EGE GÜNDEM GAZETESİ

Sarımsaklı Plajlarını Sokak Köpekleri İstila Etti

Sarımsaklı Plajlarını Sokak Köpekleri İstila Etti
67 views
14 Haziran 2016 - 11:23

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin Küçükköy Mahallesi sınırları içinde bulunan dünyaca ünlü Sarımsaklı Plajlarını Sokak köpekleri istila etti.
Yaz aylarında milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Sarımsaklı Plajları ile Küçükköy Mahallesi’nin Cadde ve sokaklarında başıboş gezen ve sürü halinde gezen sokak köpeklerinin özellikle sabah saatlerinde yürüyüşe çıkan vatandaşları tedirgin ettiği belirtildi.
Bazı mahalle sakinleriyle ilçede tatili geçirmek isteyenlerin söz konusu köpeklerin saldırısına uğradığını iddia etmesinin yanı sıra birçok vatandaş ise köpekler nedeniyle sabah saatlerinde denize girememekten yakınıyor.
Vatandaşların Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Ayvalık Belediyesi’ne sık sık başıboş dolaşan sokak köpekleriyle ilgili şikayetlerde bulundukları öğrenilirken, her iki belediyenin yetkililerinin mevcut Hayvan Hakları Kanunu nedeniyle ellerinin kollarının bağlı oldukları yanıtını verdikleri bildiriliyor.
Konuyla ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan, 24 Haziran 2004 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde ilçelerdeki başıboş dolaşan sokak hayvanlarının kısırlaştırılması ve aşılanması ile sınırlı yetkilerinin bulunduğunu kaydetti.
Ayvalık Belediyesi’ne ait Köpek Bakım Çiftliği’nde barındırılan sokak köpeği sayısının çok çok üzerinde olması nedeniyle her sokak hayvanını barınağa alamadıklarını vurgulayan Bacan, “Barınağımızda kısırlaştırıp, gerekli aşılarını yaptığımız sokak köpeklerini yasa gereği aldığımız bölgelerine yeniden bırakmak zorundayız. Bu yüzden de sokak hayvanlarıyla ilgili vatandaşlarımızın şikayetlerinde haklı olduklarına inanıyorum ancak belediyeler olarak sadece bizim değil, Türkiye genelindeki tüm belediyelerin ortak sorunu olan bu konuda ne yazık ki herhangi bir yaptırımımız yok. Bu yüzden de kanun hükümleri dahilinde sokak hayvanlarıyla birlikte yaşamak durumundayız” ifadelerini kullandı.
Öte yandan Ayvalık merasında gece saatlerinde çalışan bazı çobanlar ise çevre Ayvalık’ın çevre ilçelerinden kimliği belirsiz kişilerin kamyonlarla getirdikleri köpekleri bırakıp kaçtıklarını iddia etmeleri ise dikkatlerden kaçmadı.
.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1