EGE GÜNDEM GAZETESİ

Savaştepe’ye Hizmet Farkı

Savaştepe’ye Hizmet Farkı
270 views
16 Mayıs 2016 - 12:53

Soma’da meydana gelen maden faciasında hayatlarını kaybeden şehit işçilerin anısına Savaştepe ilçesinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi anıt parkı yapıldı. Anıt parkının açılış konuşmasını ilk olarak Savaştepe Belediye Başkanı Turhan Şimşek yaptı. Başkan Şimşek açılışta iki yıl içerisinde yapılan hizmetlere de değindi.

ŞİMŞEK: “HİZMET ETMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Savaştepe Belediye Başkanı Turhan Şimşek açılışta şöyle konuştu: Bundan tam 2 yıl önce ülkemizin yaşadığı en büyük maden kazası hepinizin bildiği üzere Soma yaşandı. 301 madenci kardeşimizi bu kazada kaybettik. 37 tanesi ise ilçemizden ve ilçemizde ikamet eden mahallerden kardeşlerimizdi. Ben bir kez daha bu kaybetmiş olduğumuz kardeşlerimizi Allahtan rahmet diliyorum. O günler bizim için kötü oldu. Birçok çocuğumuz babasız, eşler kocasız, anne ve babalar evlatsız kaldı. Ancak hem devletimiz, hem hükümetimiz, hem Büyükşehir’imiz, hem bizler bu kardeşlerimizin acılarını sarmak için yoğun bir çaba içerisine girdik. Bu günleri de Allahın izniyle geride bıraktık. Gidenleri geri getirmek mümkün değil, ancak onların geride bırakmış oldukları emanetleri bizim emanetimizdir. Bizde onların dün hep yanlarında olduk, bundan sonrada yanlarında olmaya devam edeceğiz. Geçen yıl Ramazan ayında Ceylan parkta yaptığımız bir iftar programında sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımızda bizle beraberdi madenci Şehit aileleri Başkanımızdan Savaştepe ilçemize bir anıt parkı talebinde bulundular. Allah razı olsun Büyükşehir Belediye Başkanımızdan onlara bu sözü vermişti. Bu günde öyle bir güne denk getirdik ki, 13 Mayıs çok anlamı oldu bizim için ve bu anıtın açılışını halkımız ile birlikte yaptık. Savaştepe’mize hayırlı, uğurlu olsun. Hayat devam ediyor, biz Savaştepe’ye hizmet etmeye çalışıyoruz. Her zaman bizlere destek olan ve yanımızda olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Edip Uğur’a teşekkür ediyorum, Başkanımızdan Allah razı olsun. Biz ne zaman Savaştepe adına bir şey talep ettiysek, asla bizi geri çevirmedi teşekkürü bir borç biliyorum.” Dedi.

ŞİMŞEK: “ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR”

İlçede çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü belirten Başkan Şimşek: “Bizim en büyük sorunumuz göreve geldiğimizde Savaştepe-Balıkesir yoluydu, biz bu yolla ilgili ilçe Başkanımız, Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız el ele verdik, yoğun bir çaba içerisine girdik. Ödenekleri çıkarttırdık. İhalesi yapıldı ve şuanda çevre yoluyla beraber çalışmalar devam ediyor. Müteahhitlerle sık sık görüşüyoruz, bu yolu bir an önce bitirme noktasındalar. Hepinizin de gördüğü üzere çalışmalar aralıksız devam ediyor. Tabi Balıkesir Savaştepe yolu olduktan sonra Soma- Savaştepe arasında da bir sıkıntı olacak bizim için biz bununla ilgili de ilçe Başkanımız ve ekibimizle beraber Ankara’da görüşmelere başladık. Karayolları genel müdürlüğünden sağ olsun bu konuda söz aldık ve Soma yoluyla ilgili de projelere başladılar. İnşallah o projeler bitiminde Soma- Savaştepe arasındaki yolumuzun da bir an önce yapılması için çalışmalara başlanılacak.

ŞİMŞEK: “ YENİ BİR OKUL KAZANDIRMIŞ OLACAĞIZ”

İkinci bir nokta Savaştepe’de en atıl vaziyette kalan, yüksek okulumuzun bir hurda yığını demeye dilim varmıyor ama sadece demirleri meydanda olan bir harabe vardı. Allah razı olsun Büyükşehir Belediye Başkanımıza bu konuyu da ilettik bize bu konuda maddi manevi her türlü desteği verdi. Okulumuzun ödenekleri konusunda Kalkınma Bakanlığından ödenekleri çıkartıldı ve okulumuz ihale yapılarak, şuan da çatısını yapıyorlar, inşallah Eylül ayıyla birliktede genç kardeşlerimize yeni bir okulu kazandırmış olacağız. Savaştepe adına yeni bölümlerle beraber biz kazanç olacak diye düşünüyorum.” Diye konuştu.

