EGE GÜNDEM GAZETESİ

Sağlıklı Kentler Birliği Balıkesir Buluşması

Sağlıklı Kentler Birliği Balıkesir Buluşması
75 views
30 Mayıs 2016 - 11:55

Balıkesir, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin 24. Meclis toplantısına ev sahipliği yaptı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen, ”Sağlıklı Kentler Birliği Balıkesir Buluşması’nda başkanlar önemli mesajlar verdi. Edremit Adrina Termal Otel’de yapılan Sağlıklı Kentler Birliği Balıkesir Buluşması’nın ikinci günü gerçekleşen açılış bölümünde Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe birer konuşma yaptılar.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği yönetim kurulu ve üyeleri, “Fiziksel Aktivite ve Aktif Yaşam” konusunu ele almak amacıyla 27-28-29 Mayıs tarihlerinde Balıkesir Konferansında bir araya geldi. 24. Olağan Meclis Toplantısının da gerçekleştiği, “Fiziksel Aktivite ve Aktif Yaşam” başlıklı konferans Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyelerinin ev sahipliklerinde yapıldı. Fiziksel Aktivite ve Aktif Yaşam konularında yapılan araştırmaların paylaşıldığı Balıkesir Konferansına Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile birlikte birçok belediye başkanı, meclis üyeleri, koordinatörler ve uzmanlar katıldı.

Programın açılış bölümünde ilk konuşmayı Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz yaptı. Başkan Yılmaz, “Sağlıklı şehir kendisini çevresini ve etrafını genişleten geliştiren şehir manasına geliyor. Bizler de sadece kendi şehrimizi değil etrafımızdaki şehirleri nasıl geliştirebiliriz amacıyla hareket ediyoruz” dedi. Karesi Belediyesi olarak yaptıkları çalışmalardan kısaca söz eden Yücel Yılmaz, Bursa Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

BAŞKAN UĞUR: “SAĞLIK VE DOĞA TURİZMİNDE CAZİBE MERKEZİYİZ”

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Buluşmasının ev sahibi Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, insanların sağlığı ve refahı için çalıştıklarını ifade eti. Coğrafyasında Kaz Dağları ile 300 kilometrelik sahil bandı bulunan Balıkesir’in termal yapısı ve doğasıyla sağlık ve doğa turizminde de cazibe merkezi olduğunu vurgulayan Başkan Uğur, Kuzey Ege ve Güney Marmara’da bulunan Balıkesir’in adeta parlayan bir yıldız olduğunu bildirdi. Sağlıklı Kentler Birliği üyesi olarak Balıkesir Buluşmasına ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Başkan Uğur, sözlerini şöyle sürdürdü:

“20 ilçesi, 1130 mahallesi ve yaklaşık 15.000 km2 lik geniş bir coğrafyada konumlanan Balıkesir; batıdan Çanakkale Boğazı ve Ege Denizi’ne; kuzeyden İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan, bu özelliği ile de stratejik öneme sahip bir şehrimizdir. Bu sebeple, Türkiye’nin binlerce yıllık kültürel birikimine katkı sağlayan göç yollarının önemli kavşaklarından biri olmuştur. Körfez Geçiş Köprüsü, İstanbul-İzmir Otoyolu ve Çanakkale köprüsü ile Marmara Bölgesini çevreleyen ulaşım modlarına yerleşen Balıkesir, sanayi ve turizm yatırımcıları için ciddi bir cazibe merkezi konumundadır. Balıkesir; Güney Marmara, Kuzey Ege ve merkez ile çok geniş bir coğrafyada tarım, hayvancılık, turizm ve sanayi alanlarıyla önemli bir merkez konumundadır. Bitkisel ve hayvansal üretimde Türkiye’nin önemli merkezlerinden biridir. O yüzden “Tarım’ın Başkenti” ve “Türkiye’yi Doyuran İl olarak anılır. Esasen Balıkesir, tüm ulaşım projelerinin merkezinde yer alıyor. Üç havaalanın bulunduğu Balıkesir, deniz taşımacılığında da önemli bir merkez. Balıkesir havaalanı terminali bu yıl Ulaştırma Bakanlığı’nın programına alındı. İhalesi yapıldığında inşallah haziran-temmuz ayında temeli atılacak. Ege ve Marmara’da iki denize de kıyısı olan Balıkesir kıyı turizmi, tarih ve kültür turizmi, termal turizm ve eko-turizm bakımından pek çok potansiyeli barındırmaktadır. Balıkesir, doğası, tarihi dokusu, doğal kaynakları, tarım ve hayvancılık konusundaki yüksek potansiyeli ile dikkat çeken bir şehir. Türkiye’nin önemli jeotermal kaynaklarına sahibiz. Kazdağları dünyanın önemli oksijen deposu yerlerinden biri. İki denize kıyısı olan, çevre ve deniz kirliliği konusunda pek çok yere göre daha iyi durumdayız. Deniz, doğa ve kırsal turizm konusunda çok önemli fırsatlara ve potansiyele sahibiz.”

