EGE GÜNDEM GAZETESİ

SATRANÇ TURNUVASINDA HAMLELER YARIŞTI

SATRANÇ TURNUVASINDA HAMLELER YARIŞTI
89 views
28 Kasım 2018 - 11:31

Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün düzenlediği 9-12 Yaş Küçükler Satranç Turnuvasına katılarak, çocuklara moral verdi.
274 yarışmacının katılımıyla gerçekleştirilen ve renkli görüntülere sahne olan satranç turnuvasında hamleler kıyasıya yarıştı.
GÜZEL PROJELER YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ
Turnuva hakkında açıklamalarda bulunan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu, “Son zamanlarda takım turnuvalarına önem vermeye başladık. Öğrencilerimizle burada olmak çok güzel. Güzel projeler yapmaya çalışıyoruz. Projelerimizin bir kısmını hayata geçirdik, bir kısmını da önümüzdeki süreçlerde hayata geçirmeyi planlıyoruz. Sayın Valimize etkinliğimize katıldıkları için çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
Vali Ersin Yazıcı, katılımcı öğrencilerden Ece Taşdelen ile satranç oynadı ve tüm katılımcılarla birlikte günün anısına hatıra fotoğrafı çekimi gerçekleştirildi.
Vali Ersin Yazıcı, önemli bir turnuva yapıldığını aktarırken, sporculara başarı diledi.
STRATEJİ VE BİR ZEKÂ OYUNU
Satrancın, dünyanın en kadim sporlarından biri olduğunu belirten Vali Yazıcı, “Sporun ötesinde strateji ve bir zekâ oyunu. Spor faaliyetleri, sanatsal faaliyetler ve zekâ geliştirici etkinlikler en az sınavlara hazırlanmak kadar önemlidir. Programda emeği geçen bütün okullarımıza, öğrencilerimize hizmet veren Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
EN AZ SINAVLARA HAZIRLANMAK KADAR ÖNEMLİDİR
Satranç eğitiminin sosyal hayata katkı sağladığını ifade eden Vali Yazıcı,”Spor faaliyetleri, sanatsal faaliyetler ve zekâ geliştirici etkinlikler en az sınavlara hazırlanmak kadar önemlidir. Bu tür faaliyetlere ayrılan zaman asla zaman kaybı değildir. Asla dersleri olumsuz etkilemez. Hem derslere hem de sosyal hayata daha büyük başarılara katkı sağlar.” diye konuştu.
ÇOCUKLARIMIZ SATRANÇLA ERKEN YAŞTA TANIŞSINLAR
Satranç sporunun insan hayatında ve eğitimindeki yeri konusunda sayısız faydalarının da olduğunun altını çizen Vali Yazıcı, “Başarıya giden anahtar bu güzel sporun ifa edilmesinden geçiyor. Çocuklarımızın mutlaka bir spor dalı ile ilgilenmelerini hedefliyoruz. Satranç gibi birey gelişimine yön veren, muhakeme gücünü arttıran zihin sporlarını yaygınlaştıracağız. Satranca önem veriyoruz ve bu tür müsabakalara katılabilecek gençleri yetiştirmeyi önemsiyoruz. Satranç gerçekten insanın kişisel gelişiminde çok önemli bir yere sahip. İstiyoruz ki çocuklarımız satrançla erken yaşta tanışsınlar. Çocuklarımızın bu alanda yetişmesini de eğitim açısından önemli görüyoruz.”dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1