EGE GÜNDEM GAZETESİ

Öğrencilerimiziaçlığa mahkum etmeyelim…

Öğrencilerimiziaçlığa mahkum etmeyelim…
64 views
09 Kasım 2018 - 10:42

 

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda Milli Eğitim Bakanlığı Bütçesi görüşülmeye başlandı. CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret ŞAHİN komisyonda yaptığı konuşmasında Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK’a“Andımızı tekrar okutacak mısınız” diye sordu.”
Milletvekili ŞAHİN, “Görüşülmekteolan Milli Eğitim Bakanlığı bizim için de çok önemlidir. Bakanlığımızın 2023 yılı eğitim vizyonunda‘güçlü yarınlar için’ diye bir ibare var. Evet gerçekten güçlü yarınlar için güçlü bir eğitim sitemine ihtiyacımız var. Fakat biliyoruz ki Sayın Bakanımız on altı yıllık bir enkazı devralmıştır. Bunun için bakanlığınızın omuzundaki sorumluluk çok büyüktür.Gelecekte Türkiye’nin güçlü olup olmaması Milli Eğitim Bakanlığı’nın politikalarına bağlı olacaktır. Sayısal olarak Bakanlık bütçesi ne kadar artmış olsa da merkezi yönetim bütçe payı son dört yılda giderek düşmüştür. Bu bütçeyle, inşallah bozuk giden bu eğitim sistemini düzeltebilirsiniz” dedi.
Sayın Bakanın sunumunda; ‘ülkemizin hedeflerini gerçeğe dönüştürme mücadelemiz de en büyük güç kaynağımız nitelikli, özgüveni yüksek, milli ve manevi değerlerimize teçhiz edilmiş nesillerimizdir’ ifadesinin yer aldığını belirten CHP’li vekil, Milli Eğitim Bakanına“Bu ifadeye ben de katılıyorum. Fakat bu bağlamda şunu sormak istiyorum bu ifadenizle birlikte, her ortamda, her söylemde milli ve yerli olduğunu iddia eden, yineher fırsatta tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ifadesinde bulunan bir hükümetin Milli Eğitim Bakanı olarakAndımız’aneden karşı çıkıyorsunuz? Bu bir çelişki ve samimiyetsizlik değil midir?”diye sordu.
Bir öğretmen eşi ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tam gün eğitim alan bir öğrenicinin velisi olarak, öğrencilerin öğle yemeği hizmeti alamadıklarını belirten ŞAHİN, “Velilerimiz çocuklarınaöğle yemeği almak istiyor. Çocuklarımızı açlığa mahkum etmeyelim. Lütfen bu konuya dikkat edelim” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1