EGE GÜNDEM GAZETESİ

“Sertleşme sorunu olan erkekler mutlaka bir kalp doktoruna gitmelidir”

“Sertleşme sorunu olan erkekler mutlaka bir kalp doktoruna gitmelidir”
83 views
15 Kasım 2018 - 11:27

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; 14. Uluslar arası Zeytin Hasat Günleri etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen ‘Zeytinyağı Sağlık Kaynağı’ adını taşıyan panelde konuşmacı olarak katılan ünlü kardiyolog Prof. Dr. Timur Timurkaynak muhabirimize özel açıklamalarda bulundu.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
Güncel hayatta hareketsiz yaşamın başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere birçok rahatsızlığın en önemli nedenlerinden biri olduğuna işaret eden Prof. Dr. Timurkaynak, merdivenlerin kalp dostu olduğunu ve asansör yerine merdivenlerin kullanılmasını tavsiye etti.
Sabahları bir çorba kaşığı erken hasat zeytinyağı ile 3’er adet kavrulmamış badem ve fındıkla güne başlamanın kalp ve damar sağlığı için mucizevî etkileri olduğunu savunan Prof. Dr. Timurkaynak, bu reçetenin aynı zamanda da çağımızın rahatsızlığı obezite ile mücadelede de önemli bir formül olduğunu kaydetti.

“MERDİVENLER KALP DOSTUDUR”
Merdivenlerin kalp dostu olduğunun altını çizen Prof. Dr. Timur Timurkaynak, “Hepimiz vaktimizin olmadığını ifade ederek, ‘Plaza da çalışıyorum, spor ve egzersiz yapamıyorum’ diye şikâyet ediyoruz. Bunlar bahane. Bulunduğunuz binada merdivenler varsa, bu kalbiniz için çok iyi bir spor olacaktır. Diyelim ki bir işyerinde 10. katta çalışıyorsunuz. 5 katı merdivenlerle çıkın, sonrasında ki 5 katı dilerseniz asansöre binerek tamamlayın. İnerken asansöre binebilirsiniz ama çıkarken mutlaka merdivenle çıkın. Merdiven çıkma çok ciddi bir egzersizdir. Akciğer ve kalp kapasitenizi arttıracaktır. Kondisyonunuzu yükseltecektir. Diyelim ki, kalp hastalığınız var ve bundan sizin haberiniz yok. Merdiven çıkarken ortaya çıkacak ağrı ve nefes darlığı sizin için erken bir uyarı olacaktır. Bu yüzden de unutmayın ki; merdivenler kalp dostudur.” dedi.
Sabahları saat 06.00 gibi bir kaşık erken hasat sızması ekstra zeytinyağının yanı sıra 3 adet kavrulmamış badem, 3 adet kavrulmamış fındık yiyerek güne başlamanın insan sağlığı için hem ciddi bir enerji kaynağı, hem de ciddi bir tokluk hissini beraberinde getireceğini savunan Prof. Dr. Timurkaynak, böylelikle de bu formülün kilo sorununu ortadan kaldırıp, damar yaşını da gençleştirdiğini belirtti.

“İKTİDARSIZLIK VE SERTLEŞME SORUNU OLANLAR MUTLAKA BİR KALP DOKTORUNA GİTMELİDİR”
Penisin de aslında bir damar olduğunu işaret eden Prof. Dr. Timur, “Damarınızın sağlığı sertleşme problemi olan erkeklerde de işte bu yediğiniz olumlu yiyecekler olan zeytinyağı, badem ve fındık ile damar sağlığı iyileşeceği ve kan akımı artacağı için sertleşme ve iktidarsızlık problemleri ortadan kalkacaktır.” dedi.
Sertleşme sorunu olan erkeklerde kalp rahatsızlığı riskinin bulunduğuna işaret eden Prof. Dr. Timur, “İktidarsızlığın, sertleşme probleminin kalp hastalığının öncü bir belirtisi olduğu mutlaka akıllarda tutulmalıdır. Bu tür sorunları olan erkekler mutlaka bir kalp doktoruna gitmelidir.” uyarısında bulundu.

“ZEYTİNYAĞI SAYESİNDE DAHA GENÇ, DİNAMİK VE ENERJİĞİM”
Kendisinin de yaklaşık 5 yıldan bu yana bir kaşık erken hasat sızması ekstra zeytinyağının yanı sıra 3 adet kavrulmamış badem, 3 adet kavrulmamış fındık yiyerek güne başladığını belirten Prof. Dr. Timurkaynak, “Zeytinyağı soframda yıllardır var. Ama sabahları içme işini 5 yıldan bu yana yapıyorum. Bütün yiyeceklerimde erken hasat sızması zeytinyağı kullanıyorum. Böylelikle çok daha genç görünüyorum. Çok daha dinamiğim. Çok daha enerjiğim. Ben tüm gücümü ve kuvvetimi zeytinyağından alıyorum diyebilirim.” ifadelerini kullandı.

“ERKEN HASAT SIZMASI ZEYTİNYAĞI DAMAR SAĞLIĞI İÇİN SON DERECE FAYDALI”
Ünlü kardiyolog Prof. Dr. Timur Timurkaynak işlemden geçmiş zeytinyağının içindeki yararlı maddelerin çoğunun yok olduğunu da vurgulayarak, “ Bu yüzden de erken hasat sızması zeytinyağı kalp ve damar sağlığınız için son derece yararlıdır. İçindeki maddeler, damarlarınızın enfermasyonunu ve oksidasyonunu engelleyeceği için damarı genç tutacaktır.” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1