EGE GÜNDEM GAZETESİ

Lavanta Sındırgı’da Göçü Tersine Çevirecek

Lavanta Sındırgı’da Göçü Tersine Çevirecek
118 views
28 Mayıs 2016 - 12:58

Balıkesir’in sındırgı ilçesinde tütüne kota koyulmasıyla birlikte dışa göç veren bir ilçe haline gelmişti. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, göçü engellemek için ilçeyi termal turizm merkezi ilan ettirmiş ve bu yönde çalışmalarını sürdürürken, kırsal mahallelerde tütüne alternatif ürün arayışına gitti. Sındırgının kaderini değiştirmek için Belediye bünyesinde örnek lavanta tarlası kurdu. Belediye bünyesinde kurulan örnek lavanta tarlasında vatandaşlara, lavanta bitkisi hakkında bilgiler verilerek ekimi teşvik edilecek.
İlçe merkezine birkaç km uzaklıkta kurulan lavanta tarlasında fideler toprakla buluştu. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Kentsel Tasarım Müdürü Himmet Taşlıoğlu ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Salih Durak lavanta dikim sahasında çalışanlarla bir araya geldi. Çalışanlarla bir süre sohbet eden Başkan Yavaş, onlarla birlikte lavanta dikimi gerçekleştirdi. İlaç sanayinden kozmetiğe, gıdadan parfümeri sektörüne kadar pek çok kullanım alanı bulunan lavanta sayesinde Sındırgı’da dışarıya olan göçü tersine çevrilecek.
Kırsal mahallelerde göçü engellemek için gölet yapımına devam eden Sındırgı Belediyesi aynı zamanda da tütüne alternatif ürün olarak lavanta dikimi gerçekleştirdi. Sındırgının önünü açabilecek projeleri hayata geçirdiklerini belirten Başkan Yavaş; “Amacımız sındırgının önünü açabilecek bir iş olması lavantanın. Bir gelir kaynağı olsun. Bu amaçla bu projeyi hayata geçiriyoruz. Belediye sadece yol, su, kanalizasyon işleriyle uğraşmıyor. Halkın gelir kaynaklarını artırabilecek projelerle de uğraşıyor. Bu memlekette istihdamı arttırıcı, iş imkanlarını arttırıcı sosyal bir proje. Aslında sizlere balık vermekten ziyade balık tutmayı öğretmek. Kıraç arazisi olan insanlar, özellikle kırsal mahallelerde bu araziler ekilmiyor. Suyun olmadığı ekilmeyen yerlerde bunu kullanabilmek çok çok önemli bir hadise ve işçiliği de çok fazla değil. Eskiden tütünü devlet alıyor diye yapılıyordu, bugün de lavantayı alan birileri olduğu halde yapmamak için bir neden yok. Burada lavantalar büyüdüğünde ve para kazanılmaya başladığında vatandaşlarımızın da bunu gördüğünde özellikle dağlık alanlardaki mahallelerimizde bunu yapmak daha basit olacak. Belediyemiz tarafından altı bin metrekarelik bir araziye yaklaşık 5 bin beş yüz fidan dikimi gerçekleştiriliyor. Bu projeyi hayata geçirmemizde destek veren Büyükşehir Belediye Başkanımız A. Edip Uğur’a, Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Ahmet Mekin Tüzün’e, Orman İşletme Müdürü Bekir Doğan Demir’e çok teşekkür ediyorum. İnşallah lavanta dikiminin önünü açmış oluruz ve Sındırgıya yeni gelir kapısı elde etmiş oluruz” dedi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından hibe edilen lavanta fidelerinin dikimi Belediye ve Ormanİşletme Müdürlüğü personeli ile gerçekleştirildi. Başkan Yavaş ve beraberindeki daire amirleri çalışanlara ikramlarda bulundu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1