EGE GÜNDEM GAZETESİ

SINDIRGI’ LI MUHTARLARA YURT DIŞI DENEYİMİ

SINDIRGI’ LI MUHTARLARA YURT DIŞI DENEYİMİ
1.636 views
01 Ekim 2019 - 11:15

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde mahalle muhtarları turizm yatırımlarını incelemek ve farklı bölgeleri keşfetmek üzere geçtiğimiz günlerde ilk yurt dışı deneyimini yaşadı.

Mahalle muhtarları ve eşleri Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş’ın rehberliğinde Gürcistan gezisini gerçekleştirdi.
“ Birlikte Sındırgı’nın Geleceğini İnşa Ediyoruz “ sloganı ile çalışmalarını sürdüren ve muhtarlar başta olmak üzere STK, vatandaş işbirliğine önem veren Sındırgı Belediyesi vatandaşlar ve kamu arasında köprü vazifesi gören muhtarların ufkunu açmak, turizmle gelişen Sındırgı ilçesinde kırsal mahalleleri de çalışmalara dâhil etmek adına yurt dışı turuna çıkardı.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı Belediyesi işbirliğinde Gürcistan’ın başkenti Batum’u gezen muhtarlar ve eşleri ilk defa yurtdışına çıkmanın heyecanını yaşadı.
Yaylabayır Mahalle Muhtarı Mustafa Eraslan “Bu gezinin ailecek düzenlenmesi çok iyi oldu. Çünkü eşlerimizin bir kısmı hem ilk defa böyle bir geziye çıktı. Karadeniz’i gezdik, insanların köyde ürettiklerine turizmde nasıl talep edildiğini bizzat gördü. Hatta başkanımız bizi Batum’a da götürdü. Orada uygulanan kurallardan da etkilendik. Sigarayı yere atmanın cezası bile yüksek. Kendimizi birden farklı bir atmosfer içerisinde bulduk. Oradaki düzen, kurallar ve temizlik insanların yaşamına da nasıl katkı sağlıyor, bunları gördük.” dedi.
Sındırgı Muhtarlar Derneği başkanı Erol Karanfil “İşin içine siyasetin girmediği bir gezi olması bizi ayrıca mutlu etti. Evet, Belediye Başkanımız bir siyasi partiden seçildi ve o organize etti bu geziyi. Ama gerek kendisinden gerekse gezdiğimiz yerlerde siyaseti çağrıştıran şeyler yoktu. Başkan gerçekten de tüm Sındırgı’nın başkanı gibi bir program yapmış. Muhtar arkadaşlarımız da gerçekten uyum içerisindeydi. Seviyeli ve verimli bir gezi oldu. Çok memnun olduk” şeklindeydi.

Gezip yeni yerler görmenin, dışarıda yapılan işlerin yerinde incelenmesi vatandaşların ufkunu genişlettiğini belirten Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş “ Belediyelerin işi artık sadece hizmet etmekle sınırlı değil. Belediyeler aynı zamanda şehrin sosyal ve kültürel yaşamına, ekonomisine, vatandaşın bilgi birikimine, eğitim seviyesine katkı sağlayacak projeleri de üretmek zorunda. Bu gezide de bu katkıları hedef alacak bir projeyi hayata geçirdik. Çokta keyifli ve anlamlı oldu. Zira hem bu yıl seçilen (eski-yeni) muhtarlarımızı bir araya getirerek onların kaynaşmasını sağladık, hem bizzat kendim de eşlik ederek onlarla birlikte uzun bir süre beraber olma fırsatı yakaladık. Aralarında ilk defa yurtdışına çıkanlar oldu. Özellikle muhtarlarımızın ve eşlerinin o ortamda yaşadıkları mutluluk bizleri ziyadesi ile mutlu etti. Hem turizmi, hem de kuralların nasıl işlediğini gördüler. Bizim buradaki amacımız sadece gezi değil, bir eğitim semineri. Eğitim semineri niteliğinde kıyaslamalarla dolu bir gezi geçirdik. ” şeklinde konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1