EGE GÜNDEM GAZETESİ

Karesi’deki trafolar birer sanat eseri

Karesi’deki trafolar birer sanat eseri
160 views
25 Mayıs 2016 - 10:23

Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin her bir fırça darbesi Karesi İlçesi’ndeki elektrik trafolarını soğuk, kirli ve çirkin görüntüsünden kurtarıyor. Karesi Belediyesi’nin düzenlediği ‘Trafo Renklendirme Yarışması’na katılan öğrenciler; Kurtdereli Mehmet Pehlivan, Karesi Beyi, Sarı Kız, saat kulesi, şadırvan gibi Balıkesir’in tarihi değerlerini 3 boyutlu olarak trafolara taşıyor.

Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Karesi Belediyesi işbirliğinde başlatılan “Trafo Renklendirme Yarışması” ile 10 noktada bulunan trafolar birbirinden güzel sanatsal eserlerle boyanmaya başlandı. Karesi ilçesindeki elektrik trafolarını soğuk, kirli ve çirkin görüntüsünden kurtarmak için düzenlenen yarışmada, öğrenciler birbirinden güzel sanatsal eserlere imza atıyor. Karesi’de trafolar artık yoldan geçen herkesin ilgisini merakını çeken birer sanat eserine dönüştü. Karesi Belediyesi bir yandan şehre bir kimlik kazandırarak ilçede yaşayan vatandaşların hayatlarını kolaylaştırırken, diğer yandan da yaşam kalitelerini arttırmak amacıyla çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Yarışmaya katılan öğrenciler; Kurtdereli Mehmet Pehlivan, Karesi Beyi, Sarı Kız, saat kulesi, şadırvan gibi Balıkesir’in tarihi değerlerini 3 boyutlu olarak trafolara taşıyor.

KARESİ BAUN ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI
Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz tarafından protokolü imzalanan yarışma kapsamında Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri, ikişerli gruplar halinde ilçedeki 10 trafoyu birbirinden güzel sanatsal eserlerle boyamaya başladı. Yarışma kapsamında boyanan trafolar; Devlet Hastanesi, Otel Basri, Karizma Pazaryeri, Toplu Taşıma Merkezi, Atatürk Mahallesi Dereboyu Sokak, Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi, Ömer Ali Bey Caddesi, Toygar Mahallesi 234. Sokak, Atatürk Mahallesi Barbaros Hayrettin Paşa Caddesi, Ali Hikmet Paşa İlkokulu civarında bulunuyor.

SANATI DESTEKLİYORUZ
Şehre estetik kazandırmak, sanatı sokaklara ve binalara yansıtarak vatandaşlara hissettirmek adına böyle bir proje imza attıklarını kaydeden Başkan Yılmaz, yarışma kapsamında ilçedeki 10 adet trafonun profesyonelce ve birbirinden güzel sanat eserleriyle donatılacağını ifade ederek, “Öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz, trafoların üzerinde oluşturdukları figürlerle insanlarımıza farklı duygular yaşatacak. Konuya önem veren ve her zaman yanımızda olan Sayın Rektörümüz Özdemir ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1