23-buyuksehirden-maden-sehitleri-anisina-park-20160513

YENİ EĞİTİM YILINA YETİŞECEK

Savaştepe ilçemizin sorunlarını çözmeye devam ediyoruz diyen Başkan Turhan Şimşek: “tabi ki fazla hepimizin de bildiği gibi  1940 yılında açılan köy enstitüsüyle başlayan daha sonra öğretmen okulu, eğitim okulu ve en sonunda Anadolu öğretmen lisesi olan bir okulumuz mevcuttu. Anadolu öğretmen liselerinin statüsü sona erdikten sonra bu okul sıradan bir okul haline geldi. Sağ olsun bununla ilgili ilçe Kaymakamımız çok destek oldu ilçe Başkanımızla beraber, Milli Eğitim Bakanımızın müsteşarı Yusuf Tekin ile özel görüşmeler, Bakanımız ve Bakan yardımcılarımız, bunu yanı sıra İl Başkanımız da çok yardımcı oldu bu konuda inşallah 2016-2017 eğitim yılında da inşallah Savaştepe’mize de bir fen lisesi kazandıracağız. Hepinizin bildiği üzere Fatih okulunun orda bir ticaret lisemiz vardı. Bu lisemizi mesleki teknik lisesi olarak statüsünü değiştirdik. Savaştepe lisesinin olduğu alana taşınmasını sağladık ve sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımızdan da yeni bölümlerin açılması noktasında atölyelerle ilgili müracaatımız oldu sağ olsun kendileri bizlere destek çıktı. Gördüğünüz üzere Savaştepe Mesleki teknik lisemizin atölyeleri de son sürat yeni eğitim yılına hazırlanıyor.” Dedi.

İLÇEYE YENİ BİR ARITMA TESİSİ

Başkan Şimşek: “BASKİ’mizden bir söz ayırmadan sözlerimi bitirmek istemiyorum. BASKİ’mizin çalışmalarını kiminle konuşsak, herkes memnuniyetle karşılıyor. Arızalar noktasında günü gününe arızalar yapılıyor. Kırsal mahallerimizin de içme suyu olmayan mahallerimizin sondaj çalışmaları şuan devam ediyor. Savaştepe’mizin yıllardan beri kanayan yarası olan atık kanalizasyonların derelere salınması noktasında sıkıntılarımız vardı. Biz bunlarla ilgili çalışmaları yaptık sağ olsun Genel Müdürüm de bu konuda üstün çaba sarf ediyor. Savaştepe’nin merkezinde 43 km kanalizasyon hattı kazılacak ve bu kanalizasyon hattının sonucunda da yeni bir arıtma tesisimiz olacak. Tabii ki bunlar büyük projeler benim bildiğim kadarıyla 20 Milyon TL noktasında bir maliyet var. İnşallah bu arıtmayla beraber yeni kanalizasyon hattımızı da BASKİ’mizle birlikte en kısa sürede tamamlayarak Savaştepe’mizin hizmetine sunacağız.” İfadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DE ÖRNEĞİ YOK

Savaştepe Belediye Başkanı Turhan Şimşek: “Türkiye’de hiçbir örneği olmayan Savaştepe sarbela sulama projesi, bizim geldiğimizde 1986 yılında rahmetli Turgut Özal döneminde yapılan bir barajın zaman içerisinde motoru, kanalları bir çoğu noktasında harap hale gelmiş bitmiş noktada olan bir sulama projesi vardı kullanılmaya çalışılan biz bunu Büyükşehir Belediye Başkanımıza ilettiğimizde tamam dedi biz bu sulama işini üslenelim BASKİ’den barajın sulama işini devir alalım Türkiye hiçbir örneği olmayan bu işe de Büyükşehir Belediye Başkanımızın sayesinde girdik. Motorların arızaları bir şekilde tedarik edildi ve Savaştepe’de şuan da sulu tarım yapılma noktasında yolu sonuna geldik. Bu bittimi hayır, Büyükşehir Belediye Başkanımızın takibinde bu sulama projesi yer altında kapalı sisteme alınacak bununda çalışmaları devam ediyor maliyeti ise 16 Milyona tekabül ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Savaştepe’de sulamadan bahsetmişken Devlet Su işlerinin de 18 Mart 2016 tarihinde Savaştepe barajının ihalesi yapıldı. İhale süreci devam ediyor ve yer tespiti yapıldıktan sonra da 2016 yapılma programına alınacak. Ayrıca Çavlı sulama projesi ve bunun gibi birçok sulama projesiyle birlikte sulama göleti yapılacak.” Dedi.

