EGE GÜNDEM GAZETESİ

“STRATEJİK PLAN ÇÖKTÜ, ALBAYRAK ORTADA YOK!”

“STRATEJİK PLAN ÇÖKTÜ, ALBAYRAK ORTADA YOK!”
493 views
20 Ağustos 2020 - 14:07

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Hazine ve Maliye Bakanlığını Stratejik Plan üzerinden eleştirdi. Planın hükümsüz olduğunu ifade eden Aytekin “içinde yer alan hiçbir hedefin tutmadığı bu stratejik plan çökmüştür. Cumhuriyet tarihinin en büyük bütçe açığı yani zararı ortaya çıkmıştır. Ancak bakan Albayrak, ortalarda gözükmemektedir.Acilen ek bütçe için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çalışma yapılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle: “Türkiye; tarihinin en büyük ekonomik bunalımının içerisindedir. Bütçe 7 ayda, tarihin en büyük açığını vermiş ve devlet ciddi şekilde zarar etmiştir.2020’nin tamamında Hazine’nin 134,5 milyar TL net borçlanma yapması öngörülürken sadece 7 ayda 139 milyar TL açık ortaya çıktı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı internet sitesinde yer alan 2019-2023 stratejik plana göre ekonomide disiplinin sağlanması için alınması gereken tedbirler tek tek sıralanmış. Örneğin daha planın birinci amacında ‘ekonomide dengelenmenin ve bütçe disiplinin sağlanması için ortaya konan hedef, mali disiplin anlayışı içerisinde, kamu harcamalarını rasyonelleştirmek olarak ele alınmış. Bu hedef için izlenmesi gereken stratejinin kamu harcamalarında tasarruf sağlanması yönünde düzenlemeler yapmak, katılımcı paylaşımcı ve işbirliğine dönük yöntem geliştirmekle olacağı öngörülmüş. Bugünden baktığımızda ortada ne bir ekonomik denge vardır ne harcamalar rasyonelleşmiştir ne de bütçe disiplini sağlanmıştır. Bilakis har vurup harman savrulmuş, ülke tarihi bir borç yükünün altına girmiştir. Pandemi vs. sebepleri öne sürmek işin kolaycılığıdır. Çünkü bu iktidar pandemi sürecinde bile, sorumluluğu yüklenmemiş, vatandaşı 0.69 ila 0.89 faizle kredi borçlusu yaparak kendini sorumluluktan kurtarmaya çalışmıştır.

Meclis Ek Bütçeyi Gündemine Almalı

Tüm bunlarla birlikte, Cumhuriyet tarihinin rekor bütçe açığını veren AKP iktidarı ve onun Hazine Bakanı bütçe açığının gayrisafi yurt içi hasılaya oranını aynı planda yalnızca %2 olarak ön görmüştür. Milli gelirden yatırımlara kadar her şeyi dolarla açıklayan iktidar, dolardaki yükselişe karşı ‘panikleyecek bir şey yok, dolarla mı maaş alıyorsunuz’ diyerek konu hakkındaki bilgi seviyesini gözler önüne koymuş olmaktadır. Türkiye ekonomisi Albayrak’a rağmen batmıyorsa bu Cumhuriyet’in yetiştirdiği maliyecilerin başarısından kaynaklıdır. Ekonomideki bu veriler ve rekor açık, acilen Meclisin toplanıp ek bütçeyi görüşmesini gerektirmektedir. Yoksa kamu borç stokundan başlamak üzere ödemeler dengesini de bozacak ciddi yerli ve milli bir krizin içerisindeyiz demektir. “

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1