EGE GÜNDEM GAZETESİ

Sami Sözat, “Belediye Başkanları, Nefretle İş Yapamaz”

Sami Sözat, “Belediye Başkanları, Nefretle İş Yapamaz”
78 views
17 Mayıs 2016 - 22:11

Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, çiftçi parasıyla yaptırılan tarihi taş binanın, Büyükşehir Belediyesi tarafından önce polis eşliğinde kapı kilitlerinin değiştirilmesini daha sonra içinin boşalttırılmasını sert bir dille eleştirdi.

Sözat, konunun yargıya taşındığını ifade ederek, yargı kararının dahi beklenmediğini belirtti ve Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur’a şöyle seslendi: “Balıkesir’in hiç sorunu yokmuş gibi Ağustos ayına kadar Taş Bina’nın tahliyesini istediler. Kişi kendine yakışanı yapar. Bu vicdansızlığı, hak gaspını yaşadığımız için, acaba Başkan Uğur’un geçmişten gelen bir alışkanlığı mı var”
Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, dere boyunda bulunan, yıllar önce Ziraat Odası tarafından yaptırılan Taş bina ile ilgili yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Sözat, binanın 20 bin çiftçinin alın teri ile yapıldığını söyledi. Ziraat Odası yönetimi olarak, çiftçinin hakkını savunma ve aramanın görevleri olduğunu anlatan Sözat, Taş Bina’nın Ağustos ayında encümen kararı ile boşaltılmasının istendiğini hatırlattı. Yaşanan bu gelişmeyi, “Kin ve nefret var” sözleri ile değerlendiren Sözat, tahliye kararının iptali için İdare Mahkemesine gittiklerini söyledi.
Binanın Belediye tarafından yaptırılmış gibi saptırıldığını öne süren Sözat, “Taş bina o dönemin Belediye Başkanı Sami Gökdeniz döneminde yapıldı. Bina yapımı öncesi Bursa eski eserleri Koruma kurulundan projenin onayı alındı. O günden sonra hizmet binası olarak kullanılmaya başlandı. Çağ değişti, bilgisayar kullanılmaya başlandı. Hizmet binasını Satış Mağazası olarak kullanmaya başladık, bina atıl durumda değil” dedi.

ziraat odası taş bina
“BUNUN HESABINI VERECEK”
Büyükşehir Belediyesinin kararını durdurmak için İdari Mahkemeye baş vurduklarını, birkaç ay yanıt gelmediğini, daha sonra müracaatların red edilmesi üzerine Danıştay’a temyiz başvurusunda bulunduklarını anlatan Sözat, “Hukuki süreç bitmeden, önce 2-3 Otobüs Polisle gelerek, binanın kilitlerini değiştirdiler. Bu Cuma günü de içerideki malzemeleri alıp gitmişler. Bir yer var, proje yap, kullan diyorsun. Bina yapıyorsun. Bu gün çık diyorsun. Bu vicdan işi, hak hukuka uygunluk işi. Sizde vicdan yoksa, kendine bir yol çizersin. O bina 20 bin Çiftçinin alın teri ile yapıldı. 4 Belediye Başkanı geçti, Başkan Sabri Uğur gibi despot bir adam dahi boşaltın demedi. 4 Belediye Başkanı da vicdan sahibiydi. Hak, Hukuk adalet içindeydiler. Kişi, kendine yakışanı yapar. Bu vicdansızlığı, hak gaspını yaşadığımız için, acaba Uğur’un geçmişten gelen bir alışkanlığı mı var? Her şey açık. Balıkesir’in, hiç sorunu yokmuş gibi, Ağustos ayında binanın tahliyesini istediler. Vicdansız hareketin temeli olmalı” diye konuştu.
“BELEDİYE BAŞKANLARI, NEFRETLE İŞ YAPAMAZ”
Sözat, açıklamasında Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur’a hitaben, “Acaba Uğur’un, hak gaspı alışkanlığı mı var. Birileri bize anlatsın. Alma mazlumun ahını, alırsan ahı çıkar. 20 bin Çiftçi ile helalleşmeden giderse, kolay kolay hesap veremez. Bunun hesabını verecek. İşi Allah’a havale ediyorum. Bu hak gaspıdır” dedi.
Yüksek yargıdan Zirrat Odası lehine karar gelmesi halinde, binanın tahsis edileceği Balıkesir Üniversitesi’nin de bu işin içine gireceğini ifade eden Sözat, Oda lehine gelecek kararın kurumları sıkıntıya sokacağını öne sürdü.
Taş binada Belediyenin bir tek delikli kuruşunun dahi olmadığının altını çizen Sözat, binayı şimdiye kadar kullandıklarını, Uğur’la birlikte kullanamaz hale geldiklerini belirtti.
“O makamda oturanlar, nefretle iş yapamaz” sözleri ile Uğur’a seslenen Sözat, Belediye Başkanlarının herkesi kucaklamak zorunda olduğunu dile getirdi.
“RANDEVU İSTİYORUZ, ALAMIYORUZ”
Belediye Başkanlarının, kızanlara ve nefret edenlere farklı hareket edemeyeceğini anlatan Sözat, Belediye Başkanının bugün var olduğunu, yarın yok olacağını ifade etti.
Önemli olanın gerçeğe göre, doğruyu yapma, vicdanının sesini dinleme olduğunu aktaran Sözat, mağdur düşüncelerin arkada bırakılması halinde, bugünkü tablonun ortaya çıktığını söyledi.
“Biz düşman mıyız, çağırın konuşalım” sözleri ile Uğur’a seslenen Sözat, randevu istemelerine karşın, alamadıklarını belirtti.
Sözat, Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen, “Balıkesir, büyük aile oluyor” projesine de şu sözlerle değindi: “Büyük aile içinde kavga var. Vali Yaman ile, Esnafla, sanayici ile kavgalı. Şimdi de Çiftçi ile kavgalı. Nasıl Büyük aile olacaksın.”
Büyük Ailenin herkesle kucaklaşma ile olacağını, insanları kırarak olamayacağını aktaran Sözat, Belediyeye herkesin girmesi gerektiğini, buna karşın herkesin Belediyeden şikayetçi olduğunu iddia etti.
“Ben yaptık oldu, bugün olur ama yarın olmaz” sözleri ile konuşmasını sürdüren Sözat, Uğur’a son olarak şöyle seslendi: “Keser döner sap döner. Bir gün hesap dönebilir.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1