EGE GÜNDEM GAZETESİ

ŞEHİT MEZARLIĞI YARDIM BEKLİYOR

ŞEHİT MEZARLIĞI YARDIM BEKLİYOR
781 views
17 Ağustos 2020 - 21:54

Yenice ilçesine bağlı Kalkım Beldesi Akçakoyun köyü sakinleri Agonya olarak anılan bölgedeki çilek tarlalarının arasında 17 mezarın bulunduğu ve şehitlik olarak bilinen mezarlığın bakım yapılmasını istiyorlar.
Akçakoyun köyünü de kapsayan ve Agonya olarak anılan bölgedeki çilek tarlalarının arasında 17 mezarın bulunduğu ‘şehitlik’ olarak bilinen bir mezarlık bulunuyor. Nüfustaki azalma nedeniyle belde statüsünden köye dönen Akçakoyun’da, dönemin belediye yönetimi tarafından mezarlığa, ‘Şehitler mezarlığı olarak bilinen bu mübarek vatan toprağını, kanlarıyla sulayan, canlarıyla hayat veren bayrağını indirtmeyen, ezanını susturmayan kahraman vatan evlatlarının ruhları şad olsun’ yazılı bir tabela konulmuş. Mezarlık alanı içerisindeki 17 mezar sadece taşlarıyla durduğundan dolayı, köylüler mezarların yapılmasını ve mezarlık alanının düzenlenerek korunaklı bir hale gelmesini yetkililerden talep ediyor.
Konuyla ilgili olarak bölgede yaşayan vatandaşlar, “Burası Atalarımızın mezarları ile dolu. Biz öyle biliyoruz. Bu Şehit Mezarlığı yıllardır atıl durumda. İçerisinde ateş bile yakmışlar. Yetkililerin veya hayırseverlerin burası ile ilgilenmelerini istiyoruz. Bizde üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” Diye konuştular.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1