BAŞKAN UĞUR: “HEDEFLERİ VE HAYALLERİ OLAN BİR KENTHAYAL EDİYORUZ”
“BALIKESİR JEOTERMAL KAYNAKLAR AÇISINDAN TÜRKİYE’DEKİ İLK 5 İLDEN BİR TANESİ”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, kentlerin kültürel miraslarıyla önemli bir yer tuttuğunu ifade ederken, Balıkesir olarak da kültürel mirası geleceğe taşımak için gerekli çalışmaları yaptıklarını kaydetti. Balıkesir’in jeotermal kaynaklar bakımından potansiyeli en yüksek olan şehirlerden biri olduğunu ve Türkiye sıralamasında ilk 5 il arasında yer aldığını söyleyen Başkan Uğur, “Bu coğrafyanın hafızasında, kentler kültürel miraslarıyla önemli bir yer tutmaktadır. Bu hafızayı korumak, geliştirmek ve geleceğe taşımak, bizlerin öncelikli görevleri arasında olduğunun bilincindeyiz. Ruhu ve kimliği olan, tüm yaşayanları ile birlikte, geçmişiyle barışık, geleceği ile ilgili projeksiyonları, hedefleri ve hayalleri olan bir kent hayal ediyoruz. Balıkesir imiz jeotermal kaynaklar açısından Türkiye’ de potansiyeli en yüksek illerden bir tanesidir. Türkiye sıralamasında Balıkesir ilk 5 il arasında yer almakta olup Sağlık Turizmi açısından önemli bir şehirdir. İl sınırlarımız içerisinde 21-160 derece arasında değişen pek çok sıcak su kaynağı bilinmekte olup bunların birçoğunda su sıcaklığı 75 derecenin üstündedir. Balıkesir-Pamukçu, Bigadiç-Hisarköy, Sındırgı-Hisaralan, Edremit- Güre, Manyas – Kızılköy , Susurluk Kepekler, Gönen Merkez ,Gönen Ekşidere, Şamlı-Ilıca Boğazı, Susurluk-Yıldız yörelerinde jeotermal enerji açısından çok önemli sıcak su kaynaklarımız bulunmaktadır. Bu kadar yüksek potansiyele sahip ilimizde bu kaynaklarımızı gerek yenilenebilir enerji olarak, gerekse termal ve sağlık turizminde değerlendirmek için projeler üretiyoruz. Balıkesir 2 denize kıyısı olan, mavi bayraklı sahilleriyle, doğası ve tarihi geçmişiyle deniz ve doğa turizmi açısından önemli merkezlerden birisidir. Kaz dağları dünyanın en yüksek oksijen oranına sahip yerlerindendir. Bu durum bölgemizi sağlık ve doğa turizmi konusunda önemli bir cazibe merkezi yapmaktadır” dedi.

