EGE GÜNDEM GAZETESİ

“Laiklik ve demokrasi olmazsa kadın hakları olmaz”

“Laiklik ve demokrasi olmazsa kadın hakları olmaz”
95 views
25 Mayıs 2016 - 10:51

 

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sabriye Yiğit, AKP hükümetinin kadına olan bakış açısını eleştirdi. Kadın cinayetlerinin 7 yılda yüzde bin 400 arttığına dikkat çeken Yiğit, Türk kadının hak ettiği yere biran önce gelmesi gerektiğini söyledi.

 

CHP Kadın Kolları Başkanı Sabri Yiğit, dün beraberinde Altıeylül İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayla Kaymaz ve Karesi İlçe Kadın Kolları Başkanı Betül Erişen ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. AKP hükümetini ve kadına olan bakış açısını eleştiren Yiğit, demokrasi ve laikliğin olmadığı yerde kadınlarında olmayacağını söyledi.

Konuşmasında hükümet ve Cumhurbaşkanı’nın kadınlar ile ilgili çeşitli yerlerde söylediği sözleri de paylaşan Yiğit, özetle şunları dile getirdi.

“Türkiye tarihinde daha önce görülmemiş bir dönem yaşıyoruz. Parlamenter sistemin, demokrasi ve laikliğin ortadan kaldırılmaya çalışıldığı başkanlık rejimi adı altında tek adam diktatörlüğünün kurulmaya çalış ildiği, üstelik bunun olması için şiddetin bile araç olarak görüldüğü, bu şiddet ortamında anaların eskisinden daha çok ağladığı dönem kadınlar üzerinde doğrudan etkiler yaratmaktadır.

Bu anlamda; şiddet, cinsel şiddet ve çocuk istismarı çok hassas olduğumuz konular. Özellikle çocuk istismarı kadın olarak, anne olarak bizleri derinden üzmektedir. Ensar Vakfı rezaleti bunlardan birisi, kaldı ki biz çocuklarımıza zaten bu tür vakıflara göndermediğimiz için, bizler AKP zihniyetindeki kişilerin çocukları için endişe duyuyor ve tepki gösteriyoruz

Bu tür hareketleri yapanlar AKPnin kadınlarla ilgili uyguladığı politikalardan cesaret almaktadırlar. İşte AKP hükümetinin ve yandaşlarının her geçen gün daha da arttırdığı nefret kadını aşağılayıcı söylemlerine bir kaç örnek verelim. Bu arada son 7 yılda kadın cinayetlerinin %1400 artığım da unutmaydım.

Cumhurbaşkanı: Kadın ile erkek bir olamaz, fıtrata aykırı. Kız mıdır kadın mıdır bilemem. Maliye Bakan Mehmet Şimşek: Kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek. Melih Gökçek: Anası tecavüze uğruyorsa çocuk neden ölsün günahı ne? Ana ölsün öyleyse

Aile ve Sos.Pol. Bakanı: Çocuk istismarında; bir kereden bir şey olmaz. Orman ve Su İşleri Bakanı Bakanı: İş isteyen kadına; evdeki işler yetmiyor mu? Fetvacı Nurettin M İdiz: Bir kadın çalışmayı tercih ederek fuhuşa hazırlık yapmış olur. Nurettin Yıldız: 6 yaşındaki çocukla evlenilebilir.

Bülent Arınç: Kahkaha atan kadın iffetsizdir.             Şarkıcı, eski AKP milletvekili Uğur Işılak: Kadının fıtratında köle olmak vardır.

Ömer Tuğrul İnançer: Hamile kadın sokakta dolaşamaz. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: Kadınlar için tek kariyer anneliktir. Furkan Vakfı kurucusu: Annen de olsa diz kapağının üstü tahrik eder. Diyanetin Fetvası: Babasının öz kızına şehvet duyması haram değil. Sibel Üresin: Kocama arkadaşımı tavsiye ettim.

Bunlar çoğaltılabilir. Son olarak da TBMM Boşanma Komisyonu raporu asla kabul edilemez kadınlar ve çocukların sahip olduğu az sayıdaki hakkı da kaldırmayı öneriyor. Çocuklar tecavüzcüleriyle evlendirilmeye zorlanıyor. 5 yıl başarılı evlilik olursa gibi trajik bir öneri gündeme getiriliyor.

Bu hazırlanan rapora tümüyle karşıyız. Bu söylemler ne insanlıkla ne, ahlak değerleriyle bağdaşır, laiklik Anayasada olmasın diyen zat da bunlarla aynı zihniyette.

Laikliğin olmadığı İslam ülkelerinde kadınla yukarıda sayılan olumsuzlukların hepsiyle karşı karşıya

Biz CHPli kadınlar Laktiğin ve Cumhuriyet değerlerinin sonuna kadar savunucusuyuz. Aksi takdirde yukarıda saydığım bütün ahlak ve insanlık dışı düşünce ve uygulamaların muhatabı olacağız. CHPli kadınlar olarak bizler: “Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” diyen M.Kemal Atatürk’ü her zaman sevgi, saygı ve minnetle anacak, Cumhuriyet ve Atatürk değerlerini yaşatmak, bu değerleri çocuklarımıza ve torunlarımıza öğretmek için sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1