EGE GÜNDEM GAZETESİ

Sındırgı ‘Altın’ Çağını Yaşıyor

Sındırgı ‘Altın’ Çağını Yaşıyor
148 views
25 Mayıs 2016 - 11:04

Balıkesir’in Sındırgı ilçesi Ekrem Yavaş’ın tekrar Belediye Başkanı seçilmesiyle adeta altın çağını yaşamaya başladı. Başkan Yavaş, ilçedeki göçün önüne geçmek ve yeni istihdam alanlarını ilçeye kazandırmak için canla başla çalışırken bir yandan da yatırımcılara destek olarak, yatırımların bir an önce hayata geçirilmesine katkıda bulunuyor.Zenit Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Kızıltepe Altın ve Gümüş Madeni Projesi kapsamında doğrudan istihdam şeklinde 150 le 180 arasında kişiye, projenin yarattığı katma değer ve bölgesel ticari hareketlenme sonucunda da yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlayarak ilçenin ekonomisine katkı sağlayacağı açıklandı.

Sındırgı'da Altın Çağ (9)
Zenit Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yaklaşık 15 yıl önce başlayan sondajlı altın madeni arama çalışmalarında olumlu sonuçlar elde edilmesinin ardından, resmi izinlerin alınması ve projelendirme aşamalarında da sona gelinip, inşaatı aşamasına geçildi. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, İlçe Kaymakamı Ercan Ateş, Garnizon Komutanı Binbaşı Soner Akınsoy, İlçe Emniyet Müdürü Barış Çolak ve maden sahasına yakın mahalle muhtarları Altın madenini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Zenit Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Aykan Aydın, Proje Müdürü Arman Koçal, Projea Mimar Proje Müdürü Cem Ermanav ve Halkla İlişkiler Müdürü M. Coşkun Kuzum tarafından karşılanan heyete altın madeni hakkında sunum yapıldı.
Sunum öncesi konuşma yapan Zenit Madencilik Halkla İlişkiler Müdürü Jeoloji Mühendisi Coşkun Kuzum ise, “Sındırgı tarihinin en büyük yatırımında sizleri aramızda görmek, tesisimizde ağırlamaktan son derece mutlu ve gururluyuz” dedi.
Zenit Madencilik Halkla İlişkiler Müdürü Jeoloji Mühendisi Coşkun Kuzum ve Proje Müdürü Arman Koçal tarafından yapılan sunumda,Sındırgı’da 2013 yılında Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu Raporu’nun alınmasının ardından Balıkesir İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Balıkesir İl Orman ve Su İşleri Müdürlüğü, Balıkesir İl Gıda Tarım Hayvancılık müdürlüğü ve Devlet Su İşleri (DSİ) başta olmak üzere projeyi denetleme durumunda olan yaklaşık 15 kurumdan gereken izinler alındığı kaydedildi. Kuzum, ilk safhada ana damarda açık ocak yöntemiyle yapılacak işletmede, yaklaşık 13 milyon 850 bin tonluk kazıdan 850 bin ton cevher elde etmeyi planladıklarını belirtti. Bu miktarın 13 milyon tonu, pasa tabir edilen, altın ve gümüş içermeyen ancak ocağın güvenli bir şekilde işletilebilmesi amacıyla basamak oluşturma amaçlı kazılması zorunlu kısım olduğunu belirten Kuzum, bunun da bir proje dahilinde emniyetli şekilde uygun yere stoklanarak iş bitiminde üzeri toprak örtüyle kaplanıp ağaçlandırılarak doğaya kazandırılacağını belirtti. Kuzum, sahadaki faaliyetleri hem ilgili resmi makamların periyodik denetimleri ve kontrolü altında hem de özellikle Sındırgı ve yakın köyler sakinlerinin oluşturacağı sivil inisiyatifler ile birlikte sürekli bir bilgi akışı kurularak sürdürmeyi amaçladıklarını ifade etti.
Sunum sonunda heyete maden sahasına tur düzenlendi. Maden sahasında yapılan çalışmaları inceleyerek bilgi alan Belediye Başkanı Ekrem Yavaş; “ İlçemizde 15 yıl önce altın madeni arama çalışmaları başlamıştı. Bugün maden inşaat aşamasına geldi. Bizde altın madeninin inşaatında yapılan çalışmaları yerinde görmek için İlçe Kaymakamımız Ercan Ateş, Garnizon Komutanımız Binbaşı Soner Akınsoy, İlçe Emniyet Müdürümüz Barış Çolak ve mahalle muhtarlarımızla birlikte ziyaret gerçekleştirdik. Ziyaretimizde yapılan sunum ve turla birlikte altın madeni hakkında her türlü bilgi aldık. İlçemize yeni istihdam alanı oluşturan altın madeninin dünya standartlarında, insan ve doğa odaklı üretim yapılacağını öğrendik ve çok memnun olduk. Göçün durması için böyle yatırımlar ilçemiz için bir şans olduğuna inanıyorum. Bu işletmeyi ilçemize kazandıran başta Zenit Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı Aykan Aydın olmak üzere Proje Müdürü Arman Koçal, Projea Mimar Proje Müdürü Cem Ermanav ve Halkla İlişkiler Müdürü M. Coşkun Kuzum’a çok teşekkür ederim. Emeklerine sağlık” dedi. İlçe Kaymakamı Ercan Ateş ise, ilçeye yeni istihdam alanları kazandıran Zenit Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Aykan Aydın’a teşekkür etti.

Sındırgı'da Altın Çağ (10)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1