EGE GÜNDEM GAZETESİ

Lise Öğrencileri, Mesleklerle Tanıştı

Lise Öğrencileri, Mesleklerle Tanıştı
106 views
20 Mayıs 2016 - 11:01

Edremit Anadolu Lisesi, 3 yıldır sürdürdüğü meslek tanıtım etkinliklerine bir yenisini daha ekleyerek, 30’a yakın farklı meslek erbabını, öğrencilerle bir araya getirdi.
İlçenin Zeytinli kırsal mahallesinde bulunan ve 900 öğrenci nüfusu ile 64 öğretmenin görev yaptığı Edremit Anadolu Lisesi, 4’ncü kez meslek tanıtım etkinliğine imza attı. Yargı mensuplarından, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına, sağlık çalışanlarından, pilotlara, basın mensuplarından, mühendislere kadar 30 civarında farklı meslek erbabının katıldığı etkinlikler, okulun çok amaçlı konferans salonunda başladı. Okul girişinde karanfillerle karşılanan meslek mensupları, iki gurup halinde salonda toplanan öğrencilere mesleklerini tanıttı. Meslek erbapları, daha sonra okul bahçesinde kendileri için ayrılan özel görüşme masalarına giderek öğrencilerle birebir olarak ilgilendi. Yüzlerce öğrenci, rehber öğretmenleri, proje koordinatörleri ve okul idarecilerinin gözetiminde, ilgi duydukları mesleklerin muhataplarını soru yağmuruna tuttu. Hayalini kurdukları mesleklerin kolay ve zor yönleri hakkında detaylı bilgi sahibi olan öğrenciler, kendilerine bu fırsatı sağlayan okul idaresine, eğitimcilere ve meslek mensuplarına teşekkür etti.
Etkinliğe katılan meslek mensupları ise, gelecek nesillerin meslek seçimlerini yapmadan önce mesleklerin muhataplarıyla buluşmasının, akıllarındaki soru işaretlerinin giderilmesi bakımından çok önemli olduğunu ifade ederek, Edremit Anadolu Lisesi’nin tüm eğitimcilerini tebrik etti. Okul müdürü Özgür Yenigökçe ise, meslek tanıtım etkinliklerinin geleneksel hale geldiğini söyleyerek, “LGS ve LYS’ye hazırlanan öğrencilerimize ve okulumuza yeni başlayan 9’ncu sınıf öğrencilerine de bu etkinliği sağlıyoruz. Amacımız, öğrencilerimizin, meslek seçimlerinde doğru tercihi yapmalarını sağlamak. Çünkü eskiden, bizim dönemimizde bu tür uygulamalar yoktu. Çoğu lise öğrencisi, üniversiteye gittikten sonra, birinci yada ikinci sınıflarda mesleği bırakmak zorunda kalıyorlar. Doğru mesleği seçemedikleri için. Çünkü okudukları bölümün kendilerine uygun olmadığını görüyorlar. Öğrencilerimizin böyle durumlarla karşılaşmaması için, zamanlarını boşu harcamamaları için, her yıl Mayıs aylarında bu etkinliği yapmaktayız. Yaklaşık 30 meslek gurubunu okulumuzda ağırlayıp öğrencilerimizle buluşturuyoruz. Konferans salonumuzdaki sunumların ardından, bahçemizdeki stantlarda mesleklerini tanıtıyorlar. Katılan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1