2-buyuksehirden-maden-sehitleri-anisina-park-20160513

İKİ YILDA 150.000 m2 TAŞ DÖŞENDİ

Savaştepe’de biz iki yıl içerisinde 150.000 m2 taş döşemişiz diyen Başkan Şimşek:  “Kendi makinemizi kurduk. Bu makinelerimizle kendi ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Yetişemediğimizde Büyükşehir Belediyemize müracaat ediyoruz sağ olsun Fen işleri daire başkanımız bize yardımcı oluyor ve döşeme taşlarımızın yarısını da büyükşehirden tahsil ediyoruz. Ancak şöyle bir sıkıntımız var Savaştepe ilçemizdeki insanlarımız bunu bilsin diye söylüyorum. Savaştepe kanalizasyon alanın kazılması planlandığı için biz bir ara taş döşemesini askıya aldık. Sebebi de çünkü yapılan taşların bir ay sonra yerinden sökülecek olması hem zaman sınavı, hem zaman kaybı, hem de boşu boşuna döşenmiş gibi olacağından dolayı Savaştepe merkezdeki taş döşeme işini de askıya aldık. Sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımız yarım bir düğün salonumuz vardı kendisine de burası boş şekilde durmasın dedik, yapın dedi orayı da hemen hemen bitirdik bazı işleri kaldı. Kısa sürede tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız.” Ayrıca bizleri bu anlamlı günde yalnız bırakmadığınız için ve bizleri onure ettiğiniz için teşekkür ediyorum.

4-buyuksehirden-maden-sehitleri-anisina-park-20160513

UĞUR: “SAVAŞTEPE’YE HİZMET ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Savaştepe’ye yönelik hizmet ve projeleri tüm hızıyla devam edeceğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur konuşmasına şöyle devam etti: “Savaştepe Meslek Yüksekokulu’nun kaba inşaatı bitti. Yakında hizmete açılacak. Savaştepe eskiden nasıl eğitimin merkeziyse bundan sonra da öyle olacak. Balıkesir-Savaştepe yolunun kamulaştırılma işlemleri tamamlandı. Yol yapım çalışmaları devam ediyor. Balıkesir-Savaştepe yolu virajlardan arındırılmış, geniş güzel bir yol olacak. Savaştepe; otoyolların, demiryollarının merkezinde bir ilçemiz. Yüksek hızlı tren projesinin bitmesiyle birlikte Savaştepe tam bir merkez konumuna gelecek. Şimdiden bunun hazırlıklarını yapmak zorundayız. Savaştepe’de Parke taşı üreten bir fabrikanın yapılmasına destek verdik. 1000 metrekare Parke Taşı Söğütçük Mahallesine, 500 metrekare kilitli parke taşı Konurca Mahallesine malzeme yardımı yapılmıştır. Bozalan Mahallesi Camimizin ihtiyacı olan malzemelerin temini yapılmıştır. Savaştepe’ye İtfaiye Daire Başkanlığımızın daha iyi ve etkin hizmet verebilmesi için, tasarladığımız itfaiye grup amirliği binamızın inşaatı devam etmektedir. Fen İşleri Daire Başkanlığımız; Sarıbeyler mahallemizdeki Çok amaçlı salonun çelik çatı kaplama ve onarım işleri tamamlanıp hizmete sunulmuştur. Savaştepe genelinde 2016 yılı içinde 37 kilometre asfalt sathi kaplama işlemi yapılmıştır. Yol bakım onarım işleri devam etmektedir. BASKİ Genel Müdürlüğü’müz Savaştepe’de çalışmalarını devam ettiriyor. Kırsaldaki abone çalışmalarını tamamladı. Savaştepe’ye Kanalizasyon Şebeke Hattı ve Atıksu Arıtma Tesisi yapıyoruz. Maliyeti 20 milyon TL. Ayrıca yine BASKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılan Sarıbeyler Sulama Tesisi aktif olarak çalışmaktadır. Mecidiye ve Söğütçük mahallelerimizde Arsenik Arıtma Tesisleri tamamlanmış ve hizmete açılmıştır. Bozalan ve Sarısüleymanlar Mahallelerinde arsenik arıtmalı Çeşmeler yapılmıştır. Karacalar ve Kuruderemahallelerinde ise arsenik arıtmalı çeşme yapımları devam etmektedir. Savaştepe bizim için önemli bir yer. Savaştepe Belediye Başkanımız ile birlikte, Savaştepe’nin gelişmiş ilçelerimizden biri olması için gece gündüz çalışıyoruz. İnşallah çalışmaya, hizmet üretmeye de devam edeceğiz. “ dedi.

Katılanlar arasında Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Belediye Başkanları ve yardımcı arkadaşları, BASKİ Genel Müdürü, Daire Başkanları, Akparti  İlçe Başkanları, muhtarlar ve Savaştepeliler katıldı.

Haber:Şevki Moralı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1