EGE GÜNDEM GAZETESİ

Saka: “Barışın Sesi, Dostluğun Sesidir”

Saka: “Barışın Sesi, Dostluğun Sesidir”
150 views
11 Mayıs 2016 - 11:35

Dört gün sürecek ve çeşitli etkinliklere sahne olacak olan Edremit Belediyesi Greek Art Union Uluslararası Dostluk, Barış, Kültür ve Sanat Festivali” dün Edremit Ticaret Odası önünden cumhuriyet meydanına yapılan kortej yürüyüşü ile başladı.

Edremit Ticaret Odası önünden cumhuriyet meydanına yapılan kortej yürüyüşü ile başlayan Festival Edremit Cumhuriyet Meydanında Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve Yunanistan’ın Naussa Belediye Başkanı Nikos Koutsougiannis’in konuşmaları ile devam etti.
Kortej yürüyüşü ve festival açılış törenine Atatürkçü düşünce derneği Edremit Şubesi, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Edremit kent Konseyi, Edremit Çocuk Meclisi, Antandros derneği, Anadolu kültürleri sanat derneği, Yunanistan’dan katılan guruplar ile çok sayıda vatandaş katıldı.

türkyunan

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka Yaptığı konuşmada;”Türkiye’nin ve Yunanistan’ın dört bir yanından gelip çeşitli sanat etkinliklerine katılıp Edremit’in adını sadece Türkiye’de değil dünyanın diğer ülkelerinde de duyuracak olan dostlarım. Hepiniz hoş geldiniz. Bugün Edremit’ten egenin iki yakasından yükselen bir sesi tüm Türkiye ve dünya duyacak. Yunanistan ile Türkiye belki de bu kadar bir birine grit olan ülke dünyanın hiçbir yerinde yok. Ben Edremit’te sağıma soluma baktığım zaman bir çoğumuzun atasının ya midilli den yada Yunanistan’ın batı Trakya bölgesinden Gritten geldiğini ve ya Bosna her şeyin Boşnak bölgesinden geldiğini görüyorum. Oraya gittiğim zamanda Yunanistan’ın değişik yerlerindeki insanların Türkiye’nin değişik kentlerinden geldiğini görüyorum. Ama yıllarca Emperyal güçler iki ülke arasına soktukları nifak tohumları ile iki ülkeyi eğitime, barışa, sanayiye yönlendireceklerine silahlanmaya yönlendirmek sureti ile geri kalmış ülkeler kategorisinde bıraktılar. Ama artık biz şunu biliyoruz ki bizim kavga ile değil bizim dostlukla, barışla, huzurla refah seviyemizi yükselte biliriz. Biz bu ülkenin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bırakmış olduğu “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” şanını bütün dünyaya yayacağımızı da biliyoruz. Ege denizi bir dostluk gölü olsun. Edremit’in cumhuriyet meydanından yükselen bu ses Zeytinin barışın sembolü olan zeytin dalının bütün dünyaya barış sesini yükseltme sesidir. Barışın Sesidir dostluğun sesidir. Bu konuda katkısı olan tüm arkadaşlarıma Edremitliler olarak teşekkür ediyorum. Yunanistan’dan gelen, Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen tim dostlarıma da burada mutlu huzurlu günler geçirmelerini temenni ediyorum.”dedi.

türkyunan1

Yunanistan’ın Naussa Belediye Başkanı Nikos Koutsougiannis ise yaptığı konuşmasının başında Edremitlileri Türkçe selamladı ve Edremit’te olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Başkan Koutsougiannis konuşmasının devamında; “Çok çok genç insanları görüyorum. Bu benim için çok büyük bir mutluluk. Barışı, huzuru sağlamak için bu genç nesil çok önemli. Sadece biraz Türkçem iyi olduğu için, Türkiye’yi ve Türk halkını çok sevdiğim için bu etkinlikte olmaktan gurur ve mutluluk duyuyorum. Bugün burada olmamızı sağlayan Başkan Saka’ya ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.
Festival açılış töreni başkanların konuşmalarından sonra Yunanistan bandosu konseri ve halk oyunları ile son buldu. Üç gün boyunca çeşitli sergiler, konserler ve etkinliklere devam edecek Festival 13 Mayıs 2016 Cuma Günü Akçay Cumhuriyet meydanında verilecek konserle kapanacak.

türkyunan2

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1