EGE GÜNDEM GAZETESİ

Korona Günlerinde Eğitim

Korona Günlerinde Eğitim
MELİSA GÖNEN
MELİSA GÖNEN( mel8279.gonen@gmail.com )
2.348 views
27 Mart 2020 - 22:09

Eğitim, hayat boyu süren bir süreç. Eğitim kurumsal bağlamda ya da kurumsal bağlam dışında hayatın bir parçası, yaşamı pek çok anlamda besleyen bir gereklilik. Yaşadığımız küresel pandemi çeşitli yaptırımları beraberinde getirdi. İlkokul, ortaokul ve liselerin eğitimine üç ayrı televizyon kanalı üzerinden devam edilme kararı alındı. Hazırlanan program üzerinden belirtilen saatlerde eğitimler belirli televizyon kanalları üzerinden veriliyor. Çocuklara görsel ve işitsel olarak bu imkânın sağlanıyor olması güzel ancak bu kanalları her gün takip ediyorum ve belli eksiklikler de bir öğrenci olarak gözümden kaçmıyor. Bana göre eksiklik olan ya da eleştirdiğim şeyler başkası için sorun teşkil etmese,göz ardı edilse de fikir beyan etmekten çekinmiyorum. Haliyle bazen gözlerimin gördüklerini eleştirenler olumsuz ve eksik olana odaklandığımı söyleyenler oluyor. Ancak eksiklikler tamamlanmadığında ya da olumsuz bir şey varlık gösterdiğinde ona müdahale etmemek, görmezden gelmek; kusursuz ve eksiksiz olanı da bozmaya, etkilemeye başlar kanımca. Sorunlara odaklanmak, daha iyi olana ulaşmanın en kısa yoludur. Peki daha iyi olan nedir? İyi olmak, iyi olan neye göre ve kime göre belirlenir? Bu yazının temasıyla paralel olarak hangi bağlam için konuşuyorsak o bağlam ve kapsamındakiler için “ iyi “olanı, olabileceği tasarlayalım, tasavvur edelim.
25 Mart 2020 tarihinde haber kuşağında olan bir kanalda canlı yayın… Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, korona virüsün ülkelerin standartlarını değiştirdiği süreç hakkında, kendi alanında açıklama yapıyor. İfadeleri gerçekten tüm velilerin kalbine dokunacak cinsten. Çocukların ruhsal ve fiziksel sağlığının önemine dikkat çekiyor; öncelikle ele alınması gerektiğini ifade ediyor. Yalnız fiziksel değil ruhsal sağlığın da önemli olduğunu tekrar ifade ederek bu düşünce çerçevesinde çalışmalarını yürüttüklerini ifade ediyor. Ancak uzaktan eğitimin ilk gününde ortaokul öğrencilerine Adnan Menderes’in idamını konu alan animasyon izletildi. “”Kilometre Taşları Adnan Menderes “ bağlığı altında gösterilen animasyonda idama dair şu tarz ifadeler yer alıyor: “17 Eylül öğlen vakti Adnan Menderes tabureye taşındı. İlmik boynundan geçirildi ve sadece İstanbullu olduğu bilinen cellat ayaklarının altındaki tabureyi …”. Bu gösterimi hazırlayanlar hakkında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldı. Ancak Ziya Selçuk yaptığı bir açıklamada, bir haftada üç yeni kanal kurup içeriklerini hazırlamak için ekibiyle büyük bir gayret göstererek çalıştıklarını söyledi ve söz konusu etkinlik görüntülerini “güvendiği için denetleme ihtiyacı duymadığı” bir ekibin hazırladığını belirtti.
Konu üzerine soruşturulma açılması gereği yerine getirilirken, tedbir alınacağı da belirtildi. Ancak MEB bünyesinde eğitimi siyasi propaganda yapmak için kullanan zihniyetlerin bulunması oldukça düşündürücüdür. Hazırlanan içerikler bu tarz zihniyetlerin elinden geçmemeli ve denetim bir güven meselesi haline gelmemelidir.
Üniversite Öğrencilerinin Kafasındaki Soru İşareti
Üniversiteler uzaktan eğitim süreci ile bahar dönemini bitirme kararı aldı. KYK ödemeleri hakkında bir açıklama geldi, ancak özel yurtlar ile ilgili ödemelerin nasıl olacağı konusunda gerekli resmi kurumlardan geleceğini düşündüğümüz açıklama henüz gelmedi. Süreç nedeniyle kapanan işyerleri ve verilen ücretsiz izinler pek çok öğrencinin ailesini zor durumda bıraktı. Yurtlar ile yapılan görüşmeler bu belirsizliğe genel olarak bir cevap vermiyor. Zorunlu sebeplerden dolayı yurtlarda kalmaya devam edemeyen öğrenciler de haliyle ödeme yapmak istemiyor. Bu konuda resmi kurumlardan öğrenciler olarak bir açıklama bekliyoruz.
Uzaktan eğitimin başlaması ile üniversiteler farklı yöntemler belirleyerek ders içeriklerini öğrencilere ulaştırıyorlar. İnternet üzerinden ulaşılan ders içerikleri belirli zamanlarda yükleniyor. İnternet ücretlerinin oldukça yüksek olduğu günümüzde pek çok firma, öğrencilere yönelik internet kampanyaları düzenliyor. Ancak bilgisayar gibi araçların özellikle bu süreçte gerekliliğinin artması öğrencilerin bu araçlara ulaşımını zorunlu kılıyor. Bilgisayara göre daha yaygın kullanılan telefonlar vasıtasıyla eğitim sürecini yönetecek olanların da bulunabileceği süreçte internet erişimi olmadan eğitimin sağlanamayacağı oldukça açık bir şekilde görülüyor. Eğitimimizin daha kaliteli hale gelmesi için devletimiz genişletilmiş internet yardımları ile öğrencilerin yaşadığı bu sürecin stresini azaltabilir ve kolaylaştırabilir. Eğitimin herkes için olduğunu, imkânsızlığın bu süreçte de eğitime engel olmaması gerektiğini unutmayalım.
Melisa Gönen

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1