ZEYTİN KENTİ BALIKESİR

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’in aynı zamanda Sağlıklı Beslenme açısından önemli bir besin kaynağı olan zeytincilikte de hayli iddialı bir yerde olduğunu belirtti. Türkiye’de üretilen zeytinin yüzde 9’unun Balıkesir’de üretildiğini hatırlatan Başkan Uğur, “Türkiye’de yaklaşık 180.000 ton zeytinyağı üretilmektedir. Bunun yaklaşık yüzde 20’si yani 35.000 tonu ilimizde üretilmektedir. Körfez bölgemiz en kaliteli zeytin ve zeytinyağlarının üretildiği yerlerdendir. Biz bu ürünümüzün tanıtımını yapmak ve marka değerini daha ön plana çıkartmak için projeler geliştiriyor, üreticilerimiz ve üniversitemiz ile birlikte çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Zeytinciliğin gelişmesi için “Zeytin Zararlıları ile Mücadele” kapsamında Büyükşehir Belediyesi olarak 3 Milyar 483 bin lira Büyükşehir Belediye Bütçemizden pay ayırmışız. Şehrimiz tarım ve hayvancılıkla ilgili üretimlerin yoğun olarak yapıldığı bir yer. Ege Denizi ve Marmara Denizine kıyısı olan ilimiz, birçok iklimi bünyesinde barındırıyor. Bu farklı iklimlerin aynı coğrafyada bulunması, pek çok ürünün yetiştirilebilmesine imkân veriyor. Türkiye’yi Doyuran İl Balıkesir’e yakışır bir Sebze Meyve halini yıl sonuna kadar Balıkesirlilerin hizmetine sunacağız. Yine ilçelerimizde de modern sebze ve meyve hallerinin projelerini tamamladık. Yakın zamanda tüm ilçelerimizi modern hallerle buluşturarak daha gıda ürünlerinin daha sağlıklı daha modern ortamlarda muhafazası ve naklini önemsiyoruz” dedi.

MOBİL SAĞLIK TIR’I SAHADA

Başkan Uğur, yine Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak ,en uzaktaki kırsal mahalleden metropol ilçelere kadar bütün Balıkesir’de yaşayan vatandaşları Sağlık TIR’ımız vasıtasıyla kemik taraması, göz taraması ve kanser taramalarından geçirdiklerini söyledi. Başkan Uğur, “Belediyemiz tarafından hizmete sokulan tam donanımlı Sağlık TIR’ırımızla hizmeti vatandaşımızın ayağına götürüyoruz. BüyükAile projemiz kapsamında şehrin sağlıkla ilgili hizmet verem tüm kurum ve kuruluşlarıyla ortaklaşa hareket ederek toplum sağlığı konusunda eğitim ve farkındalık esaslı birçok faaliyet yürütüyoruz. Yine şehrimizin çocuklarına, keyifli vakit geçirebilecekleri, şehrin stresinden uzak mutlu saatler geçirebilecekleri bir yaşam ve eğlence alanını, Türkiye’nin en büyük Çocuk köyünü hizmete açtık. Çocuk Köyümüz, Balıkesirli çocuklarımız, yazın serin, kışın sıcak bir ortamda gönüllerince eğlenebilecekleri bir yaşam ve eğlence alanı olarak tasarlandı” dedi.

FIRINTAŞ İLE SAĞLIKLI EKMEK ÜRETİMİ

Başkan Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlara Fırıntaş aracılığı ile yüzde yüz sağlıklı ekmek üretimi yaptıklarını yeni oluşturulan lamine tesislerde tüm ekmeklerin ekşi maya ile makinalarla taş fırında üretilerek tüketime sunulduğunu bildirdi. Başkan Uğur, “Fırıntaş, vatandaşlarımızın daha kaliteli ve daha yüksek sağlık standardına sahip daha sağlıklı ekmek tüketmelerini temin için bünyemizde kurduğumuz tesis, Almanya’dan aldığımız lamine hat ile Balıkesir’de insanlarımıza sağlıklı ekmek yedireceğiz. İçerisinde hiçbir kimyasal madde bulunmayan ekşi mayalı ekmek yedireceğiz. Bu modern bir tesiste sağlıklı ekmek üretip, halkımızın hizmetine sunacağız dedi.

