satış yapılmaktadır. Bu durumun denetimlerin sıklaştırılmasıyla önlenmelidir.

4- Perakende tütün ve alkol ürünleri satışı halen akşam saat 10.00 a kadar yapılmaktadır.

* Büyük AVM’ler akşam saat 10.00 da kapanmaktadır, ancak bakkal, büfe ve diğer  marketler genellikle gece saat 12.00 a kadar açık olmaları nedeniyle, türün ve alkol ürünleri perakende satışı gece saat 12.00 a kadar satışı serbest bırakılmalıdır.

5 – Tütün ve alkol ürünleri perakende satışı yapan işletmeler ile ruhsatlı açık alkol satışı yapan otel, restaurant ve lokanta gibi  işletmelerden yeni ruhsat veya yenileme başvurularında mutlaka oda faaliyet belgesi istenmelidir.

* Tütün ve alkol ürünleri perakende satışı yapan işletmeler ile ruhsatlı açık alkol satışı yapan otel, restaurant ve lokanta gibi  işletmelerden yeni ruhsat veya yenileme başvurularında mutlaka oda faaliyet belgesi istenmelidir. Nedeni ise ruhsatsız açık alkol satışı yapan işletmelerin genellikle odalara kayıt olmadığı ve bu nedenle de bu satışı daha rahat yaptıkları gözlemlenmektedir.

6 – Tütün ve alkol ürünleri perakende satışı veya açık alkol satışı yapan işletmeler yeni ruhsat veya ruhsat yenileme işlemlerini, il veya ilçe Tarım Müdürlüklerinde yapmaktadırlar.

* Tütün ve alkol ürünleri perakende satışı veya açık alkol satışı yapan işletmeler yeni ruhsat veya ruhsat yenileme işlemlerini, il veya ilçe Tarım Müdürlüklerinde yapmaktadırlar.

Ancak, müdürlüklerin kendi iş yoğunluklarıyla birlikte işlemlerde bilgi eksiklikleriyle birlikle, ilgi yetersizliği ve işlemlerin günlerce sürebilmesi, odalarımıza kayıtlı esnaf sanatkarların iş, zaman ve para kaybına neden olmakta, bu konuda sürekli üyelerimizden şikayetler gelmektedir.

Bu nedenle üyelerimizin sayısının çokluğu düşünüldüğünde, kaliteli ve zamanında hizmet verebilmek amacıyla, ruhsat alma ve yenileme işlemlerinin eskiden olduğu gibi, il merkezlerindeki Bakkallar ve Bayiler odalarına veya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin ilçelerimizde var ise Bakkallar Odası yok ise Karma Odaların yetkili kurum olarak görevlendirilmesi, üyelerimizin hak ettikleri hizmeti alabilmeleri açısından büyük önem taşımaktadır.

Bu durumda,  işletme sahiplerinin zamanında işlerini yapabilecekleri gibi, günlerce beklemeden ve mağduriyet yaşamadan  hak ettikleri hizmeti de alabileceklerdir.

Bu konuda odalarımızın ve birliklerimizin yeterli personel ve teknik ekipmanı da bulunmaktadır.

7 – Tütün ve alkol ürünleriyle ilgili kaçak yollarla yapılan satışlar, ülkemizin en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir.

* Bilindiği gibi kaçak yolla ülkemize getirilip mahalle aralarına kadar birçok yerde kaçak tütün ve alkol ürünleri satışı yapılmaktadır.

Bu durum devletimizin topladığı dolaylı vergileri çok önemli miktarlarda azalttığı gibi, kayıtlı ve ruhsatlı tütün ve alkol ürünleri satışı yapan işletmelerimize büyük darbe vurmaktadır.

Tütün ve alkol ürünleri satışlarındaki düşük kar oranına birde satışların düşmesi eklenince bu ürünleri satan işletmelerimiz darboğaza girmektedirler.

Kaçak tütün ve alkol ürünlerinin ülke sınırlarından girişi yasaklanmadığı sürece, satışı yapanlara yapılan denetimlerinde  bir anlamı olmamaktadır.

Bu nedenle kaçak şekilde ülkemiz sınırlarına sokulan tütün ve alkol ürünlerinin, sınırlarımızda girişlerine izin vermeyecek şekilde gerekli tedbirler alınmalıdır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1