EGE GÜNDEM GAZETESİ

Hırsızlara Müftü Karataş’tan Anlamlı Çağrı

Hırsızlara Müftü Karataş’tan Anlamlı Çağrı
101 views
14 Haziran 2016 - 11:22

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin dünyaca ünlü turizm cazibe merkezi Cunda Adası’nda bulunan Osmanlı döneminden kalan Hamidiye Camii’ne sabah saatlerinde camiinin kapısının kilidini kırarak giren hırsız yada hırsızlar, camide en az 150 yıllık olduğu belirtilen 3 metre boyundaki tarihi saati çalarak kayıplara karıştı.

Geçtiğimiz yıl Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu yaptırılarak, geçtiğimiz Kasım ayı içerisinde Ayvalık’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın ziyaret programına resmi açılışı konulan Cunda Hamidiye Camii’nin mimberinin hemen yanında duvara asılı olan tarihi saatten geriye sadece ahşap koruma kutusu kaldı.
Ayvalık Müftüsü Mehmet Emin Karataş muhabirimize yaptığı açıklamada, “Saat 09.30 sıralarında Cunda Adası’nda bulunan Hamidiye Camimizin İmam Hatiplerinden Sezai Duysak hocamız beni arayarak, saat 07.00-08.00 sıralarında camiinin demirbaşına kayıtlı tarihi duvar saatinin caminin kapısının kırılarak kimliği meçhul kişilerce alınıp götürüldüğü bilgisini verdi. Bunun üzerine anında Hamidiye Camii’ne gittim. Gittiğimde, camiinin kapısının kırık olduğunu, kapının kilitli olmasına rağmen kapının levye ve tornavida gibi malzemelerle zorlanarak parçalandığını ve duvar saatinin yerinden sökülüp götürüldüğünü gördük.” dedi.
Yaşanılan olayın son derece üzücü olduğuna işaret eden Müftü Karataş, “Bu olayın Ramazan ayı içinde ve milletimizin manevi değerlerini temsil eden o saatin camiden alınıp götürülmesi bizi olduğu kadar camii cemaatimizi de çok üzmüştür. Böylesi üzücü olayların ilçemizde bir daha tekerrür etmemesini diliyoruz” ifadelerini kullandı.
1812 yılında dönemin padişahı Abdülhamit tarafından yaptırılan Hamidiye Camii’nde yaşanılan hırsızlık olayının polise intikal ettiğini ve konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını kaydeden Ayvalık Müftüsü Mehmet Emin Karataş, “Çalınan saatin değeriyle ilgili herhangi bir somut bilgimiz yok. Saatin hangi tarihte ve nereden geldiğine ait elimizde herhangi bir kayıt yok. O saat bizim Hamidiye Camii’mizin demirbaş malıydı. Ama bizim için maddi değerinden çok manevi açıdan önemli bir değer taşıyordu. Bu yüzden de bu olay bizde manevi anlamda bir çöküş meydana getirdi.” dedi.

muftu karatas

MÜFTÜ KARATAŞ’TAN HIRSIZLARA ANLAMLI ÇAĞRI
Camiiden tarihi duvar saatini çalan hırsız yada hırsızların bu olayı yapmadan önce ihtiyaçlarının bulunduğunu söylemiş olsalardı bu kişi yada kişilerin ihtiyaçlarını karşılayacak yardımı kendilerine yapabilecek durumda olduklarını belirten Müftü Karataş, “Ben yine de bu kimliği belirsiz kişi yada kişilerin eğer bu saati satarak ihtiyaçlarını giderebilmek adına bu hırsızlık olayını yapmışlarsa, bu saati getirsinler yada herhangi bir yere bıraksınlar. Bizde o saatin karşılığının daha fazlasını hiçbir yere bilgi vermeden kendilerine verelim. Yeterki; bizim için büyük bir manevi değeri olan saat yerine gelsin. Bu bizim için çok önemlidir” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1