“İLİMİZDE İÇME SUYUNU SORUN OLMAKTAN ÇIKARDIK”
“BALIKESİR’İN EN BÜYÜK PROJESİ, ÇAY DERESİ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, göreve geldikleri andan itibaren şehrin tüm sorunlarını dert edindiklerini ve tek tek çözüme kavuşturmak için çalıştıklarının altını çizdi. Sağlıkla ilgili olarak Balıkesir ili genelinde içme suyunu sorun olmaktan çıkardıklarını vurgulayan Uğur, yine insanların sağlıklı yaşamına yönelik de hizmet verecek olan Çay Deresi Rekreasyon projesinin Balıkesir’in en büyük projesi olduğunu söyledi. Başkan Uğur, şunları söyledi:

“BASKİ’miz ile içme suyunu İlimiz genelinde sorun olmaktan çıkarttık. Arıtma tesislerimizle, inşa ettiğimiz göletlerimizle, temiz, sağlıklı bir içme suyunu 20 ilçemizde birden vatandaşlarımızın hizmetine sunmanın gayretindeyiz. Temiz hava, su ve çevre bizim en önemli önceliklerimizden. Buna göre, 75 adet Mahallede vatandaşlarımızın daha sağlıklı su içmesi için 4 milyon bütçemizden ayırarak 75 adet Arsenik Çeşmesi yapmışız. Ayrıca 7 Mahallemize Arsenik Arıtma Tesisi kurmuşuz. Yine 3 Atıksu Arıtma Tesisi bitmiş durumda olup 11 adet arıtma tesisi ihale aşamasındadır. 2 adet İçme Suyu Arıtma Tesisi ihale aşamasındadır. içme suyu amaçlı barajlarının havzalarının korunması BASKİ tarafından yapılmaktadır. Ayrıca sahil bölgelerimizdeki atık su arıtma tesislerimizden çıkan arıtılmış su derin deniz deşarj tesisleri ile uzaklaştırılmaktadır. Şehre yeni bir vizyon katacak projelerimiz var. Çay deresi projesi bunlardan biri. Bu projemiz, devasa bir alanda, adım adım inşa edilen bir proje. Fuar ve kongre merkezi, Çocuk köyü, Showroom binaları, Ticari alanlar, koşu parkurları,, fitness alanları, kenarında keyifli vakitler geçirebileceğimiz suni bir gölet, 2 adet seyir havuzu gibi sosyal ve kültürel donatı alanları bu rekreasyon alanı içerisinde yer alacak. Çay deresi rekreasyon alanı kapladığı alan itibariyle Balıkesir’in en büyük projesi olacaktır. Yine Uluslararası yatırımcıların ve çevrelerin, yakın ilgisine mazhar olan Çamlık Rekreasyon projemiz var. Hilal Minareli Çamlık Camisi, Yenilenebilir Enerji Temalı Bilim Merkezi, Türk Tarihi Sokağı, Kent Kütüphanesi, Heliport, Yürüyüş, spor ve çocuk oyun alanları, Mesire alanları gibi birçok bileşenin bulunduğu bir Proje. Çay deresi ile Çamlık projelerimizi birbirine bağlayan bir de teleferik projemiz var. Bu projeler şehrimize farklı bir vizyon katacak, şehrimize marka değeri katacak projeler. İvrindi ilçemizde küçük dostlarımız için Türkiye’nin en büyük ve modern Hayvan Barınağını inşa ediyoruz. Şehrin her ilçesinde, her mahallesinde çevre düzenlemeleri yapıyoruz, yeni parklar ve spor alanları inşa ediyoruz. Vatandaşlarımızın spor yapabilmesi için mahallelerimize görevde olduğumuz 2 yılda 23 Adet Semt Spor Sahası ve 40 Takım Açık Alan Spor Aletleri takımı kurmuşuz.”

