EGE GÜNDEM GAZETESİ

Köy Enstitülüler Edremit’te Buluştu

Köy Enstitülüler Edremit’te Buluştu
97 views
30 Mayıs 2016 - 12:11

Cumhuriyet tarihinin en önemli eğitim kurumları olan Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 76. yılı nedeniyle Köy Enstitülüler Edremit’te buluştu. Edremit Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen etkinliklerde Köy Enstitüsü sisteminin faydaları ve günümüzdeki eğitim sisteminin olumsuzlukları katılımcılarla paylaşıldı.

Türk eğitim tarihinde önemli bir devrim yaratan Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 76. Yılında “Köy Enstitüler Buluşması” Edremit’te gerçekleştirildi. Edremit Belediyesi ve Yeni Kuşak Köy Enstitüler Derneği Balıkesir Şubesi tarafından Şehit Hamdibey Meydanı ve Şükrü Tunar Kültür Merkezi’de gerçekleştirilen etkinliklere Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’nın yanı sıra CHP Balıkesir Milletvekilleri Namık Havutça, Mehmet Tüm, CHP Edremit İlçe Başkanı Yusuf Sel, Köy Enstitüleri mezunları ve vatandaşlar katıldı.

İlk olarak Şehit Hamdibey Meydanı’nda Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Balıkesir Şube Başkanı Mualla Orman tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşu ve istiklal Marşı okundu. Ardından dernek Başkanı Orman tarafından günün anlam ve önemini belirten birr konuşma yapıldı.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’da yaptığı konuşmada, “Cumhuriyet tarihinin en önemli eğitim kurumları olan Köy Enstitüleri, kuruluşunun 76. Yılını kutluyoruz. Türk eğitim tarihinde önemli bir devrim yaratan Köy Enstitüleri genç Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlanma yolunda en önemli eğitim hizmeti olmuştur. Köy enstitüleri akıl ve bilimin egemenliğini temsil eden eğitim yuvaları, iş, kültür ve spor okulları idi. Eğitim yuvası olmasının yanı sıra uygulamalı eğitimleri ile birer üretim merkezi olan kurumları, yoksul çocuklarımızın eğitim alanında yarattığı birer destansı eğitim yuvaları idi. Köy Enstitüleri öğretmenlik mesleğine, ülkemizin aydınlanmasına sonsuz değerler katan okullarımızdı. Bugün öğretmen yetiştirmeden başlayarak eğitim sisteminin yaşadığı pek çok sorunun kaynağında Köy Ensitüleri’nin kapanması yatmaktadır. Köy Enstitüleri’nin kapanması ülkemizde ki aydınlanma sürecinin durdurulması ve demokratik işleyişin sekteye uğratılması anlamına gelmiştir. Genel anlamda da demokrasimiz büyük bir yara almıştır. 76. kuruluş yıl dönümünü kutladığımız bugünde Köy Enstitüleri’nin ilerici, demokrat ve aydınlanma geleceğine sahip çıkmak bizlere düşüyor” dedi.

Şehit Hamdibey Meydanı’nda ki törenin ardından Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde “76 Yıldır Sönmeyen Aydınlanma Ateşi” konulu panel gerçekleştirildi. Prof. Dr. Hatice Bengisu’nun yönlendiriciliğini yaptığı panelde konuşmacı olarak yer alan Cumhuriyet Gazetesi’nden Gazeteci-yazar Güray Öz, Eğitimci-Yazar Öner Yağcı, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş konuşmacı olarak yer aldı. Köy Enstitüsü sisteminin faydaları ve günümüzdeki eğitim sisteminin olumsuzlukları anlatıldığı panelde konuşan Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş, günümüzdeki eğitim sisteminin aksaklıkları ve Köy Enstitüleri’ndeki bilimsel eğitimin önemine vurgu yaparak, enstitülerin akıl ve bilimin egemenliğini temsil ettiğini ifade etti. Kocabaş, “Köy Enstitüleri iş, kültür, spor okuluydu. Aynı zamanda birer üretim merkezi olan bu kurumlar ülkemizde öğretmenlik mesleğine ve düşün dünyamıza sonsuz değer kattı. Köy Enstitüleri, yoksul halk çocuklarının yarattığı bir destandı” şeklinde konuştu.

Panelin sonunda CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça’da katılımcıları selamlayarak Köy Esntitülerin önemine değinen bir konuşma yaptı.

Panelin sonunda katılımcılara teşekkür belgeleri CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça ve CHP Edremit İlçe Başkanı Yusuf Sel tarafından verildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1