EGE GÜNDEM GAZETESİ

KOCASEYİT’İN MEMLEKETİ BALIKESİR, MEHMETÇİK’E ZIRH ÜRETECEK

KOCASEYİT’İN MEMLEKETİ BALIKESİR, MEHMETÇİK’E ZIRH ÜRETECEK
853 views
29 Ekim 2019 - 4:38

Türkiye’nin ilk bor karbür üretim tesisinin temeli, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde atıldı.

Türkiye’nin ilk bor karbür üretim tesisinin temeli, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde atıldı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Vali Ersin Yazıcı’nın katılımıyla temeli atılan Türkiye’nin ilk bor karbür üretim tesisi, dünya bor karbürünün yaklaşık yüzde 8’ini üretecek.
TÜRKİYE’DE İLK OLACAK
24 ayda yapımı tamamlanarak, 70 milyon dolara mal olacak olan Türkiye’nin ilk Bor Karbür Üretim Tesisinde üretilecek ürünler, zırh üretimi ve nükleer gibi stratejik sektörlerde kullanılabilecek.
SAVUNMA SANAYİMİZİN GÜCÜNE GÜÇ KATACAK
Açılış töreninde konuşan Vali Ersin Yazıcı, Bugün, Türkiye’yi Doyuran İl Balıkesir’imizin en gözde ilçelerinden olan Bandırma’mızda, Savunma Sanayimizin gücüne güç katacak; ileri teknoloji ürünlerde kullanılan katma değeri yüksek yeni bor ürünü üretimi politikasına uygun olarak, yılda1.000 ton Bor karbür üretim kapasitesine sahip ‘Bor Karbür Üretim Tesisi’nin temellerini hep birlikte atacağız. Bu kadar stratejik bir mineralin ülkemizde ve Balıkesir’imizde yer alması hem büyük bir imkân hem de büyük bir sorumluluktur. Bugün burada temeli atılacak Bor Karbür Tesisi işte bu amaca hizmet edecek ve stratejik öneme haiz bir tesistir. Çünkü bu tesiste çıkarılan bor nitelikli bir uç ürüne dönüştürülecektir. Burada üretilecek bor karbür ile savunma sanayimizin ihtiyaç duyduğu yüksek sertlik gerektiren çok çeşitli ekipman üretilebilecektir. Bu tesisimiz savunma sanayimize büyük destek verecektir. Sadece milli savunma açısından değil, yurt dışında da piyasası olan bir ürün. ifadelerini kullandı.
GÜÇLÜ TÜRKİYE HEDEFİNE KARARLI VE EMİN ADIMLARLA YÜRÜYORUZ
Güçlü Türkiye hedefine kararlı ve emin adımlarla yürüyeceklerini vurgulayan Vali Yazıcı, Türkiye’mizin hedefleri büyük; bu hedeflere, hep birlikte daha çok çalışarak, birbirimize daha sıkı sarılarak ulaşacağız. Fitne odakları bizi yıldırmasın çünkü bu fitne odaklarına karşı kardeşlik bağlarımızı güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz. Terör örgütleri üzerinden ülkemizi ve milletimizi esir almaya kalkanların oyunları boşa çıkıyor. Dün olduğu gibi bugünde cennet vatanımız üzerinde karanlık hesaplar yapılmaya devam etmekte, dış güçler ve onların içerdeki maşalarınca birlik ve beraberliğimizi bozmaya yönelik faaliyetler artarak devam etmektedir. Ekonomi üzerinden yazılan felaket senaryolarını da birer birer bozuyoruz. Milletimizin özgürlüğüne gözünü dikenlere olduğu gibi ekmeğine el uzatanlara da bunun bir bedeli olduğunu hatırlatıyoruz. dedi.
EL ELE, GÖNÜL GÖNÜLE GELECEĞE DAHA BİR GÜVENLE BAKACAĞIZ
Türkiye’nin etrafındaki yaşanan tehlikeli gelişmeler karşısında, Türk Milleti’nin geçmişte olduğu gibi bugün de birlik ve beraberliğini koruyacağına olan inancının tam olduğunu söyleyen Vali Yazıcı, El ele, gönül gönüle geleceğe daha bir güvenle bakacağız. Bu son derece anlamlı duruşumuzla, kardeş kavgası çıkarmak için beyhude bir çaba içinde olan şer ve nifak odaklarına da bir kere daha en güzel cevabı vermiş olacağız. Bu duygu birliğimizi geçmişte olduğu gibi bugün de gelecekte de hep koruyacağız. Balıkesir’e ve Türkiye’ye böyle bir tesisin kazandırılması büyük anlam ifade ediyor. İnşallah bu yatırımlarla Balıkesir daha da güzelleşecek, daha da serpilecektir. Bu eserler, Marka Şehir Balıkesir ufkumuza güç verecektir. ifadelerini kullandı.
