EGE GÜNDEM GAZETESİ

“NE ZAMAN TEDBİR ALACAKSINIZ?”

“NE ZAMAN TEDBİR ALACAKSINIZ?”
91 views
15 Kasım 2018 - 11:39

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, Balıkesir Burhaniye’deki kuduz vakasını Meclis gündemine taşıdı. Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması talebiyle Balıkesir’de yaşanan hayvan hastalıklarını soran Aytekin “tedbir alın, tarama yapın dedik, umursamadılar. Şimdi tek tek vakalar görülmeye başladı. Bir kez daha söylüyoruz derhal Balıkesir’deki hayvanlarda tarama yapılsın” ifadesini kullandı.

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin’in açıklaması ve soruları şu şekilde:

Ankara Gölbaşı’nda 6bin 968 büyük baş hayvanın bir kısmında görülen şarbon vakası sonrası, hastalığın Balıkesir civarı illerinde görülmesi üzerine bir açıklama yaparak, acilen Balıkesir’de hastalık taraması yapılması gerektiğini ifade etmiştik. Bakanlık bu talebimizi ciddiye almamış, Balıkesir’deki büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda herhangi bir tarama yapmamıştı. Geçen zaman içerisinde Edremit’te bir köyde şap hastalığı görülmüş ve karantina uygulaması yapıldı. Üzerine son olarak da Burhaniye’ye bağlı Sarılar kırsalında kuduz vakası ortaya çıktı.

Birkez daha geç olmadan ve telafisi mümkün olmayan bir hale gelmeden çağrımızı yeniliyoruz. Balıkesir’de büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda acilen tarama yapılmalı. Kuduz vakası kolay kolay görülen bir vaka değildi. Kuduz tekrar yaşanıyorsa, diğer hastalıklar için de risk vardır. Bu risk, hem insan hem hayvan sağlığını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Bu gerekçeyle, adından Hayvancılık ifadesi çıkarılarak, Bakanlık uhdesinde bir müdürlüğe çevrilen Tarım Bakanlığı’na soruyoruz:

1. 2018’de Balıkesir’de kaç şarbon ve kuduz vakasına rastlanmıştır?
2. Şarbon hastalığı tespit edilen hayvanların küçükbaş ve büyükbaş olarak sayıları nelerdir?
3. Burhaniye ilçesi dışında kuduz vakasına rastlanan başka bir ilçe var mıdır? Kaç vaka saptanmıştır?
4. Bakanlığınız, Balıkesir’de yaşanan vakalara karşı ne zaman tedbir almayı düşünmektedir?
5. Şarbon vakalarının ölümle sonuçlandığı bilinmektedir. Bu konuda önlem almak için vatandaşlarımızın hayatını kaybetmesi mi beklenmektedir?

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1