EGE GÜNDEM GAZETESİ

Plasmanı 3 Yılda 4,7 Kat Arttırdık

Plasmanı 3 Yılda 4,7 Kat Arttırdık
163 views
27 Mart 2016 - 20:22

Başkanlığını Hasan Çırak’ın yaptığı Umum Madeni Eşya Sanayi Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 2015 yılı Mali Genel Kurulu’nda Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, rüzgarı esti. Salona girdiğinde hareketlenen genel kurulda Başkan Çırak, kooperatifin mali açıdan sıkıntılı olduğu süreçte kendilerine destek veren Başkan Edip Uğur’a teşekkür etti.

genel kurul (3)

 

Umum Madeni Eşya Sanayi Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 2015 yılı mali genel kurulu Cumartesi günü Grand Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi.

Divan Başkanlığı’nı Özkan Ertoğun’un üstlendiği mali genel kurula Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, AK Parti Balıkesir Milletvekili Mahmut Poyrazlı, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem’in yanı sıra esnaf teşkilatlarının başkanları, Halk Bankası’nın Balıkesir’deki şube müdürleri ve çalışanları ile kooperatif üyeleri katıldı.

genel kurul (2)

EDİP BAŞKAN’DAN ALLAH RAZI OLSUN

Kooperatifin mali açıdan durumunun masaya yatırıldığı genel kurulda konuşan Kooperatif Başkanı Hasan Çırak; kooperatifin plasman sıkıntısı yaşadığı günlerde Edip Uğur’un açtığı kapılar sayesinde esnafın kredisiz kalmadığını dile getirerek; “Belediye Başkanımız Edip Uğur’un AK Parti Genel Başkan Yardımcısı olduğu günlerde plasman anlamında büyük sıkıntılar yaşadık. Kendisinin kapısını bir kez çaldık ve destek olmasını istedik. O’da bir telefon ile bizim sıkıntımızı çözdüğü gibi kooperatifimiz için söyledikleriyle bizlere referans oldu. Bizler o günden sonra direk ilgilileri arayarak ne istediysek aldık. Bunun için Büyükşehir Belediye Başkanımız Edip Uğur’dan Allah razı olsun” dedi.

PLASMANI 3 YILDA 4,7 KAT ARTTIRDIK

Genel kurula katılan ortaklarına hitaben konuşan Başkan Hasan Çırak, göreve geldiklerinde 3 milyon 666 bin TL değerinde plasman varlıklarının olduğunun altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü; “Sadece 2015 yılında kullandığımız kredi tutarı 17 milyon 831 bin TL. Yani kullandırdığımız kredi tutarını 3 yılda 4,7 kat arttırmışız. Toplam kullandırdığımız kredi rakamına bakacak olursak 2015 yılı sonu itibariyle 24 milyon 900 TL’ye ulaşarak 1. Sınıf kooperatifler arasında 1. Sıraya yükselmişiz. Bu bizler için gurur verici rakamlardır.”

genel kurul (1)

EKSPERTİZ ÜCRETİ ALMIYORUZ

2012-2013 yıllarında görev yaptıkları süreçte Halk Bankası tarafından her kredi talebinde istenen ipoteklere yapılan ekspertiz işlemlerinde bankanın 600 TL ekspertiz ücreti talep ettiğini hatırlatan Başkan Çırak; “2014 yılından itibaren ekspertiz işlemini kendi bünyemizde yapıyoruz ve genel kurulumuzun verdiği 100 TL ücret alma yetkisini kullanıyorduk. Bunu buradan ilk kez açıklıyorum ki, 2016 yılı Mart ayı itibariyle 100 TL’lik ekspertiz ücretini de kaldırdık. Niyetimiz en düşük masrafla esnafımızın sıkıntılarını çözmek. Tüm gayretimiz bunun için” dedi.

UĞUR: “BALIKESİR’İ MEGA KENT YAPIYORUZ”

Toplantının konukları arasında yer alan Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Umum Madeni Eşya Sanayi Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin çalışmalarından son derece memnun olduğunu ifade ederken, milletvekilliği döneminde kooperatif ile ilgili anılarını anlattı.

Konuşmasının son bölümünde Balıkesir’e yapacakları projeleri anlatan Başkan Edip Uğur; “Balıkesir’i mega kent haline getirmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bir çok projemizin temelini attık ve atmaya da devam ediyoruz. Biten projelerimiz var. Bitmek üzere olan projelerimiz var. Başlanacak olan projelerimiz var. Tek gayemiz Balıkesir’i mega kent haline getirerek daha yaşanabilir, insanların hafta sonlarını geçirmek için gelecekleri bir kent haline getirmek.” Dedi.

genel kurul (4)

NİHAT ÖZDEMİR’E BİR FABRİKA DAHA AÇ DEDİK

Geçtiğimiz günlerde katıldıkları Fransa’daki MIPIM fuarında Balıkesir’i son derece başarılı bir şekilde tanıttıklarının da altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, “Fransa’da katıldığımız fuar Balıkesir’e yeni yatırımların müjdesi niteliğinde geçti. Standımızı ziyaret eden iş adamı Nihat Özdemir’i tanıyorsunuz. Savaştepe yolundaki çimento fabrikasının sahibi. Sohbetimiz esnasında kendisine Balıkesir’e bir fabrika daha aç dedik. O’da şaşkınlıkla hayırdır dedi. Bizde dedik ki, Balıkesir’in her tarafında projelere imza atıyoruz. Her köşemiz şantiye gibi. Bizim daha çok betona, çimentoya ihtiyacımız var. Fabrikan yetmiyor, yenisini de yap dedik. Kendisi de bu sözlerimizden son derece mutlu oldu. Düşünün yani, Balıkesir’e Balıkesir’de üretilen çimento dahi yetmiyor. Biz bu kadar yoğun çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

KOOPERATİF YÖNETİMİNE YETKİLER VERİLDİ

Umum Madeni Eşya Sanayi Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin mali genel kurulunda gündem maddeleri arasında yer alan kooperatife yeni yer alınması konusundaki öneriye kooperatif ortaklarından oy birliği ile yetki verildi. Alınan bu karara göre Kooperatif kendisine hizmet binası anlamında en kısa sürede gayrimenkul satın alarak kira derdinden kurtulacak.

Öte yandan daha önceden teminat olarak gösterilen, ancak borçların ödenmemesi nedeniyle kooperatife devir olan 2 adet tarlanın satışı ile ilgili yetki isteyen kooperatif yönetim kuruluna bu tarlaların satılarak ilgililerin borçlarından düşülmesi konusunda tam yetki verdi.

Genel kurul ortaklara ve konuklara ikram edilen yemeğin ardından sona erdi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1