EGE GÜNDEM GAZETESİ

RUHUMUZ DA VAR

RUHUMUZ DA VAR
MELİSA GÖNEN
MELİSA GÖNEN( mel8279.gonen@gmail.com )
3.591 views
07 Ekim 2019 - 6:58

Dünyaya geldiğimizden beri düşünebilen tek canlının insan olduğu ve diğer tüm canlılardan üstün olduğu görüşü bize kendi türümüz tarafından empoze edilmiştir. Hümanizm anlayışı da aslında bu düşünceyi kuvvetlendiren bir temele dayanır. İnsan sevgisi ya da insanı biricik görme ,onu diğer canlılar arasında hiyerarşinin en üstüne çıkarmıştır.Düşünme ,akıl gibi ölçekleri göz önüne alarak bu hiyerarşik düzene bakarsak evet ,gerçekten bu özellikler bakımından diğer canlılara göre çok daha gelişmiş olduğumuz kaçınılmazdır. Peki bu yeteneğimizi nasıl kullandığımıza bakmak için dünyaya şöyle bir adım geriden bakarsak, hala bunca yeteneğimize rağmen, ne halde olduğumuzu gördüğümüzde de aynı şekilde kendimizle övünebilirmiyiz ?
Yani sözün kısası :Önemli olan sahip olduklarımızla neler yapabildiğimizdir.
Bizler düşünme yeteneğimizi ,aklımızı vicdan duygumuzdan üstün gördük ve bu yüzden yok ettik ve etmeye devam ediyoruz .Sesimizi duyurabilecekken sustuk, gözümüzün gördüğünü kapalı bir kutuya hapsedip deniz attık. Sesi çıkmayanların sesi olmayı kendimize yakıştıramadık da her türlü kötülüğü sessiz ,masum binlerce canlıya hak gördük. Öfkemizi ,içimizdeki merhametsiz karanlığı ,beton kadar gri ve ağır sözleri binlerce canlıya bir silah gibi doğrulttuk.
Kendimizin evrende ne kadar küçük bir yer kapladığını düşündüğümüzde diğer canlılara da yaşam alanı açmanın ,onlara da bu hakkı –bu hakka sahip oldukları için-sağlamanın teminatını dünya ve gelecek için vermeliyiz.
Ben bazı “özel günleri “ sadece o günlerde kutlamayı doğru bulmuyorum. Bir şey zaten özelse her gün özel kalacaktır. Ancak mesela 4 Ekimde kutlanan “hayvan hakları” hayvanların “özel” varlıklar olmasından çok toplumda onlara karşı yapılan ihmalsizliklere ,kötü muameleye ve onların sahip olduğu haklara dikkat çekmek için var olmuş bir gün haline gelmiştir. Dilerim ki gelecek 4 Ekim sadece, bize ruhumuz olduğunu hatırlatan hayvanların varlığına dikkat çekmek için kutlanır. Bizler de onlarla olan dostluğumuzun kıymetini vemerhamet, sadakat duygularının yüceliğini bu günde bir kez daha anlamlandırma fırsatı bulmuş oluruz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1