BANDIRMA YILBAŞI
Balıkesir Haber Girişi: 24.10.2021 - 15:28, Güncelleme: 24.10.2021 - 15:28

CHPLİ AYTEKİN’DEN ‘SÖZLÜ MÜKALAT KALDIRILSIN’ TEKLİFİ

 

CHPLİ AYTEKİN’DEN ‘SÖZLÜ MÜKALAT KALDIRILSIN’ TEKLİFİ

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, vermiş olduğu kanun teklifi ile 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapılarak sözlü mülakatın kaldırılmasını talep etti. Aytekin, verilen kanun teklifi ile liyakatin her alanda durdurularak ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını hedeflediklerini belirtti. Aytekin kanun teklifinde şunları söyledi:
“Ülkemizde kamu hizmetlerine girip Devlet Memuru olarak atanmak için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ’da başarılı olmak gerekmektedir. KPSS, anayasadaki eşitlik ilkesi çerçevesinde devlet memuru olmak isteyen adaylar için standart bir durum sağlamak ve ayrımcılığı, kayırmacılığı engellemek için getirilmiştir. SÖZLÜ SINAV SONUÇLARI GÜVEN PROBLEMİ YARATTI Bununla birlikte, mevzuatta kamu kurumlarının sıklıkla başvurduğu yöntem ise sözlü mülakatlar olmuştur. Yazılı sınavın yanında sözlü sınavlarda da başarılı olma “zorunluluğu” sıklıkla uygulanırken, kamuoyunda bu konuda çeşitli güven problemleri ortaya çıkmıştır. Sıklıkla haberlere konu olduğu şekliyle, adayın yazılıda başarılı olup mülakatta elendiği veya sınav ve mülakat ortalaması alındığında daha düşük puanlı adayların eşitlik ilkesine aykırı bir şekilde atamasının gerçekleştirildiği, kamuda iş başı yapmak için muhtelif vakıf, dernek ve benzeri yapıların referansının arandığı, yurttaşlar arasında “torpil” olarak adlandırılan ayrımcılığın uygulandığı yönündeki haberler, yurttaşların devlete olan güvenini de sarsmaktadır. ANAYASANIN LİYAKAT VURGUSUNU DİKKATE ALIN! Anayasamızın 70. Maddesinde yer alan “her Türk, kamu hizmetine girme hakkına sahiptir. Hizmete alınmada görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayrım gözetilemez.” amir hükmüne rağmen, uygulamada görülen istisnalar eşitlik ilkesine aykırılıklar teşkil etmektedir.  Aynı hükümde görevin gerektirdiği nitelikler kavramı ile “liyakat” vurgulanmaktadır. YAZILI SINAVIN GEÇERLİLİK SÜRESİNİ UZATIN, SÖZLÜ MÜLAKATI KALDIRIN! Bunun yanı sıra, KPSS’de yeterli puanı alan adaylar, atanmak için kadroların açılmasını beklemekte; atanmaya hak kazansalar dahi kadro olmadığı için mağdur olmaktadır. Bu bekleme süresinin KPSS’nin geçerlilik süresi olan 2 yılın üzerinde olması ise adayın müktesep hakkını kaybetmesine neden olmakta ve adaydan tekrar sınava girip aynı başarıyı elde etmesi beklenmektedir. Bu kapsamda sınavın geçerlilik süresinin uzatılması, tekrar sınava hazırlanarak girmesi gereken ve işsiz olan adayların ekonomik durumunu da gözetmiş olacaktır. Verilen kanun teklifi ile amaçlanan; kamu hizmetlerine girmek ve Devlet memuru olarak atanmak için, liyakat ilkesi çerçevesinde kalmak suretiyle, hiçbir sübjektif koşulun aranmamasının düzenlenmesi ve Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın geçerlilik süresinin düzenlenerek, kazanılmış hakkı olan yurttaşların haklarını korunmasıdır.”
CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, vermiş olduğu kanun teklifi ile 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapılarak sözlü mülakatın kaldırılmasını talep etti. Aytekin, verilen kanun teklifi ile liyakatin her alanda durdurularak ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını hedeflediklerini belirtti. Aytekin kanun teklifinde şunları söyledi:

“Ülkemizde kamu hizmetlerine girip Devlet Memuru olarak atanmak için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ’da başarılı olmak gerekmektedir. KPSS, anayasadaki eşitlik ilkesi çerçevesinde devlet memuru olmak isteyen adaylar için standart bir durum sağlamak ve ayrımcılığı, kayırmacılığı engellemek için getirilmiştir.

SÖZLÜ SINAV SONUÇLARI GÜVEN PROBLEMİ YARATTI

Bununla birlikte, mevzuatta kamu kurumlarının sıklıkla başvurduğu yöntem ise sözlü mülakatlar olmuştur. Yazılı sınavın yanında sözlü sınavlarda da başarılı olma “zorunluluğu” sıklıkla uygulanırken, kamuoyunda bu konuda çeşitli güven problemleri ortaya çıkmıştır.

Sıklıkla haberlere konu olduğu şekliyle, adayın yazılıda başarılı olup mülakatta elendiği veya sınav ve mülakat ortalaması alındığında daha düşük puanlı adayların eşitlik ilkesine aykırı bir şekilde atamasının gerçekleştirildiği, kamuda iş başı yapmak için muhtelif vakıf, dernek ve benzeri yapıların referansının arandığı, yurttaşlar arasında “torpil” olarak adlandırılan ayrımcılığın uygulandığı yönündeki haberler, yurttaşların devlete olan güvenini de sarsmaktadır.

ANAYASANIN LİYAKAT VURGUSUNU DİKKATE ALIN!

Anayasamızın 70. Maddesinde yer alan “her Türk, kamu hizmetine girme hakkına sahiptir. Hizmete alınmada görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayrım gözetilemez.” amir hükmüne rağmen, uygulamada görülen istisnalar eşitlik ilkesine aykırılıklar teşkil etmektedir.  Aynı hükümde görevin gerektirdiği nitelikler kavramı ile “liyakat” vurgulanmaktadır.

YAZILI SINAVIN GEÇERLİLİK SÜRESİNİ UZATIN, SÖZLÜ MÜLAKATI KALDIRIN!

Bunun yanı sıra, KPSS’de yeterli puanı alan adaylar, atanmak için kadroların açılmasını beklemekte; atanmaya hak kazansalar dahi kadro olmadığı için mağdur olmaktadır. Bu bekleme süresinin KPSS’nin geçerlilik süresi olan 2 yılın üzerinde olması ise adayın müktesep hakkını kaybetmesine neden olmakta ve adaydan tekrar sınava girip aynı başarıyı elde etmesi beklenmektedir. Bu kapsamda sınavın geçerlilik süresinin uzatılması, tekrar sınava hazırlanarak girmesi gereken ve işsiz olan adayların ekonomik durumunu da gözetmiş olacaktır.

Verilen kanun teklifi ile amaçlanan; kamu hizmetlerine girmek ve Devlet memuru olarak atanmak için, liyakat ilkesi çerçevesinde kalmak suretiyle, hiçbir sübjektif koşulun aranmamasının düzenlenmesi ve Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın geçerlilik süresinin düzenlenerek, kazanılmış hakkı olan yurttaşların haklarını korunmasıdır.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve egegundem.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.