EGE GÜNDEM GAZETESİ

Romanlara Yeni Proje

Romanlara Yeni Proje
184 views
10 Nisan 2016 - 22:40

Romanlar için yeni bir proje başlıyor. sosyal güvenceli işlere girişleri kolaylaşarak sosyal fayda sağlanacak.

Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Avrupa kriterleri gereği durumları iyileştirecek.

Operasyonu kapsamında sunulacak hizmetler,8 Nisan Dünya Romanlar günü yapılan toplantıda her ilden basın mensuplarıyla paylaşıldı.

Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi  Operasyonu hedefleri,operasyon kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetler,8 Nisan 1971 tarihinde Londra’da toplanan Birinci Uluslararası Roman Kongresi’nin düzenlendiği tarih atfen,1990’dan itibaren Dünya Romanlar Günü olarak kutlanan 8 Nisan 2016 tarihinde basın mensupları ile paylaşıldı.

romanlar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Alie ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü İnci Sezer Becel,Yaklaşık 10.5 Milyon Avro bütçesi ‘’Romanların Yoğun olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi  Operasyonu ‘’Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse ediliyor.AB Katılım öncesi Mali Yardım Aracı’nın (IPA) 4,Bileşeni’’ İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi OperasyonelProğramı’’ Kapsamında uygulanıyor.Proje,ülkemizin AB üyelik sürecinde ve vize serbestisi diyaloğunda kriter olarak yer alan,kamuyonda ‘’Roman Açılımı’’ olarak da bilinen uyum çalışmalarını destekleyici bir rol oynayacak.

Genel Müdür Becel,Sözleşme Makamı Çalıma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı olan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen SİROMA Operasyonu ile dezavantajlı bireylerin özellikle Romanların topluma entegrasyonunun kolaylaştırılması amacıyla sosyal koruma alanındaki kurumların kapasiteleri artırlacak,mekanizmaların işleyişine destek verilecek, koordinasyon sağlanacak ve bu temelde Romanların yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde sosyal güvenceli işlere girişleri kolaylaşarak sosyal içerme sağlanacak dedi.

romanlar1

Genel Müdür Becel ,Öncelikli 12 polit il olarak seçilen Adana,Ankara,Balıkesir,Edirne,Eskişehir,Hatay,İstanbul,İzmir,Kırklareli,Manisa,Mersin ve Tekirdağ illerde yürütülen Operasyon Kapsamında,20 Sosyal Hizmet Koordinasyon Birimi kurulacak. Bu birimlerin her birinde Sosyal Arabulucu adıyla projenin dezavantajlı gruplara daha kolay ulaşmasını sağlayacak birer sorumlu görev alacak.44 okula okul gelişim programlarının geliştirilmesine yönelik danışmanlık verilecek, bu bağlamda her ilde belirli aralıklarla toplantılar düzenleyeceğiz. Öğretmenlere yönelik hizmet-içi eğitim programları düzenlenerek, rehberlik öğretmenlerine yönelik eğitim programları hazırlanıp uygulanacak ve ayrıca pilot okullara erken çocukluk gelişimi modelleri uygulanacak. Sağlık hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması ve sağlık hizmetlerine talibin artırılması sağlanacak. Mesleki niteliklerin artırılması yoluyla istihdam hizmetlerine erişimin ve işgücüne katılımın kolaylaştırılması sağlanmış olacak.

Sonuç olarak Kamu kurumları, yerel yönetimler ,STK’lar, paydaşlar ve toplum arasındaki iletişim ve diyaloğun ayrımcılıkla mücadele amacıyla artırılması  sağlanacak şeklinde konuştu.

Tayyar Toprak konuşmacılara 2002 yılında bu günkü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ulusal basın da değil de yerel basınla başarıya ulaşmıştı. Sizlerde bu güne kadar yerel basınla niye çalışmadınız. Projelerinizde istediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz.

Takım Lideri Peter RıeckYerel de Özgür Medya çok çok önemli kamu alanlarına cesurca gitmesi bizim açımızdan önem taşıyor dedi.

Elite World Otel’in toplantı salonun yapılan toplantıya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü İnci Sezer Becel,Sosyal İçerme Daire Başkanı Zeynep Han Akın ve Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Operasyonu (SİROMA) Takım Lideri Peter Rıeck operasyonun 20 ye yakın illerden yerel medya temsilcileri  katıldı.

Haber ve Fotoğraflar: Tayyar Toprak

romanlar12

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1