EGE GÜNDEM GAZETESİ

Sağlığı ve huzuru Yoga da buluyorlar

Sağlığı ve huzuru Yoga da buluyorlar
376 views
09 Ekim 2019 - 10:47

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Yoga Eğitimcisi Hüsnü Ünver tarafından dünyaca ünlü Sarımsaklı Plajları ile bölgenin ormanlık alanında 10 yıldan bu yana ücretsiz Yoga eğitimleri veriliyor.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
Tatilcilerin ve belde halkının ilgi gösterdiği yoga eğitimleri kum zemin ve çam ağaçlarının arasında gerçekleştiriliyor.
Kadın, erkek ve gençlerin yoğun ilgi gösterdiği yoga eğitimleri; her hafta Badavut yolu üzerindeki ormanlık alanda haftada iki gün, bir gün ise Sarımsaklı Plajı sahilinde yapılıyor.
‘Nefes Yaşamdır. Doğru Nefes, Doğru Yaşamdır’ sloganıyla düzenlenen yoga eğitiminde, nefes kontrolünün önemini vurgulayan Ayvalık Yoga Akademisi Eğitmeni Hüsnü Ünver, “İnsan bedeni üç ana unsurdan oluşur. Bunlardan biri maddi beden yani vücudumuz ve zihin, diğeri de ruhumuzdur. Bunların üçünün birleşimi insanı oluşturur. Beden kontrolünün yanı sıra ruh ve zihni de doğru yönetmek gerekir. İşte biz burada beden eğitimimizin yanı sıra zihin ve ruhumuzu kontrol ederek, verdiğimiz eğitimlere katılanlara zinde bir bedenle hayata daha pozitif bakılabilecek eğitimi vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.
Sarımsaklı’da 10 yıldan bu yana düzenledikleri eğitimlerde öğretmeye çalıştığı jimnastik hareketlerinin sadece bedeni iyileştirdiğini savunan Ünver, “Yoga bir anlamda bedeni yöneten zihne ivme kazandırır. Yoga ile sağılıklı kalmayı ve hastalıklara yakalananları da tedavi ediyoruz. Eğer bir insan yogayı düzenli yaparsa basiretli olur. Basiretli olursa, gerekeni yapar. Gerektiği zaman ve gerektiği kadar yapar. Bunun adı; Yoga’dır. Biz hastalanmamak için yoga yapıyoruz. Eğer hastalıklar da oluşursa, yoganın hastalıklara iyi geldiğini de biliyoruz. Yoga yapan insan; sakin olur, sabırlı olur. Farkında olur. Huzurlu ve mutlu olur. Yoga, tam anlamıyla; dengedir. Bütün hastalıklar dengesizlikten kaynaklanır. Hastalıkları yenmenin yolu, bedeni dengeli çalıştırmaktan geçer. “ diye konuştu.

YOGA KATILIMCILARI MEMNUN
Ücretsiz yoga eğitimlerine 10 yıldan bu yana katıldığını söyleyen Neslihan Üstündağ, “Yoga; mutluluktur aslında. Hayata doğru ve güzel bakmak, iyilikler sunmaktır. Yoga; ruh, beden ve zihin birlikteliğini sağlıyor. Sevgi dolu, uyumlu beden hareketleriyle birlikte, tabiki meditasyon… Hocamızın sözleri bizim ruhumuza işliyor.” dedi.
Eşiyle birlikte yoga eğitimlerine yeni başladığını belirten Halil Taşkın, “Yoga çok güzel bir meditasyon. Yoga’da özellikle nefes alıp verme çok önemli. Hayat demek, nefes demek. Eğer nefesimizi doğru alırsak, Hareketlerimizi doğru yaparsak, hiç hasta olmayız ve sağlıklı oluruz.” İfadelerini kullandı.
Yoga ile 10 yıl, meditasyon ile ise 15 yıl önce tanıştığını söyleyen emekli öğretmen Nazife Adaçal ise; “Bu süreçte Yoga farkındalığının çok arttığını gözlemliyorum. Yoga müthiş bir şey. Hem ruhen, hem bedenen bendeki değişimi kelimelerle ifade edebilmem mümkün değil. Her şey o kadar güzel oldu ki; hem düşünsel olarak, hem fiziksel olarak inanılmaz rahatladığımı hissediyorum. Yoga’yı herkese tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1