EGE GÜNDEM GAZETESİ

NİSAN AYI KURAK GEÇİYOR

NİSAN AYI KURAK GEÇİYOR
94 views
27 Nisan 2018 - 11:58

Balıkesir Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat dün bir basın toplantısı düzenleyerek tarımda yaşanan son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.
Sözlerinin başında yağışsız geçen bir dönemden geçtiklerini hatırlatan Sözat, yağmurun gelmemesi durumunda buğdaydaki rekoltenin düşeceğini ifade etti.
Sözat; “Türkiye’de genel anlamdan bir akıl tutulması sendromu geçiyoruz gibi bir algım var. Bu algımda vatandaşla ilgili olan algımı tespit ettim de idare edenlerle ilgili algımda da tereddüdüm var ama sanıyorum topyekun akıl tutulması sendromu geçiyoruz diye düşünüyorum. Bunu neden dedim. Ekim mevsimi başladı. Yazlık ekim dediğimiz ekimlerimiz başladı. Nisan ayı çok kurak gidiyor. Zaten anormal iklim şartlarıyla mücadele ediyoruz. Bunun yanında bir de böylesine zor şartların yanında bir de idare edenlerin getirmiş olduğu zorluklar var. Onlar da bizi iyice perişan ediyor. İnanın Nisan ayında hiç yağış almadık. Buğdaylar çok iyi geliyordu, duraklama dönemine girdi. Eğer yağmur gelmezse sanıyorum rekoltemize de büyük etkisi olacak. Böylesine kurak bir mevsimde, ekim döneminin başladığı zamanda siz ekimi kolaylaştıracak, üretime artıracak çalışmanın içinde olunması gerekirken adeta ekmeyin der gibi üretimden uzaklaştıracak bir tutum ve davranışı görünce üzülüyorum” dedi.
“TÜRKİYE UÇUYORMUŞ!”
ÖTV Kanunu’nu düzenleyen karar kapsamında iz element içeren gübrelere de kg başına yaklaşık 1 TL ek vergi öngörülmesiyle ilgili de konuşan Sözat şunları söyledi: “Üretimde etkili olan girdiler vardır. Bu girdilerin en önemli 2 tanesi mazot ve gübredir. Şimdi böylesine bir zamanda bakır gibi, çinko gibi elementleri gübre ile verebildiğimiz gübreler var. Bu gübrelerimize ÖTV uygulaması getirdiler. Yani şimdi soruyorum. ÖTV, özel tüketim vergisidir. Biz çiftçi olarak bu gübreyi yiyor muyuz, özel mi kullanıyoruz yani. Alıyoruz, tarlaya atıyoruz, üretimde etkili olsun, rekoltemiz artsın, daha kaliteli ürün üretelim diye biz bu gübreyi kullanıyoruz. Yoksa yemiyoruz. Bu gübreyi evde aşımıza katmıyoruz. Tarlamıza veriyoruz, tarlamızda da üretimi artırmak amacıyla kullanıyoruz. Ama bu gübreye ÖTV’nin konmasının bir akıl tutulması olarak görüyoruz. Biz KDV’nin yüksekliğinden hatta kalkmasından yana olduğumuz bir dönemde, ucuzluğun getirilmesinden yana olduğumuz bir dönemde bir Türkiye tablosu ile karşı karşıyayız. Hadi uçan Türkiye diyorlar ya emin ol birisi uçuyor ama kim uçuyor, ne uçuyor onu ben göremiyorum. Bu uçuşu Türkiye’nin lehine görmüyorum. Türkiye evet uçuyor. Zamlar, fiyatlar, borçlar, icralar uçuyor. Türkiye’nin uçması bize göre böyle değil de herkesin refaha ulaştığı, ürettiğinin karşılığını, emeğinin karşılığını alabildiği bir Türkiye hayal ediyoruz. Böyle bir Türkiye’de yaşamak istiyoruz. “
“ÜRETİCİ EKİMDEN KAÇIYOR”
Çiftçilerin üretimden kaçtığını aktaran Sözat; “Türkiye tarımda kendi kendine yeten 7 ülkeden birisiydi. Neden şimdi değil. Neden şimdi 126 ülkeden ithal eden bir Türkiye haline geldik. Sebebi şu: Yeteri kadar girdi kullanamıyoruz, yeteri kadar tarlamızı işleyemiyoruz, olumsuz iklim şartlarının yanında bizim üretimimize etki yapacak faktörlerde de destek göremiyoruz. Destek göremediğimiz için üreten Türkiye ithalatçı konumuna geldi. Tayland’dan et ithal eden bir Türkiye. Bunu söylerken bile utanıyorum ben. Türkiye’nin kendi kendine yetmesi için üretimin teşvik edilmesi lazım. Üretimi teşvik etmek lafla olmuyor, icraatla olmuyor. Bunun arkasında parasal durum var. Eğer siz parasal yönden girdileri desteklemiyorsanız, çiftçinin sıkıntılarını gideremiyorsanız üretim artmaz. Nitekim de artmıyor, tarlalarımız boş kaldı. Ekimden kaçmayı başladık. Gelin şu yanlışı düzeltelim” açıklamasında bulundu.
“ÖTV LÜZUMSUZ BİR VERGİ”
Erken seçim öncesinde fiyatların düşmemesine de değinen Sözat; “Eskiden seçim arifesinde fiyatlar aşağıya çekilir, desteklemeler artırılır, insanların gönlü alınır, arkasından da oyu alınır. Şimdi böylesine bir seçimin arifesinde uçan fiyatları görünce ben diyorum ki arabanın freni boşaldı, fren tutmuyor. Ama bu araba sadece çiftçiyi ezmeyecek bunu bilin. Ülkeyi ezecek. Bunun acısını ülke çekecek. Buradan hükümete sesleniyorum. Bu kadar pahalı girdilerle üretim yapamayan Türkiye’de ÖTV gibi lüzumsuz bir takım uygulamalar getirmek bu işin tuzu biberi oluyor. Türkiye’yi uçuracaksanız borçlarla uçurmayın. Yapacağınız desteklerle uçurun. Üretim yaparak uçuralım” diye konuştu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1