AYVALIK KÖRFEZİ ARTIK DAHA TEMİZ OLACAK

Başkan Uğur, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alan deniz kıyı şeridinde deniz temizliği yapan iki adet tekneye sahip olduklarını, bu tekneler ve diğer imkanları ile denizleri ve sahilleri düzenli olarak temizlediklerini belirtti. Ayvalık körfezinin artık daha temiz olacağını vurgulayan Başkan Uğur, “Cunda’da yeni yapılacak olan köprü sayesinde Ayvalık İç Körfezine temiz su sirkülasyonunu sağlamış olacağız. Böylelikle halkımızın görüşlerini alarak Ayvalık’a yeni bir köprü inşa ederken, aynı zamanda Ayvalık Körfezi artık daha temiz olacak” dedi.
BİSİKLET YOLLARI İÇİN PROJELER TAMAM

Başkan Uğur, et üretiminde de Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olduğunu söylediği Balıkesir’de Büyükşehir Belediyesi olarak sağlıklı ve hijyenik et üretimi için, 11 ilçeye modern mezbahalar kurduklarını kaydetti. Sağlıklı kentlerin en önemli göstergelerinden birinin de o ildeki bisiklet sayısı ve kullanımı olduğunu belirten Uğur, “Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak, teşvik etmek için şehrimizde bisiklet yollarını çoğaltmak gerektiğini biliyoruz. Balıkesir’in bütün ilçelerinde bisiklet yolları yapmak için projelerimizi tamamladık. Ayvalık’tan başlayarak tüm ilçelerimize gelişmiş kentlerdeki gibi bisiklet yolları yapacağız” dedi.

ALTEPE: “BELEDİYE BAŞKANLARI ŞEHRİN DOKTORLARIDIR”

Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de katılımcılara hitap etti. Başkan Altepe, Balıkesir Buluşmasında ev sahipliği yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a teşekkür etti. Sağlıklı Kentler Birliği olarak sağlıklı yaşama dair duyarlılık gösterip gündemi belirlemeye çalıştıklarını ifade eden Recep Altepe, günümüzde Belediye Başkanlarının şehrin doktorları olduğunu söyledi. Altepe, “Sağlıklı birey ve toplum ile sağlıklı şehirleri oluşturmaya gayret gösteren Dünya Sağlık Örgütü partneri olan üye belediyelerimizle çalışmalar yapıyoruz. Yerel yönetimler artık önemli. Şehrin doktorları belediye başkanlarıdır. Kentlerin tüm noktaları ve halkın tüm katmanları bizi ilgilendiriyor. Belediyeleri ilgilendirmeyen bir konu yok, belediyelerin performansı artık o kentin ve ülkenin performansı oluyor. Güçlü şehirlerle büyüyen bir Türkiye. Balıkesir’in her köşesinde artık büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyeleri var. Bölgenin tüm sorunları il de ilgilenmek durumunda. Bizler bundan 12 sene önce her şeyi yapamıyorduk, yapınca zimmet çıkıyordu. Şimdi artık belediyelerin yapamayacağı bir iş yok. Sadece bölgemizle ilgili değil, her türlü işbirliğine girişebiliyoruz. Ve artık belediyelerin yerel yönetimlerin performansı Türkiye’nin durumunu etkiler hale geldi. Türkiye büyümeye de gelişmeye devam ediyor” şeklinde konuştu.

ALTEPE TEKRAR BAŞKAN SEÇİLDİ

Konuşmaların ardından Sağlıklı Kentler Birliği Meclis Toplantısına geçildi. Gündem maddelerinin ele alındığı olağan meclis toplantısında Recep Altepe tek adayı olarak yeniden Birlik Başkanı seçilirken Birlik Encümen Üyeliklerine Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli ve Çankaya Belediye Başkanı Emre Çakır seçildiler.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep Altepe meclis toplantısının ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a birer teşekkür plaketi verirken, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur da Başkan Altepe’ye hal ve zeytinyağı hediye etti. Daha sonra geçilen oturumlarda fiziksel aktivite ve aktif yaşam konularında uzmanlar sunumda bulundular.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1