DÜNYA BOR REZERVİNİN YÜZDE 73’Ü TÜRKİYE’DE
Programda son olarak bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez ise, Türkiye’nin, dünya bor rezervinin yüzde 73’üne sahip olduğunu belirtti. Asıl önemli olanın kaynak veya rezerv olmadığını söyleyen Bakan Dönmez, Bizim için önemli olan, madenlerde katma değerli uç ürün üretim yapmak. Bu yönde stratejiler, planlamalar geliştiriyoruz. Aksi takdirde 1 birime sattığınız ham madde dışarıda işlenir ve 100 katı, 200 katı yeri gelir 1000 katı fiyatla geri almak zorunda kalırsınız. dedi.
BANDIRMA’DAKİ TESİSTE ÜRETİLECEK
Bugün ileri teknoloji bor üretiminde ilk adımın atıldığını ifade eden Bakan Dönmez, Bandırma’daki tesiste üretilecek borun, karbür düşük yoğunluğu ve yüksek ısıya dayanma özelliği ile savunma sanayinin yerlilik oranının artırılmasına önemli oranda katkı sağlayacağını ifade etti.
Bunun yanı sıra aşınmaya dayanıklı makine ve seramik parçalarının üretiminde ve nükleer uygulamalarda da bor karbürün kullanılacağını belirten Dönmez, Yaptığımız bu stratejik dönüşümle ülkemize sağlanan katma değer; bor karbür gibi ürünlerde 150 katına, bu ürünlerin kullanıldığı zırh yapımında 500, nükleer gibi sektörlerde ise 2000 kata kadar çıkabiliyor. şeklinde konuştu.
BALIKESİR’İ DÜNYA BOR PAZARINDA MERKEZ BİR KONUMA GETİRECEĞİZ
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü Bugün Mehmetçiğimiz her türlü yaptırım tehdidine rağmen milletin ve devletin bekası için, milli güvenliğimiz için içeride ve dışarıda büyük bir mücadele veriyor. Biz ayak bastığımız her yerde yıkmak için değil yaşatmak için var oluruz. Bugün Türkiye’ye insan hakları dersi vermeye kalkanlar önce kendi sömürgeci tarihlerine baksınlar. Sömürdükleri milletin kanları üzerinde yükselttikleri medeniyetlerinin nasıl bir yıkıma, nasıl bir vahşete, nasıl bir insanlık dramına sebep olduğuyla yüzleşmeyenlerin bize söz söyleme hakkı yoktur. Bugün Kuzey Suriye’de insanlığın selameti, onuru ve şerefi için oradayız. Terörizm bütün insanlığın ortak düşmanıdır. Bu düşmanı kaynağında yok etmek için mücadele veriyoruz. Bugün batı terörle mücadelede sınıfta kalmıştır. Alenen teröristin sırtını sıvazlayanlar, onları cesaretlendirenler, mecliste, sokaklarda, stadyumlarda terörist paçavraları ile şov yapmalarına müsaade edenler, sporcularımızın asker selamını hazmedemeyenler Türkiye’ye akıl vermeye kalkmasın. Terör bumerang gibidir. Bugün desteklediğiniz terör örgütleri yarın döner gelir sizi vurur. Bugün küçük hesapların peşinde koşanlar yarın ne büyük bir bela ile boğuşmak zorunda kalacaklarını anlayacaklar. Ama iş işten çoktan geçmiş olacak. Bugünkü yatırımımız ve devamında yapacağımız devasa yatırımlarla Balıkesir’i dünya bor pazarında merkez bir konuma getireceğiz. Çanakkale Kahramanı Kocaseyit Onbaşı’nın memleketi Balıkesir, Mehmetçik’e zırh üretecek. Mehmetçik’in kahramanlıklarında her zaman onların yanında olacak. şeklinde konuştu.
Törende Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okunurken, ETİ Maden Genel Müdürü Keleşer ise bor parçacıklarından oluşan portreyi Bakan Dönmez’e hediye etti. Törenin sonunda ise tesisin temeline ilk çimento döküldü.
Temel atma törenine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Vali Ersin Yazıcı, Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı, Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur, Yavuz Subaşı, Mustafa Canbey, Pakize Mutlu Aydemir, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Tarık Hekimoğlu, Eti Maden Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Keleşer ile diğer ilgililer katıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1