EGE GÜNDEM GAZETESİ

Mehmet Uysal’dan deniz patlıcanı avcılarına önemli uyarı

Mehmet Uysal’dan deniz patlıcanı avcılarına önemli uyarı
110 views
02 Kasım 2018 - 11:55

 

Ayvalık’ta 1 Haziran’a kadar algarna ve kangava kullanmamak koşuluyla deniz patlıcanı avcılığı serbest bırakıldı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet Uysal yaptığı yazılı açıklamayla; 1 Kasım ile 1 Haziran arasında deniz patlıcanı avcılığının algarna ve kangava gibi deniz dibine zarar veren araçlar kullanılmamak suretiyle dalış takımlarıyla avlanmanın serbest bırakıldığını duyurdu.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet Uysal yaptığı açıklamada, “ İlçemiz sınırlan içerisinde 1 Kasım 2018 tarihi itibarı ile İzmir İli Çeşme İlçesi Karaabdullah Burnu ile İlçemiz Ayvalık Eğribucak Burnu arasında kalan karasularımıza kadar olan kısımda gündüz toplama yöntemi ile deniz patlıcanı avcılığı 1 Haziran 2019 tarihine kadar serbesttir. İlçemiz sınırları içerisinde ve tüm Ege ve Akdeniz kıyılarında algarna -kangava gibi deniz dibini tarayarak deniz tabanındaki diğer canlılann yaşam alanlarını ve ekosistemi bozan avlanma yöntemleri ile deniz patlıcanı avcılığı kesinlikle yasaktır.”ifadelerini kullandı.
Bu kapsamda yasal deniz patlıcanı avcılığı (dalarak toplama işlemi) yapmak isteyen dalgıçlardan istenen belgelerin eksiksiz olması gerektiğinin altını çizen Mehmet Uysal, “Daha önceki yıllarda S.S. Ayvalık Su Ürünleri Kooperatifı’nin düzenlediği nakil belgesi uygulamasının kaldırıldığından, dolayı kooperatif deniz patlıcanı ile ilgili hiçbir belge düzenlemeyecektir. Deniz patlıcanı avcılığı yapan (dalarak toplama işlemi) dalgıçların karaya çıkış noktası olarak Altınova İskelesi belirlenmiştir. Bu karaya çıkış noktasında Her gün 15.00-17.00 saatleri arasında Ayvalık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol elemanları tarafından ‘Menşe belgesi’ düzenlenecektir. Belirtilen saatler dışında karaya çıkış yapılmayacaktır. Gece avcılığı ve algama-kangava gibi malzemelerle avcılık yapan kişi ve kişilerin ellerindeki deniz patlıcanlarına el konulacak ve gerekli yasal işlem yapılacaktır.” dedi.

“‘MENŞE BELGESİ’ OLMAYAN DENİZ PATLICANI ALAN İŞLETMELER SIK SIK DENETLENECEK”
Uysal, deniz patlıcanı işleyen onay kapsamındaki işletmelerin ‘Menşe belgesi’ olmadan deniz patlıcanı alan işletmelerinin ise sık sık İlçe müdürlüğü bünyesindeki elemanlar tarafından kontrol edileceğini de kaydederek, “ Menşe belgesi olmadan alman ürünlere el konulacak ve işletme hakkında yasal işlem uygulanacaktır. İlgili tedbirler 4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığım Düzenlenmesi Hakkındaki Tebliğe göre yürütülmektedir” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1